butontop nabídka co2 setů

Jak se zbavit ruduchy

Přípravky pro boj s řasami
obrazek pod
Problémy s rostlinami

Jak se zbavit ruduchy

Název: Černá štětičková řasa(ruducha, BBA)

Obtížnost odstranění: Střední - lze i chemicky tekutým uhlíkem

Pravděpodobná příčina: Nízké hodnoty CO2/vysoké osvětlení

Charakteristika: Černé štětinky

ruducha

Černá štětičková řasa nebo také ruducha či BBA je typickým příkladem rostliny, která se vyskytovala v mořích a adaptovala se na sladkou vodu. Její odstíny jsou od tmavě červené až černé.

Černá štětičková řasa tvoří nejčastěji černé chomáče, které jsou způsobeny buď velkým množstvím světla a neadekvátním množstvím CO2 nebo naopak velkým nedostakem světla a kolísáním hodnot CO2. Tato řasa se v případě napadení akvária rozmnožuje naprosto všude a můžeme ji najít buď na dekoracích, technice či rovnou na okrajích listech rostlin.

černá štětičková řasa

Tipy na odstranění řasy

Ruční odstraňování

Ze skla a dekorací jde snadno odstranit pomocí břitvy. Vyjměte z vody všechny postižené dekorace a techniku a pečlivě je očistěte. Postižené rostliny rostlin musíte otrhat, protože jim už není pomoci. Pamatujte na pravidelné výměny vody.

Chemické odstranění

Velice účinnou zbraní proti této řase je použití přípravku Flourish Excel nebo jako alternativa EasyCarbo. Více o této velmi účinné metodě v článku Zlikvidujte řasy pomocí přípravku Flourish Excel

bba

Živiny a cirkulace vody

Jak už bylo zmíněno výše, tato řasa je způsobena především nedostatkem CO2 a jeho kolísavými hodnotami. V dostatečně až vysoce osvětlených nádržích udržujte kvalitní dodávky CO2 kolem 25 – 30 mg/l. Pomůže i pravidelné přidávání Flourish Excel nebo jiného přípravku obsahující tekutý uhlík.

Ryby a krevetky

Velice známou rybkou pro svou zálibu v pojídání této řasy je parmička černopruhá neboli Crossocheilus siamensis. Jsou velice efektivní v boji proti této řase. Pokud je omezíte v krmení, budou jíst řasu ještě více.

Méně efektivní, ale hodné zmínění jsou i krevetky Caridina japonica.

Crossocheilus siamensis

Prevence

Pamatujte si, že vše způsobuje málo CO2 a jeho kolísání. Pokud se řasa objeví, přidejte více CO2 a odstraňte rychle napadená místa, než se vymkne kontrole. Kolísání způsobuje nejčastěji aplikace CO2 pomocí kvasnic, které nejsou schopny zajistit stabilní produkci CO2 po celou dobu osvitu.

Přeloženo z www.aquascapingworld.com


PRODEJ PMDD
Facebook
NÁHODNÁ VIDEA
NÁHLED NÁZEV VIDEA ZHLÉDNUTÍ
One Step Closer 60L - The final chapter One Step Closer 6... 08.02. v 00:22 3529x
Crystal Red Shrimp Crystal Red Shrimp 08.02. v 23:12 2242x
Hemianthus callitrichoides acuario/aquarium 135 Lt Hemianthus callit... 19.02. v 11:57 2242x
Freshwater Planted Aquarium - Serene | 寧 Freshwater Plante... 06.04. v 00:33 2242x
Planted tank 15.5 weeks Planted tank 15.5... 19.04. v 20:19 2242x
SERIÁL ČLÁNKŮ
rasy
 

Máte zájem abychom Vás informovali o nových článcích na webu, nových trendech v akvaristice a slevách? Tak se přihlašte do odběru novinek.

Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Table '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't exist