Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak se zbavit ruduchy

V kategorii: Řasy v akváriu

Ruducha

  • Název: Černá štětičková řasa(ruducha, BBA)
  • Obtížnost odstranění: Střední - lze i chemicky tekutým uhlíkem
  • Pravděpodobná příčina: Nízké hodnoty CO2/vysoké osvětlení
  • Charakteristika: Černé štětinky

Černá štětičková řasa nebo také ruducha či BBA je typickým příkladem rostliny, která se vyskytovala v mořích a adaptovala se na sladkou vodu. Její odstíny jsou od tmavě červené až černé.

Černá štětičková řasa tvoří nejčastěji černé chomáče, které jsou způsobeny buď velkým množstvím světla a neadekvátním množstvím CO2 nebo naopak velkým nedostakem světla a kolísáním hodnot CO2. Tato řasa se v případě napadení akvária rozmnožuje naprosto všude a můžeme ji najít buď na dekoracích, technice či rovnou na okrajích listech rostlin.

Tipy na odstranění řasy

Ruční odstraňování

Ze skla a dekorací jde snadno odstranit pomocí břitvy. Vyjměte z vody všechny postižené dekorace a techniku a pečlivě je očistěte. Postižené rostliny rostlin musíte otrhat, protože jim už není pomoci. Pamatujte na pravidelné výměny vody.

Chemické odstranění

Velice účinnou zbraní proti této řase je použití přípravku Flourish Excel nebo jako alternativa EasyCarbo. Více o této velmi účinné metodě v článku Zlikvidujte řasy pomocí přípravku Flourish Excel.

Živiny a cirkulace vody

Jak už bylo zmíněno výše, tato řasa je způsobena především nedostatkem CO2 a jeho kolísavými hodnotami. V dostatečně až vysoce osvětlených nádržích udržujte kvalitní dodávky CO2 kolem 25 – 30 mg/l. Pomůže i pravidelné přidávání Flourish Excel nebo jiného přípravku obsahující tekutý uhlík.

Ryby a krevetky

Velice známou rybkou pro svou zálibu v pojídání této řasy je parmička černopruhá neboli Crossocheilus siamensis. Jsou velice efektivní v boji proti této řase. Pokud je omezíte v krmení, budou jíst řasu ještě více.

Méně efektivní, ale hodné zmínění jsou i krevetky Caridina japonica.

Prevence

Pamatujte si, že vše způsobuje málo CO2 a jeho kolísání. Pokud se řasa objeví, přidejte více CO2 a odstraňte rychle napadená místa, než se vymkne kontrole. Kolísání způsobuje nejčastěji aplikace CO2 pomocí kvasnic, které nejsou schopny zajistit stabilní produkci CO2 po celou dobu osvitu.

Přeloženo z www.aquascapingworld.com

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde