Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Ukázkový postup s fotkami jak se zbavit černé štětičkové řasy a staghornu – přesný návod!

V kategorii: Řasy v akváriu

Stejně jako asi téměř každý akvarista jsem se v minulosti setkal s napadením akvária černou štětičkovou řasou. Obvykle se mě v akváriích vyskytla, jakmile jsem nádrž přerybnil – toto byl většinou spouštěcí mechanismus. Těch příčin ovšem bývá většinou zřejmě více.

Několikrát jsem provedl stejný postup, který mě řasy zcela zbavil. Nyní se o něj s Vámi rád podělím. Jako příklad ukážu mou 60kovou nádrž, kterou jsem delší dobu zanedbával. Přemnožily se v ní navíc gupky, takže filtry nestíhaly, což byla zřejmě opět voda na mlýn pro černou řasu. 

Jelikož jsem už v minulosti tento postup víckrát použil, rozhodl jsem se, že si tentokrát celý postup vyfotím, aby šlo vidět krok za krokem, jak řasa mizí. Zde je celý postup s fotkami:

1) Nejdříve se snažím odstranit příčinu růstu řasy – téměř vždy je to vyčištění akvária od zbytků potravy a výkalů ryb + velká výměna vody alespoň 1/2 vody v akváriu za obyčejnou vodovodní bez jakékoliv její úpravy. V případě přerybnění darování přemnožených ryb. Zároveň také manuálně odstraním největší chuchvalce řasy.

2) Aplikace tekutého uhlíku Seachem Flourish Excel. Můj fígl je v tom, že nepoužívám doporučené dávkování na obalu, ale zvětšené dávky ve speciálním režimu dávkování, které jsem kdysi vyčetl na nějakém zahraničním fóru. Tady jen upozorňuji, že to 100 % funguje na mou vodu. Vy pečlivě pozorujte ryby a krevetky!!! Pokud by se začaly chovat podezřele, okamžitě kúru zastavte nebo snižte dávkování!!!

Doporučené dávkování Seachem Flourish Excelu, které je na obalu:
Při prvním použití nebo po výměně více než 40% vody použijte 5 ml(jedno plné víčko) na každých 40l akvarijní vody. Následně dávkování snižte na 5ml na 200 litrů akvarijní vody denně nebo obden. V hustě zarostlých nádržích může být dávkování lehce vyšší.

 Můj režim, který jsem aplikoval i v akváriu na fotkách:

Vypočtu si přesný objem vody v akváriu (jen voda – bez písku apod.)
Vyměním minimálně ½ vody a přesvědčím se, že jsem předchozích 48 hodin žádný Seachem Excel nedávkoval
Vezmu si injekční stříkačku a naberu do ní 10 ml přípravku na 40 litrů akvarijní vody (pokud máte akvárium např. 120 litrů, dáte si do injekční stříkačky 30 ml Excelu). Vypnu na okamžik filtr, aby se voda v akváriu nehýbala a ponořím ruku se stříkačkou do akvária a postříkám co nejvíce řasy přímo na ni. Na všechnu řasu Vám obsah stříkačky nevyjde, zbytek postříkáte zase příště. Zapnu znovu filtr (nezapomeňte).
Počkám 48 hodin.
Opakuji bod 3
Počkám 48 hodin
Opakuji bod 3
Nyní po 48 hodinách vyměním zase minimálně ½ vody a opakuji bod 3
Počkám 48 hodin

Takto opakuji dokud se řasy zcela nezbavím. Podle intenzity zasažení řasou to bývá obvykle do dvou týdnů.

!!POZOR!! Tento postup mám vyzkoušen v mé vodovodní vodě a nebylo při něm ublíženo žádné z mých rybek ani krevetek Red Crystal a Japonica. Při kúře důkladně čeřím hladinu, jelikož Excel v nadbytečných dávkách odebírá rybám kyslík. Každý však musí pozorovat své ryby, jelikož nikomu negarantuji, že tyto vysoké dávky nebudou mít neblahý vliv na jeho ryby v jeho vodovodní vodě!!!

     Seachem flourish Excel 

Při doporučených dávkách firma Seachem garantuje, že přípravek nemá ani v dlouhodobém měřítku negativní vliv na život ryb, což mají údajně ověřeno v laboratorních podmínkách. U tohoto návodu se však jedná o několikanásobní překročení doporučených dávek, které by mělo být aplikováno maximálně na 2-3 týdny. O možném negativním vlivu na ryby totiž při tomto dávkování nebyly dělány žádné vědecké pokusy.

Uvedená dávkování platí pro originální přípravek Seachem Flourish Excel. Nikoliv pro všechny tekuté uhlíky jiných výrobců! 

Zde je vidět akvárium před aplikací této kúry:

Po několika dnech začne řasa odumírat a růžovět, což je známka jejího odumření. Nejvíce růžoví a odumírají řasy, které jste přímo postříkli Excelem. Nicméně během několika dní začnou odumírat i ty řasy, které postříknuty přímo nebyly. Zatímco řasa odumírá, rostliny začínají chytat nový dech, Excel jim viditelně prospěje a začínají lépe růst. Stav po cca týdnu.

Zde přikládám stav po dvou týdnech (nyní pod dvou týdnech také píši článek). Odumřelé řasy (jen ty největší chuchvalce) odstraňuji, aby ve vodě zbytečně nehnily. Rostliny se vzpamatovávají. 

Nyní je již situace stabilizovaná a ještě cca týden budu aplikovat tuto kúru. Následně přejdu na doporučené dávkování výrobce a budu jej udržovat.

Porovnání:

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde