Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Problémy s řasami

V kategorii: Řasy v akváriu

Řasy a problémy s nimi spojené

Tyto rady jsou zaměřeny především na akvária s umělým dodáváním CO2.

Černá štětičková řasa BBA (black brush algae)

 


 

Popis: Obvykle roste na krajích listů pomalu rostoucích rostlin, kořenech či na technice v akváriu. Často také roste v místech, kde je velké proudění vody v nádrži. Má podobu černých chomáčů velkých asi 0.5 cm.

 

Příčina: Ve vysoce osvětlených nádržích se objevuje v případě, že nedodáváte dostatek CO2, hodnota CO2 během dne kolísá nebo nemáte v akváriu dostatečný proud vody kolem rostlin. V málo osvětlených nádržích je příčinou kolísání hodnoty CO2 během dne.

 

Odstranění: V akváriích s dostatkem světla musíte zvýžit dodávaného CO2 nebo zlepšit proud v akváriu přídavnými čerpadly. Nejdříve se ji snažte odstranit mechanicky (velice dobře k tomu poslouží přípravek Seachem Flourish Excel - více v článku Zlikvidujte štětičkovou řasu přípravkem Excel) a poté zvyšte hodnotu CO2 ke 30 mg/l nebo více, ale hlídejte ryby, zda nelapají na hladině po vzduchu. Přesvědčte se, že proud v akváriu je dostatečný a hladina se jemně vlní. Přidání čerpadla by mělo pomoct. V méně osvětlených nádržích bez přidávání CO2 pomůže neměnit vodu. Je tomu tak, protože kohoutková voda obsahuje velké množství rozpuštěného CO2 a to způsobuje kolísání hodnot CO2. Na to ale zareaguje řasa o mnoho rychleji než rostliny. Parmičky siamské jsou známy jako požírači této řasy. Přehnojení přípravkem Flourish Excel řasu odstraní také, ale pokud neodstraníte příčinu růstu řasy, znovu se objeví.

Sinice BGA (blue green algae)

 

 

Popis: Ve skutečnosti to není řasa, ale bakterie, která je schopná fotosyntézy. Pokrývá všechno modrozeleným slizovitým povlakem. Snadno ji lze sloupnout, ale velice brzy naroste znovu.Běžně se vyskytuje na substrátu a především podél předního skla.

Příčina: Velice často je způsobena nízkou hodnotou dusičnanů. Často se vyskytuje u předního skla, odkud se šíří po celé nádrži. Často se také vyskytuje po založení, kdy se ve vodě vyskytuje amoniak. Dalším důvodem jejího výskytu jsou špinavé filtry, znečištěný substrát a nedostatečný proud v akváriu.

Odstranění: Jako první pomoc obvykle pomůže přípravek EasyLife Blue Exit. Pokud náhodou nepomůže, pak je zatemnění nádrže nejlepší volbou. Nejprve odstraňte co možná nejvíce řasy a vyměňte 30-50% vody. Pokud máte v akváriu nedostatek dusičnanů, přidejte dusičnan draselný až k hodnotě 20 mg/l. Dusičnany je potřeba změřit pomocí testu na dusičnany. Vypněte CO2, světlo a pokryjte celou nádrž dekou, aby se do akvária nedostalo žádné světlo. Deku po 4 dny neodkrývejte a nekrmte ryby, bez problémů tuto dobu vydrží bez krmení. Po odkrytí znovu vyměňte 30-50% vody anainstalujte CO2 a světlo. V tuto chvíli přihnojte dusičnany. Ujistěte se, že filtr a substrát není špinavý a že máte v akváriu dostatečnou cirkulaci vody. Pokud se objevuje na substrátu u předního skla, můžete toto místo přelepit černou páskou.

Cladophora


Popis: Cladophora je rozvětvená nitkovitá řasa.

Příčina: Nízká hodnota CO2. Málo živin.

Odstranění: Často je těžce odstranitelná. Ujistěte se, že hnojíte dostatečně a že vaše hodnoty CO2 jsou dost vysoké. Mechanicky ji odstraňujte dokud nepřestane růst. Zároveň zajistěte dostatečný průtok vody. Přehnojení hnojivem Flourish excel nebo jiným tekutým uhlíkem by mělo pomoci. Krevetky ji někdy spásají taky.

Hnědá řasa

Popis: Tvoří hnědé skvrny na skle, substrátu a listech rostlin.

Příčina: Často se vyskytuje v nově založených nádržích, kde se vyskytuje amoniak. Bakterie ve filtrech a substrátu se zatím nevyvinuly a proto je zde místo pro amoniak.

Odstranění: Lze snadno setřít pomocí čehokoliv. Většinou zmizí, jakmile se zaběhnou bakterie ve filtru. Otocinclus vás jí dokáže zbavit taky.

Zelená prachová řasa GDA (green dust algae)

Popis: Vyskytuje se na skle a sklo vypadá jako poprášené zeleným práškem. Někdy je jí tolik, že nejde ani pořádně vidět do akvária.

Příčina: Málo CO2, živin. Běžná po založení akvária.

Odsranění: Snadno odstranitelná magnetickou stěrkou. Objevuje se ale rychle znovu. Nechte řasu vyrůst po celý její cyklus, tzn. po 3 týdny. Bude to vypadat nevzhledně, ale vydržte to. Poté ji odstraňte mag. stěrkou a udělejte velkou výměnu vody.

Zelená flekovitá řasa GSA (green spot algae)

Popis: Vyskytuje se jako zelené skvrny na skle a starších listech rostlin.

Příčina: Při hnojení metodou EI je důvodem nedostatek fosforečnanů. Také je to způsobeno nedostatkem CO2 a nedostatečným prouděním. Příliš dlouhá doba osvětlení řase také vyhovuje.

Odstranění: Zvyšte hodnotu fosforečnanů na 2-3 mg/l a zkontrolujte množství fosforečnanů pomocí testu a proud v akváriu. Odstraníte ji ze skla pomocí žiletky nebo dobré magnetické stěrky. Doba osvětlení by se měla pohybovat okolo 9-10 hodin. Pokud hnojíte pomocí metody PPS – Pro, tak bude stačit úprava poměru dusičnanů ku fosforečnanům.

Zelená voda

Popis: Je to jednobuněčná řasa. Voda je zakalená do zelena. Někdy má pouze zelený odstín, jindy vypadá jako hrachová polévka. Lze bezpečně odstranit pomocí UV lampy.

Příčina: Amoniak je nejčastějším viníkem. Stačí i malé, testem nezachytitelné množství. Další možností je nerovnováha mezi dodávanými živinami nebo málo CO2.

Odstranění: Velké výměny vody obvykle nepomáhají. Pokud je ve vodě nerovnováha mezi živinami, často zákal odezní sám. Pro odstranění doporučuji 3-7 denní zatemnění následované velkou výměnou vody (ještě větší zásah dostane, pokud vyměníte vodu i před zatemněním). UV lampa vás této řasy zbaví bezpečně, je to ovšem nejnákladnější způsob. Často pomůže i přidání rychle rostoucích rostlin či plovoucích rostlin. Nezaměňujte tuto řasu s mléčným zákalem-příčina výskytu je úplně jiná!

Vláknitá řasa

 Popis: Je to velmi obecné jméno pro široké množství různých vláknitých řas.

Příčina: Způsobuje ji málo CO2, málo živin a nadbytek amoniaku. Nezpůsobuje ji nadbytek železa, jak se často uvádí.

Odstranění: Lze ji odstranit namotáváním na špejli nebo zubní kartáček. Přihnojování tekutým uhlíkem čato pomůže. Krevetky si na ní někdy pochutnají.

Oedogonium

Popis: Vypadá jako chloupky rostlin.

Příčina: Málo CO2, málo živin.

Odstranění: Zkontrolujte množství CO2, přidejte živiny. Flourish excel by měl pomoct. Krevetky ji jedí taky.

Rhizoclonium

Popis: Vlákno zelené až nahnědlé řasy, které je měkké a slizovité.

Příčina: Nedostatek CO2 a špatná cirkulace vody. Nedostatek živin. Obecně se vyskytuje v akváriích, kde je zanedbaná údržba.

Odstranění: Zvyšte dodávky CO2 a zkontrolujte množství živin. Dobře nádrž vyčistěte. Flourish excel a krevetky pomohou také.

Spirogyra

 

Popis: Pramen zelené řasy, často velmi dlouhý. Slizovitý na dotek. Pod mikroskopem má spirálový tvar, podle něj má i jméno.

Příčina: Objevuje se několik týdnů po prorývání substrátu, což způsobí nadměrné množství amoniaku. Stejně tak jako nezpozorovaná mrtvola ryby.

Odstranění: Když už se jednou objeví, je velmi těžké se jí zbavit. Nejdříve jí odstraňte co nejvíce, vypněte CO2 a světlo. Proveďte velkou výměnu vody. Zatemněte avárium a výměnu vody opakujte. Po výměnách vody a zapnutí světel a CO2 přihnojte makro živinami (dusičnany, fosforečnany). Pomůže Flourish excel. Snažte se také zredukovat intenzitu osvětlení. Další možností je snížit hnojení na množství1/4 až 1/8 původních dávek při metodě Estimative index po několik týdnů. Tato metoda se mi osvědčila.

Staghorn

Popis: Roste v chumáčích a větví se. Často vypadá jako jelení parohy. Je černá až šedá a někdy má červený odstín.

Příčina: Nedostatek CO2 a špatná cirkulace vody. Vyskytuje se v akváriích, kde se překrmují ryby a akumuluje se špína. Objevuje se také v nádržích s nedostatečnou výměnou vody a zanesenými filtry.

Odstranění: Zkontrolujte CO2 a zajistěte dostatečný proud v akváriu. Dělejte pravidelné výměny vody s odkalováním a nepřekrmujte ryby. Flourish excel pomáhá.

Poznámka:

Nedostatečná a kolísavá distribuce CO2 v akváriu je obvykle pramenem problémů s rostlinami v dostatečně osvětlených nádržích. Měření CO2 je však velmi problematické a zkreslující. Existují 3 běžné metody pro měření hodnot CO2.

Nejběžnější metodou je porovnávání KH s pH pomocí Tillmanovy tabulky. Většinou ale podává nepřesné informace, obvzlášť, pokud máte v akváriu dřevo. Ve výsledku se vám budou ukazovat astronomické hodnoty CO2, klidně přes 100 mg/l, ikdyž skutečná hodnota CO2 bude hluboko pod optimálními 30 mg/l.

Metoda drop checkeru je velmi používaná. Do roztoku vody o hodnotě 4 dKH přidáme několik kapek roztoku na měření pH. Když je barva zelená, CO2 je v pořádku (30 mg/l), pokud je modrá, je ve vodě CO2 málo, jestliže je žlutá, je ho zde příliš a může způsobit potíže rybám. Více o metodě drop checkeru v tomto článku: Měření hodnoty CO2 pomocí drop checkeru

 

 

Pokud vypínáte CO2 na noc, měli byste jej zapnout 2 hodiny před rozsvícením světel, protože potřebujeme, aby byla hodnota CO2 po celou dobu světelné periody stabilní. Zkontrolujte množství CO2 ráno a večer. Je třeba mít hodnotu CO2 stabilní po celý den!

Další důležitou věcí je dostatečný proud v akváriu. Snažte se dosáhnout přefiltrování vašeho akvária 10x za hodinu (je to udávaný výkon- ten co je napsán na filtru, nikoliv reálný). Podstatou je, aby se bublinky CO2 roznesly do každého rohu nádrže, ke každmu lístku rostliny a ty pak nebudou trpět nedostatkem CO2. Pokud vidíte, že se všechny vaše rostlinky jemně kymácejí v proudu, je proudění v pořádku. Pomoci mohou proudová čerpadla.

Pokud si pořídíte Seachem Flourish excel nebo Easylife Easy Carbo, které dodávají CO2, zasadíte řase tvrdou ránu, protože se toto CO2 dostane všude v nádrži. Pokud však budete mít dostatečné hodnoty CO2, nebude kolísat a v akváriu bude dostatečný proud, jsou tyto preparáty pouze doplňkem. Každopádně když už je řasa přemnožená, pomůžou velice dobře, pak už jen stačí odstranit příčinu a řasa už se nevrátí.

Přeloženo z www.theplantedtank.co.uk

 

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde