Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jaké osvětlení vybrat pro Vaše akvárium

Vážení akvaristé,
jelikož dotazy na osvětlení patří mezi ty nejčastější a v poslední době jsme naskladnili zajímavé novinky, tak jsme se rozhodli sepsat nový článek s radami jak vybrat osvětlení pro Vaše akvárium.

6cfd3a37-579f-4cdc-8fea-b2fcffafafb1.jpg

Abychom mohli svítidlo vybrat, tak je nutné svítidla nejprve rozdělit podle základních parametrů.

Rozdělení svítidel podle:

Typu technologie

1. Zářivková svítidla

Tento typ technologie je asi vše nejznámější. Jedná se o klasické zářivky, buďto tenčí T5 nebo hrubší T8, napájené přes předřadník nebo startér.

Výhody Nevýhody
+ možnost výměny zářivky po vysvícen - bez možnosti stmívání / rozednívání
- nemožnost nastavit intezitu světla
- hrubší tělo svítidla (rušivý element = nevzhledné)
- vyšší odběr elektřiny než u LED (zářivka svítí do všech stran a i přesto, že máte reflektory, tak se mnoho světla ztratí)
- nelze "mixovat" barevný odstín světla jako u LED přes kontrolér

Obecně by se dalo říct, že tento typ technologie se již nepoužívá a zcela zářivky převálcovaly LED svítidla.

2. HQI svítidla

HQI svítidla jsou obvykle používána u hlubších akváriích, případně u akvárií s čtvercovou podstavou, protože se jedná o bodová svítidla, takže jsou krátké.

Výhody Nevýhody
+ vhodné pro hluboké akvária (80 cm a více) - obvykle dražší
+ vytváří stíny na dně akvária - nevhodné pro běžná akvária
+ možnost výměny výbojky po vysvícení - nemožnost regulace výkonu
- nemožnost efektu stmívání a rozednívání
- nelze "mixovat" barevný odstín světla jako u LED

Tato technologie nebyla nikdy příliš rozšířená. Obvykle se používá pouze v hlubokých nádržích nebo ve speciálních případech a proto se s ní nad akváriem často nesetkáte. V současné době se již začala využívat technologie COB LED, která HQI nahrazuje. Tuto technologii obsahují svítidla Chihiros X series.

3. LED svítidla

V současné době suveréně nejpopulárnější typ svítidel, který je poměrně univerzální a lze použít nad všechny akvária až na pár výjimek. Velmi pravděpodobně volba číslo 1. pro Vaše akvárium.

Výhody Nevýhody
+ vhodné pro klaské akvária i pro hluboké (Chihiros X series) - u většiny svítidel nelze oficiální cestou po vysvícení (několik let) vyměnit LED diody
+ nižší odběr elektřiny (diody svítí pouze dolů, takže se neztrácí světlo a jsou nejefektivnější)
+ možnost regulace výkonu (velmi důležité)
+ možnost efektu stmívání a rozednívání
+ možnost "mixovat" barevný odstín svítidla přes kontrolér (pokud máte vícebarevné LED diody)
+ tenké tělo svítidla = elegatní design
+ bezpečnost, svítidla jsou napájeny 12V nebo 24V narozdíl od HQI a zářivek (230V)

LED svítidla budou víceméně jasnou volbu pro téměř všechny akvaristy.

 

 

Barevné spektrum

1. Jednobarevné

Tuto skupinu bude tvořit většina svítidel. Barva bude zpravidla buďto studená bílá nebo teplá bílá. Odstín nemá na růst rostlin vliv, takže volte dle své preference co se Vám více líbí. Obvykle se volí denní/studená bílá s teplotou světla okolo 6000 K.

 

- HQI svítidla jsou pouze jednobarevné.

- Zářivková svítidla jsou také vždy jednobarevná. 

- LED svítidla jsou jednobarevná i vícebarevná

 

 

2. Vícebarevné

LED svítidla jsou tvořeny LED diodami a ty můžou být jednobarevné nebo vícebarevné. Vícebarevné znamená, že diody jsou tvořeny z více diod o různých barvách. Mixováním RGB barev (zelená, červená, modrá) lze následně namixovat jakoukoliv barvu světla.

