Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Cladophora

V kategorii: Řasy v akváriu

Cladophora

  • Název: Cladophora
  • Obtížnost odstranění: Střední
  • Pravděpodobná příčina: Nedostatek CO2, mnoho světla
  • Charakteristika: Zelené vlákna/vlasy

V akváriích tvoří Cladophora dlouhá zelná vákna, která vypadají jako zelené vlasy. Ty se zamotají do mechů, kořenů a stonků rostlin. Navíc na sebe jako pavučina přichycují různý nepořádek jako výkaly ryb apod. Rozmnožuje se zejména v akváriích s velkým množstvím světla, kde chybí CO2.

Neměli bychom ji však zaměňovat s klasickou vláknitou řasou, která je o mnoho jemnější a tenčí.

Tipy na odstranění

Ruční odstraňování

V porovnání s jinými druhy řas je Cladophoru možno velmi jednoduše odstranit ručně. Tvoří totiž chomáče jen na určitých místech nádrže, takže je snadné ji vzít rukou a vyndat ji. Pokud je v nějakém těžko přístupném místě jako např. zamotaná ve stoncích rostlin, vezměte špejli nebo zubní kartáček a jednoduše ji namotejte.

Chemické odstranění

Účinnou metodou je aplikace přípravku Seachem Flourish nebo podobného přípravku obsahující tekutý uhlík.. Pravidelné přidávání tohoto tekutého uhlíku(částečná náhrada za CO2) postupně řasu oslabí a její barva se změní ze zelené na červenou a následně bílou. Pak už ji stačí jen vyjmout z nádrže.

Krevetky

Dobrými žrouty Cladophory jsou krevetky Caridina japonica. Pokud však chcete být v boji s řasou úspěšní, musíte jich mít v akváriu velké množství.

Prevence

Často se Cladophora do akvária dostane přes infikované rostliny. Proto si pořádně vybírejte zdroj nákupu. Nejlepší prevenci a v podstatě i léčením je dostatečné množství CO2 a jeho kvalitní distribuce – dostatečný proud v nádrži.

Přeloženo z www.aquascapingworld.com