Zvyšte výkon💪 a účinnost Vaší filtrace Více zde 02d 08h 13m 53s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak vybrat akvárium nebo akvarijní set

Pokud hledáte rychlý způsob, jak vybrat akvarijní set, doporučujeme Vám použít našeho interaktivního průvodce:


Pokud jste se rozhodli pro pořízení nového akvária, je potřeba před jeho nákupem vzít v potaz několik skutečností:

 • Kolik místa na akvárium máte a jakou máte představu o jeho velikosti?
 • Máte představu o tom, jaké ryby nebo jiné vodní živočichy bude chovat? Rozdílné druhy mají zcela jiné požadavky na akvarijní set ať už z pohledu velikosti, tvaru nebo řešení filtrace a světla.
 • Budete si přát pěstovat i akvarijní rostliny? V tom případě je potřeba vzít v úvahu i volbu světla, které bývá často součástí akvarijního setu.

Teprve po zodpovězení těchto základních otázek můžeme přistoupit k výběru konkrétního akvária konkrétního výrobce.

Základní rozřazení akvarijních setů dle délky

Nano akvária do 35 cm - vhodné pro malé množství ryb do 3 cm
https://www.rostlinna-akvaria.cz/male-akvarium-do-35-cm-delky

Střední akvária do 75 cm - vhodné pro hejna do 30 kusů
https://www.rostlinna-akvaria.cz/stredni-akvarium-do-75-cm-delky

Velká akvária nad 75 cm - pro velké a náročné ryby
https://www.rostlinna-akvaria.cz/velke-akvarium-od-75-cm-delky

Pro jaký druh ryby nebo živočicha bude akvárium určeno

Většina z nás bude v akváriu chovat ryby. Nicméně v poslední době se velké oblibě těší také chov sladkovodních krevetek nebo vodních želv. Nejdříve probereme základní druhy akvarijních ryb a následně projdeme vhodné nádrže i pro ostatní živočichy.

Akvárium pro drobné, hejnové rybičky

Toto jsou nejčastější obyvatelé akvárií. Jedná se o drobné rybky do velikosti maximálně 5 cm. Většinou mají rády hejno alespoň 6ks, což nám klade první požadavky na velikost nádrže. Velikost takového akvária by měla startovat ideálně na 30 litrech. Cokoliv menšího je určeno pro ještě drobnější rybky nebo sladkovodní krevetky. Samozřejmě pokud Vám to místo umožní, pořiďte si akvárium větší, jelikož budou mít rybky více místa na plavání, můžete si jich pořídit více, takže se budou cítit komfortněji a hlavně se také ve větším akváriu lépe udržuje biologická rovnováha. Akvária pro rybičky naleznete v našem eshopu.

Akvária pro větší tropické ryby

Jedná se o druhy, které dorůstají nad 10 cm velikosti. Typickými zástupci jsou jihoamerické cichlidy, jako např. skalára, dále čichavci, ale i spousta dalších ryb.

Tyto ryby vyžadují ke spokojenému životu akvárium o objemu alespoň 200 litrů a více. Např. skláry preferují i vyšší akvárium o výšce alespoň 50 cm.

Akvária pro betu bojovnici tzv. betária

Akvária pro bojovnice (betty) jsou velmi oblíbená, jelikož jsou určena jen pro jednu rybku bojovnici. Více o chovu této rybky naleznete v článku o chovu bojovnic. Pro tyto rybky můžete použít jakékoliv menší akvárium do 30 litrů. Souhrně se takovým akváriím říká bettária.

Krevetkária

Krevetkária jsou malá akvária opět do objemu 30 litrů. Jsou určena pro chov sladkovodních krevetek. Tyto krevetky je možné chovat i s drobnými akvarijními rybkami.

Akvária pro želvy

Vodní želvy nepotřebují speciální terárium, ale postačí běžné akvárium, ke kterému je přilepena přepážka sloužící jako ostrůvek pro želvu. Akvária pro želvy mohou být ale v podstatě jakékoliv akvária, jelikož ostrůvek je možné použít i plastový.

Akvária mořská

Již hotové akvarijní mořské sety jsou obvykle nabízeny pouze v nano mořském provedení. Je to z toho důvodu, že velké mořské akvárium není tak snadné založit a začátečníci se do něj nepouštějí. Nicméně nano mořské akvárium není až tak složité založit.

Akvária pro děti

Do výběru jsme zařadili i akvária, která kupujeme dětem. Pokud kupujete akvárium pro Vaši ratolest, nemusí to znamenat nákup malé nádoby plné plastových kýčů. Akvária pro děti mohou vypadat i lépe. Zvažte, zda není vhodnější dětem koupit klasické akvárium pro rybičky o objemu okolo 30 litrů. Údržba není vůbec složitá a děti se alespoň naučí povinnosti a citu k přírodě.

Designová akvária

Jsou to taková akvária, kde majiteli nejde primárně o akvaristiku, ale z velké části jej zajímá zakomponování akvária do interiéru. Designová akvária jsou tedy v podstatě běžná akvária, při jejichž výrobě je použito kvalitnějších plastů s lepším tvarem a vzhledem. Nikdy bychom ale neměli upřednostňovat design akvária nad potřebami ryb – např. extrémně malá akvária bez filtrace apod.

Velikost a objem akvária

Velikost akvária úzce souvisí s účelem, pro který bylo akvárium pořízeno. (viz. výše) Velikost akvária se obvykle vyjadřuje v celkovém objemu v litrech spočteném prostým vynásobením všech tří stran. Pokusíme se zde vypsat výhody a nevýhody jednotlivých velikostí akvárií:

Akvária do velikosti 30 litrů

Jedná se o tzv. malá, mini nebo nano akvária. Jsou vhodná především pro nejmenší rybky do 3 cm délky, pro sladkovodní krevetky nebo pro rybu bojovnici. Jsou ideální jako stolní akvária na pracovní stůl. Nejčastější vyráběné rozměry jsou akvária 10l, akvária 20l, akvária 25l a akvária o objemu 30l. Nejprodávanější produkty v této kategorii jsou malá akvária INVITAL EasyTank.

Akvária o objemu 30 až 60 litrů

Tato akvária mají vhodnou velikost pro rybky o délce těla do 5 cm. Nedoporučujeme do takového akvária více než 15 až 20 rybek, jinak by bylo velmi složité na údržbu. Nejčastější objem v této kategorii je 54l akvárium, které má rozměry podstavy 60x30 cm. Další časté rozměry v tomto rozpětí jsou akvarijní sety 40l, akvária 50l a akvária 60l. Všechny tyto sety lze zasílat klasickými přepravci jako je Česká pošta. Opět nejoblíbenějšími sety této velikosti jsou akvária INVITAL EasyTank nebo také akvária Cat-gato.

Akvária o objemu do 120 litrů

Tyto sety jsou vhodné opět pouze pro rybky do 5 cm s tím, že lze akvárium osadit i párem větších rybek dorůstajících do 10 cm. Určitě nedoporučujeme do 120 litrového akvária umístit skaláry a podobně velké ryby. V tak pro ně malém akváriu nebudou mít dostatek prostoru. Nejčastější rozměry akvárií této velikosti jsou rozměry podstavy 80x40 cm. Nejčastější objemy akvária pak 100l a akvária 120l. Tato již větší akvária již posíláme přepravcem typu Toptrans, který se chová k balíkům šetrněji.

Akvária o objemu nad 120 litrů

Tato velká akvária jsou již vhodná pro chov jakýchkoliv ryb včetně těch o velikosti nad 10 cm. Nejčastější šířky podstavy jsou 100x40 cm nebo 120x40 cm. Nejčastější objemy akvária pak 180l, akvária 200l nebo akvária 240l. Tyto akvária zasíláme přepravcem na paletě, aby dorazilo ve 100% stavu. Typickým zástupcem těchto větších akvárií jsou akvarijní sestavy INVITAL Fine. Další možností jsou sestavy Diversa.

Jaký tvar akvária zvolit

Na výběr máme při výběru akvária z těchto tvarů:

 • Rovné akvárium – klasické rovné akvárium, jeho výběrem určitě nic nezkazíte
 • Kulaté akvárium – jedná se o malé akvarijní koule o velikosti do 30 litrů. Nejsou to ideální nádoby pro chov akvarijních ryb. Naopak pro chov sladkovodních krevetek jsou vhodné. Jejich výhodou je neobvyklý design.
 • Vypouklá akvária – vypouklé mají přední sklo, takže může akvárium působit poměrně netradičně. Na první pohled vypadá pro návštěvu akvárium zajímavě. Nicméně rovná akvária se stále těší vyšší oblibě, už z důvodu ceny, která je u vypouklé varianty vždy vyšší.
 • Rohová akvária – zpravidla jsou to akvária o objemu alespoň 180 litrů a umísťují se do rohu místnosti. Vypadají dobře, avšak je potřeba vyřešit osvětlení, jelikož se na takové akvárium neshání nejlépe a je třeba jej složit z více kusů světel.


  A co kryt a skříňka pod akvárium?

  Akvarijní skříňka

  Akvarijní sety obvykle obsahují samotné skleněné akvárium, plastový kryt se zabudovaným osvětlením, někdy filtr a často také podložku pod akvárium. Akvarijní sety však téměř nikdy neobsahují v ceně i skříňku. Výrobci však nabízejí většinou k akváriu i možnost si skříňku dokoupit. Akvária, ke kterým je možné dokoupit i skříňku máme v eshopu pod názvem akvária se skříňkou nebo akvarijní komplety.

  Pokud se jedná o malé akvárium, lze jej umístit např. i na pracovní stůl.

  Akvarijní kryt

  Pokud si pořizujete akvarijní set, obsahuje zpravidla i plastový kryt se zabudovaným světlem. Akvária s krytem většinou obsahují slabší osvětlení, které je vhodné jen pro nejméně náročné druhy akvarijních rostlin. Pokud plánujete pěstovat i středně náročné nebo dokonce náročnější rostliny, je potřeba zvolit takový akvarijní set, kde je možné přidávat modulárně další světla. Toto speciálně u menších akvárií pod 100 litrů není možné. Je tedy na zvážení, zda si nepořídit zvlášť skleněné akvárium a zvlášť osvětlení, které se na akvárium umístí. V takovém případě bude hladina otevřená, což dává akváriu speciální nádech. Rybky vyskakovat nebudou, stačí použít krycí skla.

  Levnější akvarijní sety mají v krytu zářivky, kdežto ty dražší se prodávají jako akvária s kryty s LED osvětlením.

  Jakého výrobce tedy zvolit a jaké akvárium koupit?

  V prvé řadě je potřeba se rozhodnout, zda si pořídit hotový akvarijní set nebo zda jít cestou vlastního složení akvária po jednotlivých komponentech. Pokud plánujete chovat základní druhy ryb a pěstovat velmi nenáročné rostliny, doporučujeme jít cestou akvarijního setu. Pokud však hodláte pěstovat středně až náročnější akvarijní rostliny nebo chcete mít akvárium v profi vzhledu, neobejdete se bez skládání akvária z jednotlivých komponent. V tom by Vám mohl pomoci náš článek popisující Založení rostlinného akvária.

  Většina lidí si však pravděpodobně vybere nákup hotového setu. Pokusíme se vybrat nejoblíbenější a nejlepší akvarijní sety na trhu:

  Malá akvária do 60 litrů

  Zde jednoznačně doporučujeme akvária EasyTank, která vynikají poměrem cena/kvalita. Velmi oblíbená jsou také akvária Cat-gato. Akvária těchto velikostí zasíláme klasickými přepravci jako Česká pošta a Geis. Během let jsme vyvinuli systém balení, který zabezpečí, že dorazí akvárium v pořádku. Navíc poskytujeme garanci doručení zboží v pořádku, v opačném případě zasíláme okamžitě nové akvárium.

  Akvária od 60 do 150 litrů

  V této kategorii jednoznačně doporučujeme akvária Diversa, která pořídíte za nejlepší cenu.

  Akvária nad 150 litrů

  Pokud si plánujete pořídit tyto větší akvarijní sety, můžete vybírat buď z akvarijních setů INVITAL Fine nebo kompletů Diversa. Tato větší akvária zasíláme bezpečně na paletě. Máte tak jistotu, že Vám akvárium dorazí v pořádku. Řidič Vám pomůže akvárium složit z auta a díky toho, že je akvárium na paletě je s ním manipulace ulehčena.

   

  Věříme, že jsme Vám tímto článkem usnadnili výběr Vašeho nového akvária. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat na email nebo telefon.

  Získejte výhody

  Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

  Přidat se můžete zde

  Jsme i na INSTAGRAMU

  Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

  Přidat se můžete zde