Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Stručně o osvětlení rostlinných akvárií

V kategorii: Jak na osvětlení akvária

Osvětlení rostlinných akvárií

Adekvátně silné a kvalitní osvětlení je nezbytné pro správný růst rostlin. Rostliny jsou totiž závislé na fotosyntéze. Aby však mohla proběhnout, je třeba zásobovat rostliny dostatkem světla. Světlo jde vidět lidským okem, nicméně něco naše oko nezachytí (UV a IČ záření).

Sílu osvětlení musíme vybírat s ohledem na požadavky vašich rostlin. Některým stačí 1 zářivka, jiným nestačí ani 3. Málo světla způsobí, že rostliny budou vytáhlé a nebudou mít správnou barvu. Naopak moc světla může způsobit nadměrnou teplotu vody, která se zahřeje díký teplu z osvětlení.

Existují dva základní druhy zářivek pro akvaristiku. Rozdělujeme je podle průměru na T8 a T5.

Zářivka T8 se běžně používá v domácnostech.

T5 má menší průměr, ale stejnou svítivost. Díky tomu lze umístit do krytu nad akvárium více zářivek, a tím i více světla pro rostliny.

Na obrázku můžete vidět porovnání tloušťky trubice T8 a T5.

K osvětlení lze použít i úsporné zářivky, které mají U tvar a pouze jednu zástrčku.

Lze požít také HQI osvětlení, které se nevíce blíží spektru denního světla. Jeho účinnost je však poměrně nízká, a proto vytváří i mnoho přebytečného tepla.

Barevná teplota

Barevná teplota osvětlení se pohybuje mezi 5500K-8000K. Čím je číslo nižší, tím více je světlo do žluta. Naopak 8000K je spíše modré. Proto jsou běžně prodávané zářivky 840 žlutější než 865, které jsou spíše bílé.

Doba osvětlení

Fotosyntéza probíhá pouze za světla. Jakmile tedy zhasneme světla, fotosyntéza ustane. Musíme proto uspokojit potřeby rostlin a dopřát jim dostatek světla, pak bude jejich růst zdravý. Ideální je rostlinám poskytnout 10 hodin světla denně.

Množství světla

Neexistuje přesné pravidlo, jaké množství osvětlení je ideální. Většina lidí se však řídí pravidlem 1W na jeden litr vody. Pro 100l nádrž tedy musíme zajistit 100W světla, což představuje asi 3 36W zářivky. Záleží na tom, jaké máte rostliny. 1W/l je vhodný pro opravdu náročné rostliny. Na druhou stranu při metodě Estimative index lze dosáhnout vynikajících výsledků i při osvětlení 0.5 W/l. Musíme brát v potaz také výšku vodního sloupce, rostliny u dna by v případě vysokého akvária mohly trpět.

Volně přeloženo z www.cau-aqua.net