Akvárium s řasokoulemi Více zde 01d 08h 34m 06s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Filtrace v přírodním akváriu

V kategorii: Jak na filtraci v akváriu

Funkce filtru v přírodním akváriu

Jakmile založíme akvárium a nasypeme substrát, je na řadě filtrace. Musíme totiž nějakým způsobem udržet vodu čistou. Existuje několik typů filtrů. Pro naše přírodní akvárium je však nejvhodnější filtr vnější. Je tomu tak hlavně díky velkému objemu filtračních náplní, neviditelnosti techniky uvnitř akvária a produkci dostatečného proudu v akváriu. Filtry ve své podstatě cedí vodu a ve filtračních náplních zůstávají drobné nečistoty a jiné chemické nečistoty. Výsledkem je čistá a průzračná voda, stejně jako zdravý růst rostlin a ryb. Pokud jsou filtry znečistěné, nastane zakalení vody, ryby začínají nemocnět a množí se řasy. Pokud se kondice akvária zhoršuje, měli bychom jako první kontrolovat čistotu a funkci filtrů. Filtry jsou základním a nezbytným zařízením pro udržení vhodného prostředí v akváriu.

Tři typy filtrace

Existují 3 hlavní metody filtrace: mechanická, chemická a biologická. Mechanická filtrace odstraňuje z vody viditelné a hmatatelné nečistoty. Filtračními médii jsou zejména speciální molitanové pěny – houby. Ty odstraňují drobné částečky jako lístky rostlin, odpad z ryb a nespotřebované krmivo. Chemická filtrace odstraní rozpuštěné nečistoty ve vodě pomocí aktivního uhlíku. Aktivní uhlík má omezenou kapacitu, a proto by se měl občas nahrazovat. Používá se však většinou pouze po založení akvária. Biologická filtrace je prováděna díky užitečným bakteriím, které se ve filtru usídlí stejně jako v substrátu. Funguje na stejném principu jako bakterie v substrátu. Přeměňuje totiž organický odpad na živiny pro rostliny.

Důležitost biologické filtrace

Z těchto tří metod je biologická filtrace pro přírodní akvária nejdůležitější. Užitečné bakterie se uvnitř filtrů živí organickým odpadem. Ryby produkují odpad, který obsahuje škodlivý amoniak. Tyto bakterie jej ale nakonec přemění na neškodné dusičnany, které spotřebují rostliny jako živiny. Tyto užitečné bakterie nejsou jen ve filtrech, najdeme je i v substrátu. V přírodě žádné filtry nejsou, protože je zde dostatek místa pro tyto bakterie, my jim dodáme tento prostor i mimo akvárium – ve filtru. Pokud se staráte o vaše filtry, bude prostředí v akváriu stabilní a voda čistá. Mechanická a chemická filtrace je spíše doplňková. Používá se spíše po založení akvária. Bakteriím totiž trvá zhruba 2 až 3 týdny, než se ve filtrech a substrátu zabydlí.

Výběr externího filtru

Pokud vybíráme filtr, je třeba se zamyslet nad jeho kapacitou filtračních náplní – místem pro život bakterií a jeho výkonem. Pamatujte si, že filtračního média není nikdy dost. Pozor ale na přeplnění filtru. Rapidně tím klesne jeho síla a proud v akváriu potom bude nedostatečný. Čím větší je akvárium, tím větší je nutné pořídit filtr. Na trhu existuje spousta značek - Tetra, Eheim, Sera, Aqua Nova, ADA, JBL atd.

Filtrační média

V dnešní době je na trhu nepřeberné množství filtračních náplní. Tyto média jsou určena buď pro biologickou filtraci nebo filtraci chemickou. V přírodních akváriích je nejvhodnější praktikovat biologickou filtraci. Nejdůležitější je, aby použitá hmota měla velký povrch a vysoké množství pórů. Tímto bude velice vhodná pro užitečné bakterie, kterých se zde vejde veliké množství. Pro tyto účely je nejvhodnější molitanová houba, kterou lze pořídit v každé akvaristice. Velice důležitý je i snadný průchod vody, která přináší nezbytný kyslík, který bakterie potřebují k životu. V substrátu jim jej dodávají kořeny, které při fotosyntéze uvolňují O2. Chemická filtrace má své místo po založení akvária, kdy se ještě bakterie nestihly nastěhovat do filtru. Pro tento druh filtrace je dobré použít aktivní uhlík – např.ADA NA Carbon. Po nějaké době se v něm usadí bakterie také, takže se stane i biologickou filtrací.

Proud vody v akváriu

Ačkoli se velice silný proud nedoporučuje, adekvátní proud s jemným pohybem rostlin a jejich lehkým kymácením se doporučuje. Vodní proud brání usazování nečistot a udržuje rostliny svěží a krásné. Rostliny potřebují pro svůj růst CO2 a živiny. Bez dostatečného proudu se ale k jejich listům vůbec nedostanou a rostliny budou trpět hladem, což povede k jejich neduživému růstu. Při výběru filtru se dívejte i na jeho výkon. Nesmíte zapomenout, že jakmile se filtrační hmota po nějaké době znečistí, klesá rapidně proud. Čerpadlo filtru neprotlačí vodu přes ucpané médium tak rychle a to může způsobit problémy. Proto je důležitá pravidelná údržba filtru. Jakmile znatelně poklesne proud v akváriu, je na čase vyčistit filtr. Jednoduše jej otevřeme, vyjmeme filtrační náplně a umístíme je do kbelíku s vypuštěnou akvarijní vodou. Nepoužíváme vodovodní vodu, protože by mohla ublížit svým chlórem bakteriím. Média trochu ve vodě pročistíme a umístíme zpět do filtru. Uvidíte, jak se najednou zvýší proud v akváriu.

Instalace Lily Pipes do akvária zajistí adekvátní proud v akváriu. Navíc jsou skleněné, takže prakticky neviditelné.

Přeloženo z www.aquajournal.net

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde