butontop Akce! Osvětlení Aquatlantis easy led

Vláknitá řasa

Přípravky pro boj s řasami
obrazek pod
Problémy s rostlinami

Vláknitá řasa

Název: Vláknitá řasa

Obtížnost odstranění: Střední

Pravděpodobná příčina: Mnoho světla a nedostatek CO2

Charakteristika: Zelená vlákna/vlasy

vláknitá řasa

Hned na začátek je třeba upozornit, že vláknitá řasa by něměla být zaměňována s Cladophorou, která je jí podobná. Mechanické odstraňování této řasy přivádí nejednoho akvaristu k šílenství. Zamotává se totiž do kořenů rostlin a stonků, takže je téměř nemožné ji celou odstranit. Jak už její název napovídá, jedná se o vláknitou řasu, která vypadá jako zelené vlasy, které mohou dosahovat délky až 20 cm. Pokud proti ní nezakročíte včas, můžete se dočkat její plné invaze a poté už bude velice složité se jí zbavit. Způsobuje ji nedostatek CO2, špatný proud, který nedokáže přivést bublinky Co2 k rostlinám a nadměrné osvětelní.

vláknitá řasa 1

Tipy na odstranění

Ruční odstraňování

Snažte se ručně odstranit co možná nejvíce řasy. Můžete si pomoci i zubním kartáčkem, který řasu na sebe namotá jako špagety na vidličku.

Chemické odstraňování

Nejúčinnější zbraní proti této řase je jednoznačně přípravek Flourish Excel. Buď můžete překročit doporučené dávkování nebo dávkujte pomocí injekční sříkačky přímo na postižená místa. V takovém případě se řasa změní ze zelené na bílou a můžete ji pohodlně odstranit.

Živiny a cirkulace vody

Zajistěte dostatečné množství CO2 ve vaší nádrži. To je v boji s touto řasou klíčové. Také musíte zajistit dostatečný proud v nádrži. Pomůže i přidání čerpadla. CO2 se musí dostat do všech míst akvária. Někteří lidé sice mají puštěné kohoutky plynu na plno, ale kvůli špatné cirkulaci vody se jen minimum CO2 dostane k rostlinám. Pomůže i použití tekutého uhlíku(alternativa za CO2), který je obsažen v přípravku Seachem Flourish.

caridina japonica

Rybky a krevetky

Některé druhy rybek vám s touto řasou také mohou pomoct. Jedná se parmičku černopruhou(SAE), parmičku čtyřpruhou a molly. Z krevetek jsou to Caridina japonica a Red Cherry Shrimp(Neocaridina denticulata sinensis).

Prevence

Dodržujte dostatečné dávkování CO2 a nepřesvětlujte nádrž. Čím více svítíte, tím více musíte přidávat CO2. Pokud už se řasa objeví, snažte se přidat CO2 a manuálně ji odstraňujte.

Volně přeloženo z www.aquascapingworld.com


PRODEJ PMDD
Facebook
NÁHODNÁ VIDEA
NÁHLED NÁZEV VIDEA ZHLÉDNUTÍ
nano akvárium nano akvárium 08.02. v 00:00 4780x
One Step Closer 60L - The final chapter One Step Closer 6... 08.02. v 00:22 3461x
cherry barbs cherry barbs 07.02. v 23:49 2214x
Crystal Red Shrimp Crystal Red Shrimp 08.02. v 23:12 2214x
My planted 59 gallon Hagen tank My planted 59 gal... 19.02. v 11:55 2214x
SERIÁL ČLÁNKŮ
rasy
 

Máte zájem abychom Vás informovali o nových článcích na webu, nových trendech v akvaristice a slevách? Tak se přihlašte do odběru novinek.

Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Table '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't exist