Světelné spektrum s více složkami barev podporuje růst rostlin, ale pouze nepatrně. Pro běžného akvaristu, který zapomene občas hnojit se tento rozdíl ve výsledku úplně ztratí a není třeba na něj brát ohled.

Proč tedy zvolit případně svítidlo se světlem o více barvách? Pouze z důvodu vizuálně krásnějšího vybarvení rostlin pod těmito svítidly. Jednoduše se dá říct, že rostliny vypadají na oko lépe, ale ve skutečnosti jsou prakticky ve stejné kondici jako pod čistě bílým světlem, pod kterým nevypadají tak dobře (což je individuální, někomu se líbí více rostliny pod bílým světlem).

Některé rybičky taktéž mohou vyniknout lépe pod vícebarevným osvětlením.

 

Shrnutí:
Barva světla má tak minimální vliv na růst rostlin, že ji volíme čistě z vizuálního důvodu, jelikož pod vícebarevným svítidlem mohou rostliny a ryby lépe vyniknout.

 

 

Typ instalace nad akvárium

1. Pomocí držáků nad otevřenou hladinu

Jedná se o nejčastější umístění nad akvárium. K svítidlu obdržíte držáky pomocí kterých svítidlo zafixujete na stěny bočních skel.

Držáky je obvykle možné posunovat po celé délce svítidla a některé svítidla mají dokonce držáky, které jsou delší než samotné tělo svítidla. Znamená to, že svítidlo o délce 100 cm můžete umístit i nad akvárium o délce například 120 cm.

Pokud máte akvárium delší než je samotné svítidlo a držáky nedosahují až na boční stěny, tak buďto musíte zvolit jiný typ instalace, vyrobit si vlastní držáky nebo položit svítidlo na krycí skla.

Doporučujeme volit svítidla Sinkor, případně Chihiros A series s těmito držáky.

 

 

2. Do krytu

Mnoho akvaristů má akvárium s krytem a chtějí původní zářivkové osvětlení vyměnit za LED nebo případně doplnit o další výkon, protože mají nedostatek světla, což je u akvárií zakoupených jako sety běžné.

K tomuto účelu jsou určena svítidla do krytu Chihiros S series nebo Aquatlantis, které mají držáky se kterými můžete během chvilky snadno nainstalovat nové osvětlení do krytu. Lepší jsou v tomto ohledu Chihiros S series, protože se dají vyměnit za různé délky zářivek, zatímco Aqutlantis je vždy pouze na jeden rozměr a ne vždy pasuje na rozměr, který potřebujete.

Další univerzální možností a velmi běžně používanou je zakoupit svítidlo Sinkor a akvarijním silikonem jej přilepit ke krytu. Svítidlo je lehké, bude držet pevně, i v případě pádu do vody u takto nízkého napětí je minimální riziko a žiletkou lze vždy svítidlo sundat a odstranit silikon.

 

 

3. Zavěšením nad akvárium

Možnost této instalace má pouze menší množství svítidel, například akvarijní svítidla Chihiros. Stačí dokoupit kit pro zavěšení svítidla a svítidlo zavěsit buďto ze stropu nebo z přídavného držáku.

Tato instalace je vhodná především pro všechny, kteří mají akvária delší než 130 cm. Je to z důvodu, že se obvykle delší svítidla nevyrábějí, takže je potřeba jich použít více a s pomocí držáků nelze svítidla nad akvária delší než 130 cm připevnit.

 

 

 

Jakou značku/typ svítidla tedy vybrat?

(zvětšíte kliknutím na obrázek)

Sinkor svítidla naleznete zde Chihiros X series svítidla naleznete zde Chihiros A series svítidla naleznete zde Chihiros WRGB svítidla naleznete zde Chihiros S series svítidla naleznete zde Aquatlantis naleznete zde Aqua-nova svítidla naleznete zde Přídavné sady do krytu naleznete zde

 

Jak zvolit správný výkon pro Vaše akvárium naleznete v článku: -> zde <-