Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Porovnání japonských substrátů – INVITAL Japanese Soil

V kategorii: Vše o akvarijních substrátech

V dnešním článku Vám přinášíme test třech japonských substrátů, které byly použity ve třech zcela totožných akváriích 30 litrů. Akvária byla postavena vedle sebe a v každém z nich byl použit jiný substrát. Vše ostatní bylo totožné, akvária se lišila jen v použitém substrátu. Test byl proveden u našich sousedů v Polsku a zde naleznete originální článek v polštině: http://www.qualdrop.pl/platinum-soil-test-100-dni/ V levém akváriu byl použit substrát INVITAL Japanese Soil   (dříve Platinum Soil), v prostředním substrát PHS (v ČR se neprodává) a vpravo byl použit světově nejznámější, dražší japonský substrát. Autoři testu nechtějí název substrátu prozradit, ale všichni zasvěcení vědí, o který dražší japonský substrát se jedná. Říkejme mu v testu „populární japonský substrát“. Celý test trval 102 dní a níže popíšeme celý postup založení a výsledky.

Všechna 3 akvária měla totožnou techniku:

 

 • Velikost akvária: 30 litrů
 • Osvětlení: 3x6W (18W) lampička AquaEl nad každým akváriem
 • Filtrace: Závěsný filtr
 • Topítko: Nastaveno na 25 stupňů
 • CO2: Z tlakové láhve
 • Substrát: V každém akváriu bylo použito 4,5 litru substrátu (vlevo INVITAL Japanese Soil (dříve Platinum Soil), uprostřed PHS a vpravo populární japonský substrát)

 

Do všech akvárií byl dávkován první měsíc přípravek obsahující užitečné bakterie Microbe-lift Special Blend. V ČR je dostupný velmi podobný produkt Seachem Stability

Do všech akvárií byly nasazené stejné rostliny ve stejném počtu kusů:

 • Hygrophila Pinnatifida
 • Ludwigia Arcuata
 • Anubias nana
 • Hydrocotyle tripartita japan
 • Rotala rotundifolia
 • Eleocharis parvula.

Do každého akvária byl také vložen jeden dekorační kámen.

Do akvárií byla napuštěna voda o stejných parametrech:

 • pH=7,43
 • KH (uhličitanová tvrdost)=4
 • GH (celkový tvrdost)=9
 • NO3 (dusičnany) =0
 • TDS(vodivost)=212,4

Na fotografiích po založení lze ihned rozpoznat malý rozdíl. Akvária s INVITAL Japanese Soil  (dříve Platinum Soil) a PHS mají čistší vodu než třetí akvárium. Je to způsobeno tím, že populární substrát obsahuje velké množství organických látek, které vodu lehce zbarví.

V prvních 14 dnech nebyla ani v jednom akváriu měněna voda. Odpařená voda byla dolévána vodou destilovanou. Díky tomu bylo možné měřit v průběhů prvních 14 dní každý den hodnoty pH, KH, GH, čpavku (NH4) a vodivosti vody. Testy vody byly měřeny pomocí testů od firmy JBL. Hodnota pH a vodivost elektronickým přístrojem. 

V akváriích bylo hnojeno draslíkem a tekutým uhlíkem. Po měsíci bylo přihnojováno i mikroprvky s železem a po 50 dnech i pomocí hnojiva s dusíkem a fosforem. Po 35 dnech byly do akvárií vpuštěny krevetky – do každého 5ks Caridina japonica a 2 krunýřovci jednopruzí pro odstraňování případné řasy.

 

Na grafech můžete vidět změny parametrů pH, celkové tvrdosti (GH) a hodnoty čpavku (NH4).

 

 

 

Na grafu pH můžete vidět, že voda z vodovodu s hodnotou 7,43 do čtyř dnů klesla. U substrátu INVITAL Japanese Soil  (dříve Platinum Soil) (modrá křivka) na stálou hodnotu 6,5, kde se následně i držela. U populárního substrátu(šedá křivka) klesla až na hodnotu pH 6 a tam se držela. Po výměně 50 % vody hodnota dočasně stoupla, ovšem ihned se zase začala snižovat na hodnoty 6,5 a 6. Oranžová křivka ukazuje hodnoty substrátu PHS.

 

Graf změn hodnot čpavku NH4 ukazuje, že populární substrát v prvních 14 dnech uvolňuje velké množství čpavku až na hodnoty 3 mg/l. Naopak substrát INVITAL Japanese Soil (dříve Platinum Soil) se dostal druhý den jen na hodnotu 1 mg/l a následně obsah čpavku klesl až k nule během deseti dní. Populární substrát doporučuje první týden výměnu vody každý den, což dává smysl – je totiž nabitý organickými látkami, které jsou sice velmi výživné, ale také se první měsíc ve vodě rozkládají. Je tak vhodný jen pro silně rostlinná akvária s častou výměnou vody. Substrát Platinum Soil není tak extrémně výživný, ale nevypouští skoro žádný čpavek, takže stačí vodu vyměnit 1x týdně – v prvním týdnu raději 2x. Nehrozí tak takové riziko řas.

 

Graf hodnot celkové tvrdosti GH ukazuje, že do jednoho dne po napuštění akvária klesne tvrdost z původních 9 stupňů na 4°dGH v případě populárního substrátu a na 5°dGH v případě INVITAL Japanese Soil (dříve Platinum Soil) a stabilně se na těchto hodnotách dále drží. Obě hodnoty jsou zcela vhodné pro rostliny a tropické rybky.

 

Pro zajímavost hodnota dusitanů (NO2) se dostala u substrátu INVITAL Japanese Soil (dříve Platinum Soil) na nulu 22. den, kdežto u populárního substrátu 35. den. Náběh se substrátem Platinum Soil je tedy podstatně snazší s podstatně menším rizikem růstu řas, není třeba měnit tolik vody a tak často a můžete dříve vpustit ryby. Naproti tomu při použití populárního substrátu máte substrát extrémně nabitý živinami a v podstatě nikdy nemusíte v následujících letech přihnojovat dusíkem nebo jen lehce a to nejdříve po čtyřech měsících.

 

Na následujících fotografiích můžete vidět vývoj v prvních 70 dnech. Týdně bylo měněno od druhého týdne 30% vody. 40. a 70. den došlo k většímu sestřihu rostlin. Ve všech třech akváriích dosahovaly rostliny podobného růstu.

2. den:

 16. den:

24. den:

36. den:

70. den:

Na obrázcích můžete vidět i kořeny rostlin po vytrhání:Kořenový systém rostlin v akváriu

 

 

Výsledky:

 • Ve všech třech akváriích rostly rostliny velmi dobře podobnou rychlostí růstu, krásně se vybarvovaly a byly zcela bez defektů.
 • Granule ani jednoho substrátu se nijak nerozpadají.
 • Kořeny všech rostlin byly ve všech třech akváriích podobně kvalitní, krásně bílé.
 • Ve všech třech akváriích byla voda čistá. U substrátu INVITAL Japanese Soil (dříve Platinum Soil) a PHS byla ještě čistší, jelikož je jejich přídavnou funkcí čištění vody. Je to způsobeno i tím, že neobsahují tolik organických součástí.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde