Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak vybrat LED osvětlení do akvária

V kategorii: Jak na osvětlení akvária

Pokud hledáte řešení jaké správné osvětlení zvolit do Vašeho akvária, tak už jste určitě slyšeli, že LED osvětlení je momentálně nejmodernější typ osvětlení v akvaristice. V dnešní době na LED osvětlení přechází mnoho akvaristů a to kvůli jejich nesporným výhodám, proto na základě našich zkušeností doporučujeme všem potencionálním majitelům tento typ osvětlení zakoupit. LED osvětlení se používá v akvárich s hloubkou max cca 60 cm.

 

V tomto článku se Vám pokusíme zodpovědět základní otázky k LED osvětlení. Odkazy na produkty a dodatečné informace budou v textu podtrženy. 

Proč je LED osvětlení lepší než zářivkové osvětlení T5 

 

 

 • Má výrazně menší energetickou spotřebu než normální zářivkové osvětlení a to až 3x (což u velkých akvarií může udělat rozdíl v řádech desítek kilowatthodin).
 • Má lepší světelné spektrum, což pomáhá rostlinám v jejich růstu.
 • Hlavní výhodu nám poskytuje v souboji s hlavním nepřítelem všech akvaristů řasami. LED osvětlení totiž disponuje možností nastavení výkonu (můžeme nastavit např. pouze 80% výkonu osvětlení), což je v tomto boji zásadní, jelikož můžete nastavit ideální hodnotu pro rostliny, tak aby nerostly řasy a zároveň se dařilo rostlinám. Osvětlení se zářivkami jde pouze vypnout nebo zapnout (pouze speciální typy předřadníků se dají regulovat, ty jsou však velmi drahé a v akvarijních osvětleních se prakticky nevyskytuje).
 • LED osvětlení má zpravidla hezčí design, protože jim technologii umožňuje aby byly úzké a tím navozovaly dojem velmi drahého a luxusního osvětlení.
 • Používají bodové osvětlení (ledky), které na dno akvária hážou krásné stíny vlnící se hladiny (efekt mořského dna).
 • Lze navodit dojem přirozeného stmívání a rozbřezku za pomoci kontrolérů (efekt rozbřesku a západu Slunce).
 • Díky speciálním kontrolérům (jako má například Zetlight) je i možné simulovat bouřku (video bouřky u produkty Zetlight) a lze také nastavit poměr barev RGB (u nočního osvětlení).
 • Osvětlení Aquatlantis umožňuje vyměnit staré zářivkové osvětlení z krytů z akvarií za nové LED osvětlení (je téměř nepsané pravidlo, že u akvarijních setů je osvětlení velmi poddimenzováno a rostliny pak logicky nerostou).  


 (Na fotografii můžete vidět snadnou výměnu LED osvětlení za zářivky, což ocení majitelé Juwel, Ehehim, Diversa a další akvarijníc setů)

 

 Proč jsou takové rozdíly v cenách LED osvětlení?

Jsou totiž dva základní typy LED osvětlení:

 

LED pásky :

 • Tyto osvětlení mají prvních pár měsíců stejnou svítivost, ale po delší době (zhruba rok-dva roky) začne svítivost klesat až nakonec osvětlení přestane svítit a musí se vyměnit za nové.
 • Je to z důvodu technologie (celkově není koncipováno na dlouhodobé svícení => špatně hclazené)
 • Značky jako : LED LFL-CL, Diversa, Aquael.

 

 

+ Výhody

Nízké pořizovací náklady. 

 

- Nevýhody

 

Nižší životnost osvětlení. 

 

 

2. LED čipy :

 • Toto osvětlení využívá technologii, která se používá pro dlouhodobé svícení (např. v pouličních lampách) takže má velmi dlouhou životnost. I proto vybraní výrobci (například Aquatlantis) poskytují prodlouženou 3 lettou záruku.
 • Používají jiný typ LED diod (smd).
 • Samotné LEDky jsou osazené na SMD desce.
 • Obvykle lze pořídit k osvětlení kontrolér, díky kterému můžete simulovat rozbřesk, bouřky a podobné efekty.
 • Značky jako : Zetlight, Aquatlantis.

  

+ Výhody

 

 • Dlouhá životnost osvětlení (prodlužená záruční doba přímo od výrobce).
 • Výhoda možnosti pořízení kontroléru osvětlení.

  

- Nevýhody

 

 • Vyšší pořizovací náklady.

 

 Jaký zvolit výkon LED osvětlení?

 

Základním parametrem je délka Vašeho akvária (např. pokud máte akvarium o délce 150 cm, tak se snažte si pořídit osvětlení o délce 150 cm, nebo lehce kratší) ať na akvárium pasuje.

 

Osvětlení raději naddimenzujte. Je to lepší/ekonomičější než kupovat slabší osvětlení. S pomocí stmívače lze svítivost ztlumit (např. na 80% výkonu osvětlení). Navíc v případě, že v budoucnu budete muset svítivost zvýšit (kvůli rostilinám), tak díky kontroléru osvětlení stačí jenom přidat na výkonu.

 

Řiďte se základním pravidlem, že LEDky mají až 2-3x větší svítivost než klasické zářivkové osvětlení T5.

 

Rovnice pro výpočet výkonu (doplňte objem) :

Pro klasické akvária :
Objem Vašeho akvária * 0.15 = Požadovaný výkon
Pro hustě zarostlé akvária nebo akvária s náročnými rostlinami (červené rostliny, kobercovky):
Objem Vašeho akvaria * 0.3 = Požadovaný výkon

 

Jakou značku tedy zvolit ?

 

Z cenově dostupnějších osvětení to jsou právě světla od firmy Tommi LFL-CL, které disponují nejlepším poměrem cena/výkon.

 

U kvalitnějších osvětlení s lepší kvalitou a výrazně delší dobou životnosti jsou nejvíce oblíbená EASY LED od Aquatlantis, ale stejně spolehlivá je i výborné osvětlení Zetlight.

 

Noční LED osvětlení 

V případě, že jste již zakoupili klasické zářivkové osvětlení a LED osvětlení se Vám líbí je zde možnost zakoupení nočního LED osvětlení, která mají malý výkon (malou spotřebu) a není určeno pro klasické svícení, ale umí různé efekty (rozbřesk, bouřky a podobné efekty), díky tomu jej lze používat tak, že ráno budou simulovat rozbřesk (pomalu přidávat výkon) a až dosáhnou plného výkonu, tak se zapne klasické zářivkové osvětlení. Zbavíme se ostrého přechodu tma/světlo což ocení hlavně ryby a rostliny. Osvětlení slouží primárně jako dekorace – zapíná se večer poté co vypnete klasické osvětlení a jelikož je výrazně slabší tak nevadí rybám a v akváriu vytváří krásné efekty. Slouží tedy jako dekorace.

 

Odkaz na video

 

Nabídku všech nočních LED osvětlení naleznete zde : Noční LED osvětlení

 

 Závěr:

 

Je zřejmé, že výběr osvětlení v akváriu je velmi důležitý a náročný, proto nás v případě jakéhokoliv dotazu kontaktujte na náš email: eshop@rostlinna-akvaria.cz a rádi Vám pomůžeme. 

 

Nabídku všech LED osvětlení naleznete zde: LED osvětlní

 

 

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde