🎁🎄 Vánoční poukazy pro akvaristy Více zde

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Velký test a srovnání LED světel do akvária pomocí PAR metru

Přinášíme největší srovnání LED osvětlení z hlediska svítivosti, spotřeby a kvality. Do testu byly zařazeny nejprodávanější světla na trhu. V první tabulce naleznete LED světla a v druhé LED trubice, které lze použít pouze do akvarijního krytu. V závěru článku naleznete i detailní čísla z měření v jednotlivých částech akvária.

Všechna vybraná osvětlení byla testována ve stejných podmínkách, umístěna na středu akvária 60 x 30 x 30 cm. 


🧪 Čím byla prováděna měření

K měření byl použit PAR metr, který měří jen světlo, které využijí akvarijní rostliny. Akvarijní rostliny totiž využívají k růstu jen světlo v určitých vlnových délkách a ty změříme pouze PAR metrem. Jako doplněk jsme měřili i obyčejným luxmetrem, který měří celkovou intenzitu světla, to znamená i tu, kterou rostliny zužitkovat nedokáží a vidí ji jen lidské oko.

Zároveň byla také měřena teplota světel, abychom odhalili, zda se nepřehřívají a nezkracuje se jím tedy životnost. Měřen byl i skutečný příkon osvětlení, nikoliv ten udávaný výrobcem.


✨ Výsledky LED trubic

Stejným způsobem jsme otestovali i LED trubice, které by bylo nefér srovnávat s ostatními světly, které se umísťují i nad akvária bez krytu a jsou tedy podstatně dražší. LED trubice nemají tělo, které odvádí přebytečné teplo.

Poměr cena / funkce, svítivost a kvalita Svítivost na 1W v PAR (čím vyšší, tím lépe) Celková svítivost v PAR Cena světla Počáteční cena za 1 PAR (čím nižší, tím lépe)
INVITAL LED denní a noční osvětlení 60cm 3,9 35 339 CZK 9,76 CZK
INVITAL WRGB LED osvětlení 60cm 3,2 35 419 CZK 11,91 CZK
Aquastel LED osvětlení Glass White 1,6 19 569 CZK 30,7 CZK

Navíc obsahuje i modré diody, které lze zapnout samostatně např. večer jako simulace svitu měsíce. Pracuje na nízkém, bezpečném napětí díky trafa.

Obsahuje WRGB diody, které skvěle podtrhnou jednotlivé barvy, a nádrž takvypadá mnohem živější. Pracuje na nízkém, bezpečném napětí díky trafa.

Pracuje na nízkém, bezpečném napětí díky trafa. Neobsahuje modré diody pro noční režim.

📈 Níže naleznete porovnání dalších dvou rivalů Aquastel LED trubice a INVITAL LED denní/noční trubice. Výsledky jasně mluví ve prospěch INVITAL LED trubice. Za nižší cenu osvětlení nabízí širší spektrum, větší výkon i rozptyl světla. Součástí světla je i jednoduchý kontrolér, se kterým ovládáte režim, sílu světla i jeho automatické zapnutí.

(INVITAL LED denní/noční měl při testování oba typy LED - modrá i bílá - nastaven na 100%, proto se na fotografiích jeví modře - unvitř tmavého fotoboxu čočka fotoaparátu vnímá tuto barvu intenzivněji - ve skutečnosti je světlo jen jemně namodralé)


Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde