Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Zakládáme rostlinné akvárium s náročnými rostlinami - stavba akvária

V kategorii: Zakládání akvária a ADA japonská akvária

Vážení čtenáři,
v tomto článku jsme si pro Vás připravili kompletní seznam položek, které používáme při zakládání rostlinného akvária s náročnými rostlinami. Jedná se o zaručený postup s odpovědí na všechny základní otázky, pokud tedy chcete krásné a prosperující akvárium tak postupujte přesně podle rad v článku. Docílíte tak akvária, které bude prosperovat bez toho, aniž byste detailně znali chemické procesy v akváriu.

Článek je určen všem, které už nebaví se trápit s řasami nebo s akvaristikou právě začínají. V článku ši zároveň uvedeme na čem šetřit a na čem ne. Založili jsme již nespočet vlastních akvárií a asistovali jsme u stovek akvárií našich zákazníků, kteří s námi detailně konzultovali průběh založení. Bezpečně bez možnosti rizika již tedy víme na čem ušetřit aniž by to mělo vliv na kvalitu akvária.

Stěžejní věci pro založení, bez kterých se neobejdete jsou

1. Osvětlení

Správně zvolená síla osvětlení má v drtivě většině případů rozhodující vliv na to, zdali Vám budou růst řasy nebo budete mít krásně barevné a vitální rostliny. Doporučujeme tedy zvolit LED osvětlení, jelikož jeho hlavní výhodou je, že na rozdíl od zářivek lze výkon regulovat od 0% do 100%. Když tedy zvolíte silné osvětlení, tak není nic lehčího než jej zeslabit. Abyste se vyvarovali řasám, tak nejprve sviťte méně a poté přidávejte. Vždy je lepší když ze začátku budete mít pomalejší růst rostlin než rychlý růst řas.

Další výhody LED osvětlení:

  • možnost napojení kontroléru (stmívání, rozednívání apod.), například: Programovatelný stmívač pro LED osvětlení
  • nižší odběr elektřiny 2 až 3x (rozdíl je způsob tím, že zářivky svítí do všech stran a i přes použití reflektorů se většina světla ztratí. LEDky svítí pouze směrem dolů)
  • elegantnější vzhled (LED svítidla jsou daleko tenčí než zářivková svítidla)

Nevýhodou LED osvětlení je, že diody po vysvícení nelze vyměnit jako zářivky (tedy pokud nejste kutil). V případě že zvolíte nějaké kvalitnější svítidlo jako Chihiros, tak se nemusíte bát. Než se Vám svítidlo vysvítí (dejme tomu 5 let), tak na uspořené energii se Vám cena vrátí již v polovině této doby. Samozřejmě čím větší akvárium, tím více svítidlo na sebe "vydělá" (v porovnání se zářivkami).

Nad akvárium doporučujeme vybrat některé svítidlo značky Chihiros. Nabízí se buďto A series, RGB series nebo A series plus. Zvolení vhodného svítidla bude záležet na velikosti akvária. Pokud máte menší akvárium do 100 litrů nebo není akvárium, které není široké (tj. méně než 40 cm), tak zvolte A series. Pokud by se jednalo již o větší akvárium nebo širší, tak zvolte A PLUS series. Jedná se o dvojnásobně silné a široké svítidlo, takže dokáže osvítit i širší plochu. Takto ušetříte finance, protože svítidlo A PLUS je podstatně levnější než dva kusy A series, které jsou nutné na širší akvárium. RGB verze je takový "nadstandard". Není nutné mít RGB, jelikož rostliny sice pod RGB rostou o něco lépe, ale je to tak zanedbatelný rozdíl, že při tolika proměnných v akváriu s ním vůbec nemusíme počítat. Proč tedy volit Chihiros RGB? Protože chceme krásnější a sytější vybarvení rostlin. Kvalita samotných rostlin bude stejná, ale vizuálně budou rostliny pod RGB svítidlem vypadat lépe než pod klasickou A series (studená bílá).

Pro náročné rostliny zvolte výkon cca 0.3 - 0.4 wattu na litr (LED). Svítidlo by na každé straně nemělo mít mezeru od stěny akvária více než 10 cm (u větších akvárií to může být trochu více). Například 40 cm svítidlo Vám dostatečně neosvítí akvárium o délce 80 cm! Na krajích akvária Vám poté neporostou rostliny.

Správně zvolené svítidlo Vám může ušetřit mnoho financí, jelikož není rozdíl, zdali Vám bude na akvárium svítit Chihiros nebo Aquatlantis, případně Eheim.

2. Filtrace + filtrační materiály

Opět další položka na které lze výrazně ušetřit. Pokud chcete špičku v oboru tak volte Eheim (ale připlatíte si), všem ostatním doporučujeme vnější filtraci SUNSUN. Máte na výběr buďto s UV lampou nebo bez UV lampy. Lampa není nezbytně nutná, takže si ji uvedeme až mezi položkami níže, které nejsou nezbytně nutné. Co se týče filtru, tak má velmi kvalitní zpracování, dovolím si tvrdit na úrovni JBL a cena je podstatně nižší. Navíc k tomuto filtru obdržíte 1 litr filtračního materiálu Seachem Matrix. Tím se dostáváme k dalšímu bodu a to jsou filtrační náplně, které dělají filtr filtrem. Můžete mít například špičkový Eheim, ale pokud budete mít nevhodné filtrační materiály, tak Vám filtr stejně nepomůže. Doporučujeme tedy ve filtru ponechat na spodní vrstvě například keramické válečky, pro odstranění hrubých nečistot, na ně položit biomolitany (obvykle součástí balení), do další vrstvy pak umístit vysokoporézní materiál, na to můžeme umístit Seachem Purigen a úplně nahoru položíme filtrační vatu.

Vysokoporezní filtrační materiál ve zkratce zapříčiní to, že namísto toho, abyste použili 20 litrů bimolitanu (který se nevleze do filtru :-)), tak použijete 1 litr vysokoporézního materiálu, který osídlí stejné množství bakterií jako zmíněných 20 litrů (tyto bakterie zajišťují filtraci vody).
Seachem Purigen je již pak něco navíc (není nezbytně nutný). Je to materiál, který do sebe nasává nečistoty a ty z něj pak pomocí SAVA vymyjete a opět jej použijete znovu.

Více o těchto materiálech se dočtete zde:
https://www.rostlinna-akvaria.cz/test-filtracnich-naplni-eheim-substrat-pro-vs-sera-siporax-vs-seachem-matrix-146

Vnitřní filtry a závěsné filtry jsou záměrně nezmiňoval, protože až na pár výjimek jsou pro tento typ akvárií zcela nedostačující (pokud se nejedná o mini akvárium do 30 litrů, tam lze případně použít).3. Substrát

Na této položce nešetřete! Opravdu se jedná o velmi důležitý faktor, který můžeme mít rozhodující vliv. Vyhněte se tedy štěrkům, pískům a ideálně i páleným substrátům (pro tento typ akvária). Zvolte japonský substrát. Buďto nejznámější japonský substrát ADA Aqua soil Amazonia, nebo jeho dvojče, které je o polovinu levnější - Platinum Soil (cena je velmi zajímavá). Pokud chcete prodloužit životnost layoutu, tak použijte jako spodní vrstu ADA Power Sand.

Na substrátu můžete výrazně ušetřit tak, že pokud máte v plánu vyšší kopcovitý layout, tak na spod akvária použijete jako "vycpávku" lávovou drť nebo kameny. Nepotřebujeme zbytečně dávát 40 cm vrstvu susbtrátu, který něco stojí.

Neuvedli jsme v textu AGRO BIO substrát pro vodní rostliny v kombinaci se štěrkem apod. kombinace. Sice se některým akvaristům s tímto substrátem daří (obvykle ale ne u těchto hight-tech akvárií) ale ještě více nám jich píše s velkým zklamáním, takže je to ukázka proč se na substrátu nevyplatí šetřit. Tento zásobní substrát se totiž nesmí za žádnou cenu dostat nahoru nad písek (což "není" problém při přesazování rostlin), jinak bez problému celé akvárium zničí. Taktéž jsme se již setkali i s tím, že tento substrát ovlivňoval PH vody a pak nebylo možné správně dákovat CO2. Vyvarovat se tedy těmto krokům a koupit klasický substrát!

4. CO2

Pokud zakládáme akvárium s náročnými rostlinami, tak se CO2 z tlakové láhve nevyhneme. Hned z kraje uvedu, že tekutý uhlík není klasické CO2 a "burčáková" metoda je slabá. Tekutý uhlík je spíše obecné označení, ale funguje na zcela jiném principu. Proto běžně do akvária dávkujeme tekutý uhlík i CO2 z láhve, zároveň se doplňují.

Na této položce se dá také velmi ušetřit. Určitě doporučujeme nekupovat klasickou CO2 sestavu od známých výrobců jako Dennerle, JBL, apod., hodně si připlatíte. Zvolte takto složenou CO2 sestavu: https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/co2-sety

Pokud chcete ušetřit ještě více, tak si pořiďte CO2 sestavu bez láhve (případně i bez EMG ventilu) a láhev kupte někde levně repasovanou. Sice obvykle nevypadají pěkně ale pokud jsou ve skřínce pod akváriem, tak to přece ničemu nevadí.

O tom co budete k CO2 setu potřebovat a co všechno lze navolit se dočtete zde: https://www.rostlinna-akvaria.cz/vyber-co2-setu-a-jeho-prislusenstvi-150

5. Rostliny

Na rostlinách můžete ušetřit tak, že například budete nakupovat u akvaristů přebytky rostlin. Nešetřete však tak, že budete mít v plánu nakoupit menší množství rostlin a ty pak až povyrostou rozsadit na volnou plochu - toto je cesta do pekla! Čím víc rostlin na začátku nasadíte, tím je menší pravděpodobnost že Vám vyrostou řasy, které následně zničí rostliny (pak musíte rostliny kupovat znovu a utratíte ještě více).

6. Krevetky

Pokud neplánujete větší rybky, které by mohly krevetky napadat, tak je určitě pořiďte (ale druh který žere řasy, například Caridina japonica). Ač se to nezdá, tak krevetky Vás můžou zcela zbavit problému s řasami. Nejednou se nám stalo, že poté co jsme krevetky přesunuli do jiného akvária, tak se nám spustil velký nárůst řas (krevetky celou dobu tento problém tlumily).

Další uvedené položky, které již nejsou mezi hlavními faktory kvality akvária ale jsou velmi nápomocné. Samozřejmě čím více jich použijete, tím to bude snadnější a akvárium bude pravděpodobně vypadat i o mnoho lépe.

Hnojiva + akvarijní úprava vody

Do tohoto bodu zahrneme hnojiva, doplňky pro podporu růstu, násada bakterií a úpravu kohoutkové vody. Na těchto věcech můžete ušetřit, jelikož fungují obvykle od všech výrobců, ale některé více a některé méně. Nemají však zcela zásadní vliv na růst rostlin. Mnoho akvaristů neustále řeší jakou značku zvolit, ale přikládají tomu až příliš velký význam.

U přípravků si dejte pozor na dávkování. Nespočet výrobců se tváří tak, že Vám prodá velké balení za hubičku, ale ve výsledku zjistíte, že do akvária budete muset lít litry přípravku.

Hnojivo

Zvolte Seachem Flourish. Vychází nejlépe cenově (dokonce lépe než PMDD), jelikož má velkou koncetraci + má speciální složení, takže vysokou kvalitu. Tady není co řešit.

Hnojivo do akvária

Hormony

Pokud chcete aby rostliny prosperovaly ještě více, tak dodávejte hormony pro rostliny Seachem Flourish Advance. Rostliny budou mít velký kořenový systém a budou se krásně rozvětvovat. Není nutné hormony používat, je to něco navíc. 

Hormóny pro akvarijní rostliny

Železo

Ze základních doplňků je dobré obvykle dodávat i železo. KNO3, PO4, apod. dodávejte až na základě případných testů vody, ale železo se hodí prakticky téměř vždy. Zvolte opět Seachem Flourish Iron. Tento přípravek obsahuje jako jediný železo ve formuli, která je dostupnější rostlinám, takže jej rostliny lépe a více využijí. 

Železo pro akvarijní rostliny

Násada bakterií

Starovací bakterie určitě použijte při založení akvária, rychleji jej zajedete a bude za Vámi doba, kdy je akvárium nejvíce náchylné na řasy. Doporučujeme je dodávat i při každé výměně vody, protože bakterie částečně umírají a je dobré je doplňovat ale opět to není nezbytně nutné.

Jedná se totiž o přípravek, který v ideálním stavu v akváriu vůbec nezaznamenáte a říkáte si proč jej dodáváte, ale jakmile Vám selže filtrace a akvárium se zařasí, tak už budete vědět :-) Použijte Seachem Stability. Výhoda je, že jako jediné dokážou přežít a pracovat v aerobním, ale i anerobním prostředí. A proč bychom chtěli jiné bakterie, které dokážou pracovat jen v části vody?

Násada bakterií do akvária

Úprava kohoutkové vody

Při výměně vody je vhodné pomocí přípravků k tomu určeným odstranit z vody chlór a další nevítané látky. Tento přípravek není nutné používat ale není to na škodu. Pokud se rozhodnete jej používat, tak použijte Seachem Prime. Přípravek je velmi koncentrovaný a jedno balení Vám vydrží stejně jako například 10 balení Tetra Aqua safe

Úprava akvarijní vody

Akvárium

Ceny akvárií se velmi liší, opět je to tedy položka na které lze ušetřit (nešetřit ale tak, že koupíte akvárium, které se rozlepí :-))
V postatě se na trhu objevují dva typ akvárií, float a optiwhite. Float je klasické nazelenalé sklo, které je nejběžnější a cena není příliš vysoká. Optiwhite jsou extra čirá akvária s minimálním množství FE, nejsou tedy zabarvena do zelena. S těmito akvárii se setkáte u většiny soutěžních akvárií, které obdivujete na internetu. Volí se proto, že akvárium pak vypadá opravdu čiště a průzračně, klasické float na této průhlednosti a čistotě ubere. Tyto akvária jsou ale za vyšší cenu než float.

Chihiros / Twinstar - elektornické odstranění řas

Jedná se o elektronické zařízení, které pomáhá zamezit růstu řas (výborný jako prevence před vznikem). Určitě není nutné jej kupovat ale většina akvaristů si jej pochvaluje. více se dočtete zde:
https://www.rostlinna-akvaria.cz/chihiros-doctor-plants-pripravek-pro-odstraneni-ras-a-podporu-rustu-rostlin/

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/automatika/twinstar-m5-novy-model

UV lampa

Opět pomůcka, která Vám dokáže velmi pomoct ale není nutné ji mít. Pomáhá zejména se zákaly, s prevencí proti růstu řas a dokáže pročistit vodu aby byla čistší. UV lampy jsou buďto vnitřní (pokud nemáte vnější filtr) nebo vnější na hadice externího filtru.

p

Reverzní osmóza

V případě, že máte tvrdou vodu se reverzní osmóze nevyhnete. Pro všechny ostatní je to volitelná položka. Nejideálnější varianta je, když dodáváte do akvária pouze vodu z osmózy a tu doplňujete o minerály. Takto máte 100% jistotu, že Vaše voda je ideální, protože klasická kohoutková voda z vodovodního řádu může obsahovat nespočet nevítaných látek, které akváriu škodí.

Pokud máte strach, že budete mít příliš odpadní vody (ta co neprojde RO) a nemáte pro ni uplatnění, tak můžete zapojit do série dvě membrány nebo použijte přídavné čerpadlo. Takto minimalizujete množství vody, které RO nepřefiltruje.

Více se dočtete o výhodách RO zde:
https://www.rostlinna-akvaria.cz/je-pro-akvarijni-rostliny-dulezita-celkova-tvrdost-vody-164

Topítko

Pokud nemáte terčovce nebo jiné ryby, které to vyžadují + máte běžnou pokojovou teplotu, tak nemusíte topítko vůbec řešit. Teplota 21-25 °C je zcela dostačující.

Vzduchování

U tohoto typu akvária vzduchování nepotřebujete (pokud nemáte speciální živočichy, kteří to vyžadují). Většina kyslíku se do vody dostane z hladiny. Vnější filtr dokáže dostatečně vodu rozpohybovat tak, aby se voda v akváriu točila a ovzdušňovala se z hladiny.

Testy vody

K CO2 budete potřebovat test k tomu určený: odkaz, ale pro ostatní parametry vody akvarijní testy nepoužíváme. Respektive používáme, ale až na základě toho, že máme podezření že něco není v pořádku. Podle příznaků si dohledáme (například na internetu) co by to mohlo být a až následně koupíme test. Kdyby jste hned na začátku koupili testy úplně na vše, tak se nedoplatíte a navíc nebudete nic jiného než stále testovat.

Jaké testy jsou důležité a jaké ne, případně od kterých výrobců fungují se dočtete zde:
https://www.rostlinna-akvaria.cz/jake-parametry-akvarijni-vody-je-vhodne-znat-a-pravidelne-testovat-160

Závěr

V tomto článku jsme Vám odhalili celou metodu toho, jak vytvořit i bez znalostí velmi krásné akvárium (s náročnými rostlinami). Pokud jste nám již někdy v minulosti napsali na email s prosbou o rady nebo to v máte v plánu, tak se pravděpodobně setkáte s velmi podobnými odpovědmi jako jsou uvedené v tomto článku. Opět upozorním, že se bavíme o rostlinném/přírodní akváriu s náročnými rostlinami, pro běžné akvária, malawi apod. je pak postup jiný.

Doporučujeme tedy šetřit pouze na bodech, které jsme uvedli, protože v opačném případě ve výsledku utratíte ještě více. Je to klasický případ, kdy se někdo snaží například ošidit například substrát a pak musí znovu přesadit akvárium a má škodu na rostlinách, chemii apod. (+ nezanedbatelné množství času a chuti se do toho pouštět znovu). Šidit některé komponenty můžete pouze v případě, že dané problematice rozumíte, ostatním to nedoporučujeme.

V případě, že budete mít další otázky a budete chtít poradit se založením akvária, tak nás můžete kontaktovat na emailové adrese eshop@rostlinna-akvaria.cz

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde