🔥Probíhá akce Více zde 01d 09h 24m 02s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak vybrat filtr do akvária

Akvarijní filtr je důležitou součástí každého akvária. Na trhu existuje několik druhů filtrů, které se liší v některých ohledech.

Akvarijní filtry lze rozdělit na tři základní kategorie: vnitřní, závěsné a vnější. Hlavní rozdíl spočívá především v umístění filtru, kdy vnitřní filtry jsou umístěny uvnitř akvária a vnější filtry mimo akvárium. Vnitřní filtry jsou cenově dostupnější a vzhledem k jejich umístění nemusíme řešit prostor pro umístění mimo akvárium. Vnější filtry jsou mnohem kvalitnější, výkonnější a nabízí více prostorů pro filtrační média, které ovlivňují kvalitu filtrace. Vnitřní filtry je vhodné volit spíše do menších akvárií, vnější zase do větších.

Pokud hledáte rychlý způsob, jak vybrat akvarijní filtr, doporučujeme Vám použít našeho interaktivního průvodce:

Výhody a nevýhody jednotlivých druhů filtrů jsou popsány v následující tabulce 👇👇

Druh Filtru Výhody Nevýhody
Vnější Vysoký výkon
Velký objem filtračních médií
Možnost využití speciálních sypkých médií
Sestavení filtračních médií dle vlastních představ
Není umístěn v akváriu a nekazí tak dojem
Lepší proud v akváriu
Při čištění se nepořádek nevylije do vody
Vyšší pořizovací cena
Nepatrně náročnější na údržbu
Dodatečné místo pro filtr (mimo akvárium)
Vnitřní Nižší cena
Časově méně náročná údržba
Jednoduchá instalace
Malý objem filtračních médií
Nižší výkon
Nemožnost použít sypká média
Umístění přímo v akváriu kazí celkový dojem
Při čištění hrozí uvolnění nepořádku do vody
Závěsný Možnost použít různá filtrační média
Nižší cena
Nezabírá v akváriu místo
Nemožnost použít pro akvárium s krytem
Nižší výkon
Malý objem filtračních médií oproti vnějším filtrům

Vnější filtry

Jak již název napovídá, vnější filtry jsou určeny pro umístění mimo akvárium. Filtr je složen ze dvou hlavních částí a to z hlavy filtru a nádoby. V hlavě filtru je umístěno čerpadlo, které vodu tlačí zpět do akvária. Nádoba filtru je určena pro umístění filtračních médií, přičemž platí, že čím větší objem nádoby, tím větší objem filtračních médií. Součástí každého vnějšího filtru je také příslušenství, které je potřebné pro provoz filtru. Doporučujeme článek o výběru vnějšího filtru, ve kterém se dozvíte podrobnější informace o vnějších filtrech.

Vnější filtry jsou nejlepší možností filtrace – jsou nejvýkonnější, mají největší objem filtračních médií a můžete použíti sypká média. Pokud tedy máte pod akváriem místo, určitě volte filtr vnější.

Níže si můžete prohlédnout některé vnější filtry, které jsou dostání na českém trhu. Dále je zobrazeno příslušenství a filtrační média, která jsou obvykle s filtry dodávána.


Vnitřní Filtry

Vnitřní filtr je určen pro umístění do akvária, kdy se pomocí přísavek jednoduchým přitlačením upevní na stěnu akvária. Filtr je složen ze dvou částí, kdy vrchní část je složena z čerpadla a na spodní části je umístěno filtrační médium, viz následující fotografie. Čerpadlo se stará o dostatečný proud vody, filtrační médium pak o filtraci vody.

Vnitřní filtry mají většinou velmi malý filtrační objem a pokud vyberete ty nejlevnější, nejmenší, jsou to v podstatě jen "honiče" vody bez většího filtračního efektu. Pokud už jste nuceni pořídit si vnitřní filtr, volte ty větší, do kterých se vejde nějaké rozumné množství filtračních materiálů. Pokud by obsahovaly i nádobku na sypká média, bylo by to ještě lepší.

Existují 3 základní typy vnitřních filtrů. Jednak vnitřní filtry s motorem, které obsahují čerpadlo a uvnitř pod krytem mají molitan nebo jiné filtrační médium. Výhodou je fakt, že při čištění lze filtr snadno vytáhnout aniž by se do vody uvolnil nepořádek. Nevýhodou je, že bývají tyto filtry méně objemné.

Další možností jsou čerpací hlavy, na které si nasadíte biomolitan. Výhodou je velká filtrační kapacita, nevýhodou vzhled špinavého molitanu a jeho velmi obtížná možnost čištění, aniž by se zvířily nečistoty.

Velmi oblíbenou možností v malých akváriích do 30 litrů jsou tzv. bublifuky nebo-li vzduchové filtry, což jsou malé molitany, které jsou napojeny vzduchovací hadičkou na vzduchovací motorek, který je vně akvária. Tato metoda je dostatečná jen pro malá akvária a nevýhodou je hluk ze vzduchovacího motorku. Alternativnou pro malá akvária jsou závěsné filtry, které jsou účinnější a pohodlnější, navíc nezabírají místo v akváriu.


Závěsné filtry

Třetí skupinou jsou závěsné filtry, které jsou svou podstatou podobné vnitřním filtrům, s tím rozdílem, že se zavěsí na hranu akvária a nejsou celým svým tělem uvnitř akvária.

Jsou jakýmsi kompromisem mezi vnitřními a vnějšími filtry. Nemají zdaleka takovou filtrační kapacitu a výkon jako vnější filtry, na druhou stranu jsou lepší než malinké vnitřní filtry. Velmi vhodné jsou do menších akvárií do 40 litrů, které neobsahují kryt. Pokud má totiž akvárium kryt, tento filtr použít nelze.

Tyto filtry jsou vhodné především do akvárií o objemu do 100l. Závěsný filtr je zobrazen na níže uvedených obrázcích.


Filtrační média

Filtrační média jsou nedílnou součástí každého akvarijního filtru. Kvalita a objem použitých filtračních médií pak ovlivňují celkovou kvalitu filtrace. Výrobci často do filtrů umisťují levnější a méně kvalitní filtrační média, aby nenaskakovala konečná cena filtru a výrobek byl tak konkurenceschopný.

Výrobci do filtru většinou umísťují modrý/černý molitan, bílou vatu a keramické kroužky, jelikož jejich cena není příliš vysoká. Pro podpoření biologické filtrace, která je nejdůležitější doporučujeme použití sypkých vysoce porźních médií, které mají daleko větší povrch pro osídlení užitečnými bakteriemi, které biologicky čistí vodu, což je nejdůležitější část filtrace. Molitany a keramické kroužky sice tuto schopnost mají také, ale bohužel násobně nižší.


Hladinové sběrače nečistot (skimmery)

K filtrům je někdy vhodné také pořídit hladinový sběrač nečistot (skimmer). Na hladině často zůstávají zbytky rostlin nebo se vytváří mastný povlak, který omezuje výměnu plynů vody se vzduchem – především kyslíku. Dostatek kyslíku je pak důležitý pro filtrační bakterie a živočichy uvnitř akvária. Akvária se skimmerem jsou daleko zdravější a čistější.

Na trhu existují dva typy: První typ je určen pro napojení na vnější filtry. Skimmer se umístí na vtokovou hadici, voda pak bude nasávána z vodního sloupce i z hladiny. Pokud nemáte vnější filtr lze použít skimmer s motorem, který se umístí pod hladinu a nasává do sebe vodu z hladiny, kterou tak vyčistí. Vybírat můžeme z několika provedení a to, kovového, skleněného nebo plastového. Nejčastěji jsou používány právě skimmery s motorem.


Příslušenství

K filtrům lze zakoupit nepřeberné množství příslušenství. K filtračním médiím doporučujeme zakoupit filtrační síťky, které jsou velmi praktické především při čištění filtru, kdy nemusíte filtrační média lovit ve filtru. Vhodné je také zakoupit kartáče na čištění hadic, kdy po určité době se hadice zanesou a klesne průtok.

Pro lepší proud v akváriu slouží rozstřikovací rampy nebo lily pipe. Rozstřikovací rampy jsou však součástí balení filtrů. Skleněné Lily pipe pak lépe rozprostřou proud a navíc jsou designově vhodné do okrasného akvária. Rozstřikovací rampy jsou v akváriu poměrně viditelné, ovšem jsou odolnější než lily pipe. Lily pipe a rozstřikovací rampy jsou zobrazeny na fotografiích níže.

🤓 TIP na závěr: Nikdy ani na hodinu nevypínejte akvarijní filtr! Filtrační média uvnitř obsahují užitečné bakterie, které vodu biologicky čistí. Stačí pár hodin bez proudu a bakterie rychle hynou a z Vašeho filtru se stane jen mechanický honič vody. Opětovné vytvoření bakterií ve filtru trvá dny až týdny.

Věříme, že Vám tento článek pomohl se zorientovat v základních typech filtrů. Pokud budete mít jakékoliv další dotazy, neváhejte nás kontaktovat na našem emailu: e-shop@rostlinna-akvaria.cz

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde