Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Velký test a srovnání LED světel do akvária pomocí PAR metru

Přinášíme největší srovnání LED osvětlení z hlediska svítivosti, spotřeby a kvality. Do testu byly zařazeny nejprodávanější světla na trhu. V první tabulce naleznete LED světla a v druhé LED trubice, které lze použít pouze do akvarijního krytu. V závěru článku naleznete i detailní čísla z měření v jednotlivých částech akvária.


🧪 Čím byla prováděna měření

K měření byl použit PAR metr, který měří jen světlo, které využijí akvarijní rostliny. Akvarijní rostliny totiž využívají k růstu jen světlo v určitých vlnových délkách a ty změříme pouze PAR metrem. Jako doplněk jsme měřili i obyčejným luxmetrem, který měří celkovou intenzitu světla, to znamená i tu, kterou rostliny zužitkovat nedokáží a vidí ji jen lidské oko.

Zároveň byla také měřena teplota světel, abychom odhalili, zda se nepřehřívají a nezkracuje se jím tedy životnost. Měřen byl i skutečný příkon osvětlení, nikoliv ten udávaný výrobcem.


✨ Výsledky světel

V tabulce níže naleznete srovnání nejprodávanějších světel na trhu v délce 60 cm. V případě jiných rozměrů jsme dosahovali velmi podobných výsledků. Pro zjednodušení uvádíme pouze verzi 60 cm. Pod tabulkou jsou informace, zda má osvětlení i kontrolér a jak je napájeno.

Poměr cena / funkce, svítivost a kvalita Svítivost na 1W v PAR (čím vyšší, tím lépe) Celková svítivost v PAR Cena světla Počáteční cena za 1 PAR (čím nižší, tím lépe)
Sinkor LED II 60 cm bílá 4,47 94 1174 CZK 12,5 CZK
Chihiros WRGB II SLIM 60 3,27 171 3169 CZK 18,56 CZK
Chihiros LED WRGB II 60 3,25 211 5949 CZK 28,13 CZK
WRGB LED osvětlení MA-02-D60 2,83 191 3390 CZK 17,71 CZK
Chihiros LED A serie A601 4,1 155 1899 CZK 12,25 CZK
Twinstar 60B line 3,87 99 1799 CZK 17,94 CZK
WRGB LED osvětlení MA03-FT60PRO 2,43 76 1980 CZK 26,06 CZK
INVITAL Lumium WRGB60 3,34 41,43 949 CZK 22,90 CZK
Twinstar III 600C 3,54 129 2860 CZK 22,05 CZK

V balení Wifi kontrolér s možností libovolného nastavení postupného stmívání/rozednívání. Profesionální provedení a vzhled. Vysoká odolnost vůči vodě díky zalití transparentním silikonem. Dostupný v bílé nebo WRB verzi.

Obsahuje zabudovaný kontrolér ovládaný přes mobilní aplikaci. Kvalitní barevné LED a profesionální provedení a vzhled.

Obsahuje zabudovaný kontrolér ovládaný přes mobilní aplikaci. Kvalitní barevné LED a profesionální provedení a vzhled. Oproti Chihiros SLIM vydává silnější světlo vhodné pro maximální růst rostlin a jejich vzhled nebo pro hluboká akvária.

Obsahuje zabudovaný kontrolér. Kvalitní barevné LED a profesionální provedení a vzhled.

Neobsahuje kontrolér. Bezpečné napájení pomocí trafa.

Neobsahuje kontrolér ani stmívač, ale je možno přikoupit.

Obsahuje barevné diody. V balení jen velmi jednoduchý kontrolér se základními funkcemi.

Ideální pro akvária bez krytu, kde není potřeba silné intenzity pro rostliny, požaduje se barevné spektrum pro vybarvení rybek a hledí se na nízkou cenu svítidla. Obsahuje jednoduchý kontrolér pro změnu intenzity světla. Diody v barevném spektru pro zvýraznění barev rybek.

Obsahuje barevné diody. Bohužel součástí není žádný kontrolér.

📈 Níže naleznete porovnání našich dvou rivalů Sinkoru II 60 White a Twinstaru 60B. Z výsledků je zřejmé, že obě osvětlení jsou dosti vyrovnané, až na celkový rozptyl světla, kde je Sinkor vítězem. Sinkor zvítězil i v cenové linii, a to podstatně nižsí pořizovací cenou i spotřebou. K Sinkoru II také získáte automatický stmívač, který by u Twinstaru požadoval další náklady.


✨ Výsledky LED trubic

Stejným způsobem jsme otestovali i LED trubice, které by bylo nefér srovnávat s ostatními světly, které se umísťují i nad akvária bez krytu a jsou tedy podstatně dražší. LED trubice nemají tělo, které odvádí přebytečné teplo.

Poměr cena / funkce, svítivost a kvalita Svítivost na 1W v PAR (čím vyšší, tím lépe) Celková svítivost v PAR Cena světla Počáteční cena za 1 PAR (čím nižší, tím lépe)
INVITAL LED denní a noční osvětlení 60cm 3,9 35 339 CZK 9,76 CZK
Aquastel LED osvětlení Glass White 1,6 19 569 CZK 30,7 CZK

Navíc obsahuje i modré diody, které lze zapnout samostatně např. večer jako simulace svitu měsíce. Pracuje na nízkém, bezpečném napětí díky trafa.

Pracuje na nízkém, bezpečném napětí díky trafa. Neobsahuje modré diody pro noční režim.

📈 Níže naleznete porovnání dalších dvou rivalů Aquastel LED trubice a INVITAL LED denní/noční trubice. Výsledky jasně mluví ve prospěch INVITAL LED trubice. Za nižší cenu osvětlení nabízí širší spektrum, větší výkon i rozptyl světla. Součástí světla je i jednoduchý kontrolér, se kterým ovládáte režim, sílu světla i jeho automatické zapnutí.

(INVITAL LED denní/noční měl při testování oba typy LED - modrá i bílá - nastaven na 100%, proto se na fotografiích jeví modře - unvitř tmavého fotoboxu čočka fotoaparátu vnímá tuto barvu intenzivněji - ve skutečnosti je světlo jen jemně namodralé)


Podrobnou tabulku s výsledky měření včetně luxů, PAR v jednotlivých místech akvária, teplotou světla a naměřenými příkony naleznete níže. Všechna měření byla prováděna na suchu.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde