Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Test filtračních náplní: Eheim Substrat Pro vs. Sera Siporax vs. Seachem Matrix

V kategorii: Jak na filtraci v akváriu


Pokud jste se již zabývali výběrem filtračních médií do Vašeho filtru, určitě jste už zaslechli alespoň jeden z výše uvedených názvů. Jedná se o tzv. Vysoko-porézní média, která mají obrovský povrch. Je to způsobeno materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. Tyto média v sobě totiž obsahují milióny drobných kanálků, kterými voda proudí.

Proč je vlastně důležité, aby měly média co největší povrch?

Z toho důvodu, že čím větší povrch, tím více místa je zde pro uchycení filtračních bakterií, které samovolně vznikají v každém filtru. Jsou to právě tyto bakterie, které čistí vodu.

Mezi vysoko-porézní materiály patří obvykle výrobky ze sintrovaného skla (Eheim Substrat Pro, Sera Siporax, Seachem Matrix, JBL MicroMec). Prodávají se obvykle ve formě kuliček nebo válečků, není to však příliš podstatné, jelikož podstatný je jejich vnitřní povrch protkaný drobnými kanálky. Tyto média jsou samozřejmě dražší než běžná, zdaleka né tak účinná média, mezi která patří obyčejné válečky, plastové koule (ježci), biomolitan apod. Např. dle údajů výrobce Seachem má jeho 1 litr filtračního média Matrixu plochu pro osídlení bakterií 700 m2, kdežto pro dosažení stejného povrchu byste potřebovali neuvěřitelných 170 litrů plastových ježků!! Ostatní speciální materiály ze sintrovaného skla jsou na tom podobně jako Matrix.

+ Výhody těchto speciálních médií oproti biomolitanu a obyčejným keramickým válečkům:

  • I maličký filtr může mít mnohonásobně větší filtrační schopnost oproti velkému filtru.
  • Je zbytečné konstruovat ohromné filtry s litry a litry biomolitanu, když lze dosáhnout stejného účinku s obyčejným externím filtrem a správným výběrem filtračních nální.

Kam do filtru tyto speciální materiály umístit?

filtrJe důležité dát tyto média až jako poslední část Vaší filtrace. Nejdříve by měla voda z akvária projít něčím pro odstranění hrubých nečistot – zde je prostor pro obyčejný biomolitan a keramické válečky. Teprve následně použijte výše uvedené materiály ze sintrovaného skla. V opačném případě jejich kanálky nečistotami ucpete a nebudou pracovat tak, jako mají! Důležitá věc také je, že se tyto materiály nikdy nemění. Ve filtru zůstávají navždy. Čas od času je stačí propláchnout v akvarijní vodě.

 

Který z nich vybrat?

Nejlogičtější se jeví výběr podle poměru plocha pro osídlení bakterií versus cena. Pojďme si takový test provést.

 

Poznámka: Seachem dokonce vydal studii, kde se podrobně věnuje ploše pro osídlení bakteriemi. Porovnává zde i materiály Eheim Substrat Pro a JBL Micromec. Tvrdí, že jeho Matrix má 4 až 4,5x větší aktivní plochu pro osídlení bakteriemi oproti Eheim Substrat Pro a 8x větší oproti JBL Micromec. Jeho studie zde: Studie Seachem.

Dalším známým výrobcem těchto materiálu je firma JBL a jejich produkt MicroMec. Výrobce udává celkovou plochu pro osídlení bakteriemi na 1l 1500 m2. Neudává však plochu, kterou jsou bakterie skutečně schopny osídlit (některé kanálky jsou už tak úzké, že jsou sice měřitelné, ale nepoužitelné). Z tohoto důvodu jsme se rozhodli jej do testu nezařazovat.

Výsledky
Uvedené filtrační materiály ze sintrovaného skla jsou na tom, jak vidíte, velmi podobně. Seachem Matrix jako jedinný z uvedených materiálů není tvořen ze sintrovaného skla. Zřejmě i z toho důvodu se mu podařilo dle jeho uvedené studie (kterou je však třeba brát stále s rezervou) docílit většího povrchu. Ten je však vykoupen o něco vyšší pořizovací cenou. Považujeme jej však za vhodnou volbu pro ty, kteří mají ve filtru skutečně málo místa a chtějí z něj vyždímat maximum.

Nabídku těchto médií naleznete zde: Filtrační náplně

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde