Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Osvětlení

V kategorii: Jak na osvětlení akvária

Proč je osvětlení důležité?

Světlo je nezbytné pro rostliny. A to nejen v přírodních akváriích, ale pro všechny rostliny na Zemi. Všechny rostliny přijímají světlo povrchem svých listů a provádějí fotosyntézu. Při fotosyntéze rostliny vyrábějí glukózu. Potřebují k tomu ale CO2, vodu a právě světlo. Kyslík je produkován jako vedlejší produkt. Fotosyntéza není důležitá pouze pro zdravý růst rostlin, ale poskytuje rybám a krevetkám životadárný kyslík.

Osvětlení nad akváriem má stejnou funkci, jako slunce v přírodě. Využití slunce v našem přírodním akváriu by bylo velice složité. Jednak kvůli délce světla – v tropech je stále stejná a intenzita by byla těžko dosažitelná. Pokud by bylo světla naopak nadbytek, mohla by začít bujet řasa. Proto je umělé osvětlení nezbytné. Není důležité jen pro rostliny, dalším jeho úkolem je udělat akvárium krásným. Pokud bychom umístili nad akvárium červené zářivky, vzhled by zřejmě nebyl nikterak pěkný a hlavně by byl nepřirozený.

Osvětlení pro akvarijní rostliny

Osvětlení musí být takové, aby zajistilo rostlinám dostatek kvalitního světla a zároveň učinilo layout krásným. Bílá barva, kterou většinou produkují zářivky, se ve skutečnosti skládá ze tří základních barev. Jsou jimi červená, zelená a modrá. Proto nemá každá zářivka (nebo žárovka, LED osvětlení, apod.) stejnou barvu. Záleží na mixu barev. Červené světlo není příliš vhodné, protože ve vodním sloupci ztrácí většinu ze své intenzity. Naopak modrá barva je pro rostliny velice vhodná a ve vodním sloupci se příliš neztrácí. Kdyby však mělo osvětlení vydávat pouze modrou barvu, byl by pohled na akvárium nepříjemný. Proto se mixuje i s červenou a zelenou barvou. V přírodních akváriích ve stylu ADA se používá osvětlení ADA NA Lamp, které má hodnotu barvy 8000K. Osvětluje tak kvalitně rostliny a zároveň ukazuje akvárium v krásné barvě. Platí to jak pro halogenové osvětlení, tak pro klasické zářivky.

 

Osvětlení v rostlinných akváriích

V layoutech, kde máte v úmyslu hustě osadit nádrž rostlinami, je nezbytné zajistit dostatek světla. Některé druhy rostlin vyžadují větší intenzitu osvětlení než jiné. V tomto případě musíme zohlednit požadavky těch náročnějších a poskytnout jim dostatek světla. Rostlinám, které jsou na světlo méně náročné větší množství světla neuškodí. Klasické zářivky se běžně instalují nad akvárium (např. čtyři 20W zářivky pro 60cm dlouhé akvárium, šest 32W zářivek pro 90cm akvárium apod.). Pokud se rozhodnete pro halogenové osvětlení, bude vám pro 90 cm nádrž stačit jedno 150W světlo. Klasické zářivky a halogenové osvětlení mají odlišné vlastnosti. Zatímco pod zářivkami neuvidíme pod rostlinami žádné stíny, pod halogenovým osvětlením ano. Záleží na osobním vkusu, pro který typ se nakonec rozhodnete.

 

ADA Grand Solar I kombinuje jak klasické zářivky, tak halogenové osvětlení.

Instalace osvětlení

ADA Solar I je osvětlení, které je spuštěno od stropu. Akvárium je proto otevřené a lze vidět vodní hladinu. Umožňuje to tak použití kořenů, které budou trčet z akvária. Takovéto otevřené akvárium vypadá nejen lépe, ale je i praktičtější pro denní údržbu jako je krmení, hnojení a stříhání rostlin. Takovéto osvětlení lze zavěsit i ze speciálního podstavce.

Vhodná intenzita osvětlení

Pokud se rozhodnete pro osvětlení, které je zavěšeno od stropu, tak jako je tomu u ADA Solar I, je povětšinou umístěno asi 30 cm od hladiny. Intenzitu lze měnit pomocí změny vzdálenosti od hladiny. Je vhodné pro akvária od 90 cm délky. Obsahuje jedno 150W halogenové světlo a 2 klasické 36W zářivky, které jde dle libosti vypínat.

Délka osvětlení

Optimální délka osvětlení v přírodních akváriích se pohybuje od 8 do 10 hodin denně. Kratší doba bude mít nepříznivý vliv na rostliny a naopak dlouhá doba bude svědčit řasám. Ideální je použít spínací hodiny, které zajistí každodenní automatické zapnutí a večer vypnutí světel. Pokud použijete osvětlení ADA Grand Solar I, můžete přesně napodobit rozednívání přírody. Stačí nastavit zapnutí obyčejných zářivek dříve než halogenového osvětlení, kterým budeme simulovat až jasné denní a polední světlo.

Pro více informací o osvětlení v rostlinných akváriích čtěte: Bible osvětlení rostlinných akvárií

Přeloženo z www.aquajournal.net