Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Projevy nedostatku živin u rostlin

V kategorii: Řasy v akváriu

 Nedostatek živin u rostlin

Nedostatek živin nastává zpravidla v nádržích osvětlených dostatkem světla a s dostatečnými dodávkami CO2, protože tak rostliny živiny vyčerpají daleko rychleji. Je velice těžké, možná i nemožné, měřit množství jednotlivých živin v nádrži. Proto byla také vynalezena metoda Estimative index, která zaručuje, že v akváriu nikdy nebude chybět žádná živina. Pokud však tuto metodu nepoužíváte, může se stát, že rosliny nerostou podle vašich představ. Zjistit, která živina chybí není nic snadného, protože projevy jednoho nedostatku můžou maskovat nedostatek živiny jiné. Jako první je důležité zjistit, zda se neduživost rostliny projevuje na starých, či nových listech. Živiny lze rozdělit na přemístitelné a nepřemístitelné. Přemístitelné živiny jsou schopné podpořit růst rostliny tím, že se přesunou ze starých listů do nových. Nedostatek těchto živin se tedy projeví hlavně na starších listech. Nepřemístitelné živiny nedokáží pomoci v růstu novým listům a zůstávají uvězněny ve starších listech. Při nedostatku těchto živin jsou staré listy stále v pořádku, nové jsou však malé a neduživé.

Následující tabulka nám ukazuje, jak poznat nedostatek konkrétní živiny. Buďte si ale vědomi, že při dostatku světla budou často trpět se starými listmi i nové. Sám jsem zjistil, že při nedostatku dusičnanů a fosforečnanů budou neduživé nejen staré listy, ale i nové, protože živiny ze starých listů se velmi rychle vyčerpají a nebudou schopny pokrýt poptávku listů nových.

 

prvek

listy

symptomy

bór

nové

Odumírání rašících listů, drobné stonky, podobné jako při nedostatku vápníku

vápník

nové

Kroucení listů, stočené a krátké kořeny, žluté okraje listů

CO2

nové

Pomalý růst, kroucení listů, bílé tečky vápníku na listech

měď

nové

Odumírání konečků listů

železo

nové

Nové listy světlé, křehké, žloutnutí listů

hořčík

staré

Žluté svkvrny, žilky zůstávají zelené, pokroucené listy + stejné jako u železa,

protože brání absorbování železa

mangan

nové

Nažloutlé pletivo mezi žilkami

molybden

staré

Žluté skvrny mezi žilkami, hnědé okraje listů

dusík

staré

Zakrslý růst, žloutnutí listů a následné odpadnutí, někdy až zčervenání listů

fosfor

staré

Rostlina je zakrslá, tmavší listy, špatný růst kořenů

draslík

staré

Objevují se dírky, které se zvětšují, žluté skvrny, kroucení listů, zakrslý růst

síra

nové

Listy žloutnou a opadávají

zinek

staré

Žloutnutí mezi žilkami, začíná od okrajů

 

V tabulce není začleněno světlo, protože to není v pravém slova smyslu živina. Hraje však při růstu rostlin důležitou úlohu. Nedostatek světla způsobí, že budou rostliny vytáhlé s malými listmi. Stonkové rostliny od spodu vypadávají.

Přeloženo z www.theplantedtank.co.uk

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde