🔥Probíhá akce Více zde 03d 00h 17m 51s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Nemoci akvarijních ryb a jejich léčba

V kategorii: Ostatní akvaristické články

Nemoci akvarijních ryb a jak se s nimi vypořádat

Každý z nás akvaristů se už určitě s nějakou nemocí potkal a ti začínající se s ní pravděpodobně setkají. Nemocí, kterými se rybičky mohou nakazit, existuje spousta. Některé z nich poznáme na první pohled a ty ostatní mnohdy ani nezpozorujeme a pak nacházíme mrtvolky v akváriu a to určitě nikdo z nás nechce. Proto si dnes povíme, jak se nemocem vyvarovat a v případě, že už je pozdě, tak jak tyto nemoci léčit.

 Mezi nejčastější nemoci patří

Krupička neboli parazit jménem Ichthyophthirius multifiliis

Příznaky:
- mezi příznaky patří bílé až bílo-šedé tečky na těle ryb a nezvyklé chovaní, kdy se rybičky otírají o listy rostlin a jiné předměty v akváriu. Rybičky nakažené touto nemocí často nepřirozeně plavou, ztrácejí své zbarvení a nezačne-li jejich léčba je pravděpodobné, že uhynou.

Léčba:
- léčba této nemoci nebývá složitá, jestliže ji stihneme léčit brzy
- osobně jsem se s touhle nemocí setkal nesčetněkrát a musím říci, že z mého pohledu je nejlepší léčba pomocí kombinace přípravků eSHa Exit a eSHa 2000, které mi snad vždy pomohly. Přípravky jsem dávkoval do akvária přesně podle přiloženého návodu a snad vždy jsem zachránil všechny rybičky a to včetně ryb, které žijí u dna a jsou na léčiva velmi citlivé.
- dalším přípravkem, se kterým mám zkušenosti je malachitová zeleň. Tímto přípravkem jsem léčil závojnatky a karase v zimním ubytování a taktéž jsem s ním byl spokojen. Opět jsem jej použil podle návodu a rybky během pár dní byly zdravé.
- na tuto nemoc existuje i řada jiných přípravků, například od výrobce Seachem, nebo jiných. Každý preferuje jinou značku. Proto jejich volba záleží pouze na vás.
- spousta akvaristů vás odkáže na metodu, kdy se do vody přidá sůl a zvýší teplota na 31°C. Také jsem tuto metodu zkoušel, ale zkušenosti s ní nebyly úplně dobré nebo spíše musím říci, že jsem žádné účinky nezpozoroval.

Infekční vodnatelnost

Příznaky:
- mezi její příznaky patří znatelně nafouklé břicho, zježené šupiny a často také nafouklé nebo vypouklé oči. Dalšími zpozorovatelnými příznaky bývá vyblednutí ryb, otočení se břichem k hladině a v pozdních stádiích přestávají ryby přijímat potravu.

Léčba: 

- této nemoci se většinou zbavuje těžko a přímý lék na ni neexistuje. Její původ je však bakteriální a na ty léčiva existují. Jsou však většinou univerzální. Jako jedno z univerzálních léčiv mohou být např. Seachem ParaGuard, nebo eSHa Gastrobac.
- jak tedy léčit nebo nejlépe předejít této nemoci? Tuto nemoc nejčastěji způsobuje špatná údržba a zejména vysoké hodnoty dusitanů ve vodě, proto bychom měli dbát na pravidelnou údržbu, o které se dočtete v článku Jak na čištění akvária.

Bakteriální rozpad ploutví

Příznaky:
- u této nemoci bývají příznaky zpozorovatelné většinou pozdě. Mezi ně patří vatovité útvary s jemnými vlákny, které vystupují zespod šupin ryb. Často bývají poškozená žábra a tlamička ryb bělavě zabarvená. Dalším příznakem je rozpad ploutví a jejich zaplísnění. V tomto okamžiku už je však většinou pozdě.

 Léčba:

- léčba je opět poměrně obtížná. Její původ je bakteriální a proto lze použít některé z univerzálních léčiv proti bakteriím. Důležitou složkou léčby je také čistota a okysličování vody.

Zánět plynového měchýře

Příznaky:
- tímto onemocněním nejčastěji trpí závojnatky, projevuje se obtížným plaváním hlavou nahoru nebo dolů a nekoordinací směru. Častým příznakem je také neschopnost ryby potopit se a nafouklé břicho.

Léčba:
- spočívá většinou ve větší údržbě akvária, okysličování vody a správné hygieně. U této nemoci je vhodné vytvoření protiparazitální lázně například pomocí Seachem ParaGuard .

 Hexamita, neboli děrová nemoc

Příznaky:
- průběh této nemoci může být viditelný, ale také dlouhodobě skrytý. Pokud jsou příznaky viditelné, můžeme na rybě v oblasti hlavy pozorovat dírky, tečky a později rány, které se velmi často zaplísňují. Doprovází je také bělavé výkaly a chování ryb je velmi neobvyklé (napadené rybky se často oddělují od hejna a vyhledávají klid nebo úkryty kde pak mají trhavé nebo krouživé pohyby a v klidném stavu jsou nakloněny bokem dolů apod.)
- bohužel jsem tuto zkušenost měl jako začínající akvarista s terčovci a musím říci, že průběh byl asi takový: nejprve se na rybě objevila jedna nebo dvě bílé tečky v oblasti hlavy (podobaly se akné) později se tyto tečky proměnily v hnisavou ránu, která se zvětšovala a také bílé hlenovité výkaly. Terčovec poté přestal přijímat potravu a uhynul. Bohužel jsem si onemocnění uvědomil pozdě a rybku začal také pozdě léčit a to až když se na ní objevily hnisavé rány. Když jsem však rybku začal léčit ihned po výskytu teček kolem hlavy, podařilo se mi ji během několika dní vyléčit. Terčovec je jednou z ryb, u které se tato nemoc objevuje nejčastěji kvůli nesprávně zpracované stravě např. z hlediska teploty vody, kdy jsou ryby krmeny hovězím srdcem.

 Léčba: 

- ze své zkušenosti mohu říci, že nejlépe mi pomohl entizol, který je na předpis a ten jsem dávkoval 1 tabletu na 20l vody a to v karanténím akváriu. První den jsem dal do akvária jednu tabletu (rozpuštěnou v horké vodě) a další dny doplňoval vždy půl tablety. Po asi 3 dnech jsem vyměnil 1/3 vody a opět doplnil půl tablety. Takhle jsem to prováděl celkem 5 dní a poté jsem vyměnil znovu 1/3 vody a nechal rybku ještě několik dní v karanténě. Rybky jsem v té době krmil pouze kvalitním krmivem jako je např. Sera Discus a doplňoval jsem vitamíny, které jsou v průběhu léčení velmi důležité.
- z celkového hlediska by se nemoc měla léčit zlepšením krmiva a přidáním vitamínů, nevhodné je krmení např. hovězím masem, díky kterému tato nemoc často vzniká.
- mezi běžně dostupné přípravky na tuto nemoc je například eSHa Hexamita nebo také Sera Med Flagellol. Oba tyto přípravky jsou rovněž velmi účinné a při použití dle doporučeného návodu se nemoci snadno zbavíte.

Žábrohlísti

Příznaky:
- tito malí paraziti napadají převážně žábra ryb, které jsou následně silně prokrvené a odstávají od těla. Rybky často mívají zrychlené dýchání a lapají po dechu. Je-li nemoc vážnější, může se objevit vyblednutí pokožky a poté otírání ryb o rostliny apod. většinou pak přestávají přijímat potravu a pomalu umírají.

Léčba:
- na trhu je spousta běžně dostupných léčiv, pomocí kterých lze nemoc vyléčit. Mezi lepší z nich patří třeba eSHa gdex.

Tuberkulóza

Příznaky:
- tato nemoc má hodně příznaků, které se lehce spletou s příznaky jiných nemocí, proto přesné určení lze pouze pod mikroskopem. Avšak mezi časté příznaky patří hubnutí ryb, zkřivení páteře, ryby přestávají přijímat potravu, špatně plavou, mají vyboulené oči, propadlé břicho, vybledlé barvy nebo nepřirozeně ztmavnutou část těla, šupiny jsou zježené a některé vypadávají a často dochází k rozpadu ploutví.

 Léčba: 

- pro tuto nemoc léčba neexistuje, nejjednodušší je rybky utratit a akvárium vyčistit a vydesinfikovat a bohužel začít vše od znova. Pozor však, aby se nejednalo o jinou nemoc. Pokud si tedy nemocí nejste jisti, použijte nějaké širokospektrální léčivo jako je eSHa 2000

Plísňové onemocnění

Příznaky:
- nejčastěji bílé chomáčky, které se vyskytují na poraněných místech (při děrové nemoci, rozpad ploutví apod.)


 Léčba: 

- pomocí běžně dostupných přípravků jako jsou Acriflavin, TERAP-ARM, eSHa 2000. Léčba nebývá složitá, ale záleží na velikosti napadení.

A jak všem těmto nemocím předejít?

- mezi nejčastější příčinu nákaz patří živé krmení, které je špatně proprané a zpracované. Proto před zkrmením takovéto potravy dbejte na to, abyste jí co nejvíc proprali nebo jí raději nepoužívejte.
- další příčinou může být přinesení nemoci ze zverimexu nebo chovatel. Pokud chcete předejít i tomuto, tak můžu doporučit umístit ryby do karantény na týden až dva a pozorovat je. Jestliže se žádná nemoc neprojeví, šup s nimi do akvária.
- nekvalitní krmivo může být také příčina nemocí ať už je to hovězí srdce nebo něco mraženého. Proto s těmito krmivy opatrně.
- používání preventivních přípravků také nemusí být na škodu
- doplňování vitamínů
- a hlavně udržovat akvárium v čistotě a nevystavovat rybky stresům, které pak oslabují jejich imunitní systém.


Průběh léčení by měl probíhat s vypnutým filtrem, nebo lépe v karanténním akváriu, jelikož bakterie, které filtr osídlují mohou léčivům ubírat na účinku a léčba pak nebude stoprocentní a naopak léčiva mohou uškodit bakteriím a to také nechceme.

Určitě Vám mohu doporučit mít doma v šuplíku alespoň nějaké univerzální léčivo jako je třeba Seachem ParaGuard, eSHa Exit a 2000 či jiné léky.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde