butontop osvětlení do krytu od 599,- Kč

Jak vybrat substrát do akvária - rozdíly, porovnání, výhody a nevýhody

obrazek pod
Ostatní

Dříve byl výběr substrátu do akvária velmi jednoduchou záležitostí. Neexistovalo v podstatě nic jiného, než použití propraného křemičitého písku (štěrku) a akvaristé se rozhodovali jen mezi zvolenou zrnitostí písku. Dnes je však na trhu daleko větší výběr a pro spoustu lidí je vhodnějším řešením speciální substrát oproti obyčejnému akvarijnímu písku. Momentálně jsou na trhu 3 typy substrátů:

 

1) Obyčejný křemičitý štěrk, písek

Jedná se o inertní podklad, který nijak speciálně nepřispívá k rovnováze v akváriu oproti substrátům dále. Neobsahuje v sobě žádné živiny. Jeho funkce je v podstatě jen jako zakotvení pro kořeny rostlin, které v něm mají oporu.
Jedná se o vhodný podklad pro ty, kteří příliš neřeší rostliny v akváriu a mají akvárium zaměřeno primárně na ryby.
Pokud je Vašim cílem pěstovat i rostliny, jsou pro Vás spíše vhodné jílové substráty (viz. dále). Písek však lze rozhodně použít i v akváriu s rostlinami. Podmínkou však je, aby se hnojilo pravidelně (nejlépe denně) do vodního sloupce kapalnými hnojivy nebo se pod písek úplně na dno položil zásobní substrát (viz. odstavec na konci článku).
Doporučená zrnitost: Pro běžná akvária doporučujeme zrnitost 1 až 4 mm. V menší frakci může docházet ve spodních částech k hnití. Ve větší frakci má zase odpad z ryb tendenci zapadávat do štěrku a je velmi obtížně odstranitelný, což opět způsobuje zahnívání.

Příklady písků:
Nejvhodnější akvarijní písek pro běžné použití: http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/akvarijni-kremicity-pisek-1-4-mm-3-kg
Vhodný písek do popředí jako dekorační (nedoporučujeme pro použití v celém akváriu): http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/akvarijni-kremicity-pisek-0-3-0-8-mm-3-kg

 

 

2) Jílové pálené substráty bez obsahu živin

Jedná se o jíl, který byl vypálen. Tím získá tvrdou konzistenci (nedrolí se ani nešpiní vodu). Zachová si však spoustu pro akvaristy příznivých vlastností:
Jílové granule jsou velmi pórovité stejně jako houbička na nádobí. To umožňuje užitečným bakteriím se v substrátu usadit v daleko vyšším počtu, čímž se výrazně zvýší schopnost biofiltrace akvária. Akvárium prostě bude fungovat tak, jako by jste měli v provozu další filtr.
Tyto substráty jsou také lehčí než štěrk. Z tohoto důvodu dno nesléhá, což je výhodné pro kořeny rostlin.
Tyto substráty do sebe dokáží nacucat živiny z vodního sloupce. Jsou tedy přítomné pro kořeny rostlin a neplavou zbytečně ve vodním sloupci, kde by z nich mohly profitovat řasy.
Přírodní vzhled – většinou mají hnědou nebo černou barvu.
Nevýhoda oproti pískům: Jílové substráty jsou lehčí, takže je obtížné z nich vytvářet členitý terén v akváriu – kopce apod. Mají totiž tendenci se sesypávat do vodorovného dna. Navíc neobsahují žádné živiny, takže je nutné pod ně dát zásobní substrát (viz. konec článku) nebo hnojit do vodního sloupce.

 

Příklady pálených substrátů:

Rataj Profi Soil – velmi vhodný, černý substrát. Vhodný i pro nano akvária. Nevýhodou je, že je poměrně lehký a tak z něj nelze vytvářet svah v akváriu. Zrnitost cca 1-2 mm: http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/rataj-profi-soil-1-2mm-2-litry
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/rataj-profi-soil-1-2mm-8-litru

JBL Manado – jeho barva je spíše do hnědo-červena. Oproti Profi Soilu má větší zrnitost cca 2-4 mm, což je stále velmi vhodné: 
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/jbl-manado-3l
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/jbl-manado-5l
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/jbl-manado-10l


UNISOIL akvarijní substrát – substrát podobný JBL Manadu. Tento substrát vychází poměrem cena výkon velmi dobře. Jedná se o pálený jíl, který má porézní strukturu, takže jej dokážou osídlit nitrifikační batekrie, které čístí vodu + substrát dokáže částečně natáhnou živiny z vody, takže rostliny pak můžou čerpat živiny i přes kořeny. Jedná se, stejně v případě JBL Manado, o substrát vyrobený v Německu.
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/unisoil-akvarijni-substrat-5-l
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/unisoil-akvarijni-substrat-10-lhttps://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/unisoil-akvarijni-substrat-50-l

 

Rataj Aquaclay Ground – také velmi podobný JBL Manadu:
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/rataj-aquaclay-ground-2-litry
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/rataj-aquaclay-ground-10-litru

UNISOIL akvarijní substrát

 

3) Sušené jílové substráty s obsahem živin

Tyto substráty jsou sušené, nikoliv pálené. Jedná se o úrodnou hlínu, která je vytlačena do formy kuliček v průměru cca 2 mm a následně jsou tyto kuličky sušeny. Výsledek je, jako byste do akvária na dno nasypali kompost, avšak s tím rozdílem, že nebude vůbec špinit vodu, nebude se drolit a bude kompaktní. Typickým zástupcem této kategorie je japonský substrát ADA Aquasoil.

 +  Výhody:
tyto substráty mají všechny výhody pálených jílů, k tomu však navíc poskytují další přednosti:
snižují pH a tvrdost vody na požadovanou hodnotu pro tropické ryby a rostliny
tím, že jsou tvořeny humusem, obsahují pro rostliny veškeré živiny a není tak třeba používat žádné zásobní substráty, případně hnojit nějak výrazně do vody
nejsou tak lehké jako pálené jíly, takže z nich lze snadno vytvářet v akváriu svahy a členitý terén
nasávají do sebe ještě výrazněji živiny z vodního sloupce – všechny živiny jsou tak rostlinám přístupné u kořenů a ve vodě jich je minimum, což zabraňuje růstu řas


 -  Nevýhody: První 3 týdny po založení akvária se z těchto substrátů uvolňují neviditelné dusíkaté látky (jelikož je substrát tvořen org. zbytky – humusem). Po této době je však už substrát zcela bezpečný stejně jako např. štěrk. Z tohoto důvodu je nutné po založení akvária vpustit ryby až po třech týdnech a měnit ze začátku každý den nebo obden mnoho vody. Rostliny se sází hned první den.

Příklady:
ADA Aqua Soil Amazonia – nejlepší a nejprodávanější substrát této kategorie na světě. Vyrábí se v různých barvách (černá s názvem Amazonia a hnědá s názvem Africana) a ve dvou zrnitostech Normal a Powder. Powder je vhodný pro miniakvária a drobné rostliny v popředí akvária:
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/ada-aqua-soil-amazonia-3-l
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/ada-aqua-soil-amazonia-9-l

 

4.) Zásobní substráty pod písky a pálené jíly

V případě, že jste použili písek nebo pálený jíl, budete muset v případě požadavků na pěstování rostlin pod ně umístit ještě zásobní substrát pro kořeny. K sušeným jílům není potřeba dávat na dno ještě zásobní substrát. Nejdříve tedy přijde zásobní substrát a ten se zasype pískem nebo páleným jílem. Zásobních substrátů je na trhu celá řada. Popíšeme zde některé z nich:

Dennerle Deponit Mix – existuje v různých velikostech balení. Vhodný pro všechna běžná akvária:
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/dennerle-deponit-mix-professional-9v1-2-4-kg

Tropica Plant Growth Substrate – funguje na stejném principu. Vyrábí jej Dánská pěstírna akvarijních rostlin. V nabídce 2 velikosti balení:
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/tropica-plant-growth-substrate-1l

JBL Aquabasis Plus – obsahuje zejména železo: 
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/jbl-aquabasis-plus-2-5-litru

Dennerle NutriBasis 6v1 – je primárně určeno pro silně zarostlá rostlinná akvária:
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/dennerle-nutribasis-6v1-2-4-kg

Rataj Staré dno – jedná se o českého výrobce. Tento substrát je oproti ostatním vyráběn jinou technologií – obsahuje v sobě užitečné bakterie:
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/rataj-stare-dno-zasobni-substrat-2-litry

ADA Power Sand – Mercedes mezi zásobními substráty. Doporučuje se výrobcem ADA kombinovat s jeho ADA Aqua Soilem:
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/ada-power-sand-s-2-l

 

Hnojiva do substrátu

Pokud plánujete pouze několik rostlin, případně chcete dno následně dohnojit, je vhodné použít hnojící tyčinky, tabletky nebo kuličky:

NPK tabletky – jako jedinné na trhu obsahují i dusík a fosfor. Z tohoto pohledu jsou velmi vhodné pro zarostlá rostlinná akvária:
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/hnojiva-pro-rostliny/tablety-npk-mikroprvky

Easy Life Root Sticks – jedná se o hnojivé tyčinky od Holandského výrobce:
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/hnojiva-pro-rostliny/easy-life-hnojici-tycinky-root-sticks-25-ks

Hnojivé jílové kuličky – jedná se o jílové kuličky, ve kterých jsou navázány živiny. V nabídce naleznete českého výrobce Rataj a německé JBL:
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/hnojiva-pro-rostliny/rataj-bivoj-60g
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/hnojiva-pro-rostliny/jbl-kugeln-7

V případě jakýchkoliv dotazů při výběru nás kontaktujte na eshop@rostlinna-akvaria.cz

 

 


PRODEJ PMDD
Facebook
NÁHODNÁ VIDEA
NÁHLED NÁZEV VIDEA ZHLÉDNUTÍ
nano akvárium nano akvárium 08.02. v 00:00 4736x
George Farmer's 60 litre nature aquarium George Farmer's 6... 16.04. v 23:52 2186x
216L iwagumi 216L iwagumi 22.04. v 21:37 2186x
Nathan Hill's planted aquascape Nathan Hill's pla... 06.10. v 20:39 2186x
Small Japanese aquatic garden (ready for IAPLC) Small Japanese aq... 01.12. v 21:23 2186x
SERIÁL ČLÁNKŮ
rasy
 

Máte zájem abychom Vás informovali o nových článcích na webu, nových trendech v akvaristice a slevách? Tak se přihlašte do odběru novinek.

Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Table '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't exist