Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Substrát

V kategorii: Vše o akvarijních substrátech

Význam kvalitního substrátu

Štěrk, který je v přírodních akváriích na spodu je nazýván substrátem. Má tři hlavní úkoly. Prvním je zajistit oporu a živiny kořenům rostlin. Dalším úkolem je poskytnout domov užitečným bakteriím, které rozkládají organický odpad. Třetí účel je čistě estetický. Užitečné bakterie jsou nezbytné pro chod jakéhokoli přírodního akvária. Rozkládají totiž zbytky potravy a veškerý produkovaný odpad. Jsou také velmi důležité pro rostliny. Dokáží totiž tento odpad rozložit na živiny, které potom rostliny čerpají svými kořeny. Díky tomu můžou rostliny produkovat fotosyntézou dostatek kyslíku pro ryby a krevetky.

Substrát v přírodním akváriu

Nejdůležitější je, aby se v substrátu usídlily tyto užitečné bakterie. Aby se zde usídlily, musíme jim zajistit potravu – organický odpad a dostatek kyslíku. Substrát ADA Power Sand byl vyvinut tak, aby poskytoval dostatek organického odpadu a aby podpořil propustnost vody substrátem. Je to v podstatě silně pórovité sopečné sklo, jehož součástí jsou staré organické části, které jsou velice vhodné pro růst a výživu těchto užitečných bakterií. Jakmile tedy na dno položíme tento substrát, bakterie okamžitě začnou rozkládat tento organický odpad a budou ihned poskytovat rostlinnám potřebné živiny. Na něj je vhodné použít ADA Aqua Soil Amazonia, který obsahuje další huminové kyseliny, které poskytují výborný základ pro růst rostlin. Kořeny tak budou rychle růst a díky fotosyntézy budou do substrátu vypouštět kyslík, který ještě více podpoří růst bakterií.

Pokud chcete do vašeho layoutu umístit k přednímu sklu dekorativní písek, umístěte na zamýšlený předěl kartón, který vymezí hranici mezi jednotlivými druhy substrátu. K čelnímu sklu umístěte např. dekorativní ADA Forest Sand a vzadu ponechte výživné substráty pro rostliny jako ADA Power Sand a Aqua Soil. Vyhlaďtě a zarovnejte substráty a poté můžete vyjmout kartón. Nakonec umístěte na předěl malé kameny, abyste zamezili sesunutí Aqua Soil na krásný písek vpředu.

Vylepšení substrátu

Ačkoli ADA Aqua Soil a Power Sand utváří základní substrát, je vhodné použít další doplňky, které ještě vylepší prostředí v substrátu. Základními doplňky jsou ADA Bacter 100 a ADA Clear Super. Zatímco při pouhém položení substrátu Power Sand se bakterie vytvoří až po nějakém čase, Bacter 100 jim umožní rychlejší osídlení. Clear Super jim zase poskytne další vhodnou potravu. V zimě se může stát, že bude ve dně u kořenů zima. Kořeny rostlin tak porostou pomaleji a nebudou dodávat dostatek kyslíku. Řešením je topný kabel, který zajistí, že budou kořeny rostlin neustále v teple.

Položení substrátu

Existuje mnoho způsobů, jak poskládat substrát. Nejjednodušší je použít pouze Aqua Soil a Power Sand. Většina rostlin poroste dobře, avšak pečlivější je rozptýlit na dno prázdného akvária další doplňky (Bacter 100, Clear Super, Penac W, Penac P). Teprve na tyto doplňky teprve umístíme Power Sand a Aqua Soil. U předního skla by měla být vrstva nejtenčí. Naopak u zadního skla nejhrubší. Pro 60cm akvárium budete potřebovat zhruba 2 litry Power Sand a 9 litrů Aqua Soil.

Rozdělení substrátu

Velký počet přírodních akvárií má dno rozděleno na 2 druhy substrátů – vpředu estetický Forest Sand a vzadu Aqua Soil Amazonia. Ačkoli není růst rostlin ve Forest Sand tak dobrý, vůbec to nevadí, protože se používá v layoutech u předního skla, kde rostliny nejsou. Dává akváriu přírodní vzhled a vypadá krásně. Pokud chcete pěstovat u předního skla malé rostlinky, je vhodnější použít Aqua Soil.

Údržba substrátu

Není snadné substrát po nějaké době jednoduše vyměnit. Proto je důležitá jeho kvalitní údržba. Zhruba po roce vyčerpají rostliny zásoby z výživných substrátů a je na řadě jim opět poskytnout živiny. Není třeba měnit celé dno, stačí jim dodat živiny ve formě ADA Multi Bottom nebo Iron Bottom, což jsou výživné tablety do dna. Ryby budou stále produkovat organický odpad, takže odtud budou rostliny dostávat živiny díky bakteriím také. Na dekorativním substrátu u předního skla však budou tyto nečistoty působit nevzhledně, proto je musíme občas odsát pomocí hadice.

Přeloženo a obrázky použity z www.aquajournal.net

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde