🔥Probíhá akce Více zde 02d 16h 21m 56s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

PMDD – Poor Man’s Dosing Drops

V kategorii: Jak na hnojení akvarijních rostlin

PMDD – Poor Man’s Dosing Drops (kapkové hnojivo chudého muže)

Toto hnojivo bylo vyvinuto pány Paulem Searsem a Kevinem Conlinem v roce 1996. Je to metoda, která se snaží dodat rostlinám všechny potřebné živiny, ale obsahuje malé množství fosforečnanů a dusičnanů. Fosforečnany ale musí být pouze omezeny, nikoli odstraněny úplně, jinak by rostliny uhynuly. Původní návod na PMDD v sobě neměl zahrnuty žádné fosfáty, protože se předpokládá, že ty vzniknou díky rybám a jejich odpadním látkám. V poslední době se ale ukazuje, že je vhodné fosforečnany přidávat, protože ne každý má dostatek ryb v akváriu. Jak se postupně přidávaly fosforečnany, vznikla metoda Estimative index, která dodává rostlinám neomezeně všechny živiny, ale za cenu týdenních velých výměn vody. Podobnou metodou je i PPS-Pro, která je něco mezi PMDD a Estimative index, aby zamezila nedostatku živin a zároveň omezila výměny vody. Po světe samozřejmě existuje mnoho akvaristů, kteří si metodu PMDD upravují k obrazu svému, ale každá úprava v podstatě vede k jedné z těchto tří metod.

 

PMDD se dávkuje denně, aby se zamezilo nedostatku živin během některého dne v roce. Přesné množství dávky zjistíme pravidelným testováním železa a dusičnanů. Tohle je ale také největší kámen úrazu této metody, protože běžné akvarijní testy jsou velmi nepřesné a většina lidí nemá trpělivost neustále testovat akvarijní vodu. Proto byla vymyšlena metoda Estimative index, která vám zaručí, že budete mít ve vodě neustále dostatek živin a nebudete potřebovat testy.

 

Jaké je originální složení PMDD?

Existuje několik modifikací tohoto systému, proto po světě neexistujíe jeden návod. Původní formule od pánů Searse a Conlina zněla takto:

1 čajová lžička dusičnanu draselného KNO3

2 čajové lžičky síranu draselného K2SO4

2.5 polévkové lžíce síranu hořečnatého MgSO4

1 čajová lžička tenso cocktail (směs mikroprvků- 7 % Fe, 1,3 % B, 2 % Mn, 0,06 % Mo, 0,4 % Zn, 0,1 % Cu, EDTA, DTPA)

To vše rozpuštěno v 300 ml destilované vody.

Při přibližném přepočtu na gramy dostaneme následující gramáž: (takovýto poměr se prodává i v ČR)

6 g dusičnanu draselného KNO3

14 g síranu draselného K2SO4

33 g síranu hořečnatého MgSO4

15 g tenso cocktail (směs mikroprvků- 7 % Fe, 1,3 % B, 2 % Mn, 0,06 % Mo, 0,4 % Zn, 0,1 % Cu, EDTA, DTPA)

Ale pozor, rozpuštěno ve 400 ml destilované vody.

 

Jiná verze s přidáním PO4 (fosforečnany)

Po nějaké době lidé zjistili, že je potřeba k této formuli přidat i PO4, proto začali přidávat i fosforečnan draselný KH2PO4. V původním návodu je vše smícháno dohromady, tady by to ale způsobilo problémy, protože by KH2PO4 reagoval s volným železem z tenso cocktail. Proto musíme namíchat dva roztoky- makroživiny a mikroživiny (tenso cocktail)

Makroživiny:

25 g dusičnan draselný KNO3
5,8 g fosforečnan draselný KH2PO4
11 g síran draselný K2SO4
20 g síran hořečnatý heptahydrát MgSO4*7H2O
V 500 ml destilované vody.

Mikroživiny:

10 g tenso cocktail (nebo CSM+B)
250 ml destilované vody.

Je lepší použít destilovanou vodu, ale postačí i obyčejná kohoutková.

 

Hnojení

Množství přidaného roztoku do akvarijní vody záleží na množství rostlin. Návod dole je určen pro plně zarostlé akvárium. Pokud tedy máte rostlin o polovinu méně, přidejte o polovinu méně hnojiva. Denně tedy přidávejte:

2 ml makroživin na 40 litrů akvarijní vody

1 ml mikroživin na 40 litrů akvarijní vody

To nám do akvária denně dodá:

1,5 mg/l NO3
0,4 mg/l PO4
1,6 mg/l K
0,2 mg/l Mg

Nejlepší je hnojit každý den ve stejnou dobu. Ideální je to před tím, než se rozsvítí světla. Já hnojím než odejdu do práce.

Neexistuje žádné striktní doporučení, jak často měnit vodu, tak jako u Estimative index, ale doporučuji každý týden nebo dva 30 – 50% vody vyměnit.

Díky tomu, že rostliny nemají dostatek živin, ale limitují je fosforečnany, nemusíme mít hodnoty CO2 tak vysoké jako u Estimative index. Doporučuji hodnotu blížící se 25 mg/l CO2. Lepší a spolehlivější je tlaková láhev než kvasnice, které nám nedodávají stabilní množství CO2.

Pokud preferujete komerční hnojiva jako Tropica Plant Nutrition nebo Seachem Flourish, vypočítejte si dávky podle hodnot na obalu.

 

Pokud máte v kohoutkové vodě mnoho dusičnanů a fosforečnanů, můžete ubrat na KNO3 a KH2PO4, ale musíte neustále testovat vodu.

Protože dodáváme nedostatek fosforečnanů, bude se trochu objevovat řasa, přesněji řečeno GSA (Zelená flekovitá řasa GSA (green spot algae). Musíte si pohrát s množstvím přidávaného KH2PO4, abyste ji omezili.

PMDD bylo vymyšleno v době, kdy ještě nebyly nádrže tak vysoce osvětleny jako dnes. Pokud tedy máte mnoho světla, můžete očekávat špatný růst rostlin. Řešením je buď zvýšit množství hnojiva nebo snížit osvětlení (čím víc, tím rychlejší bude růst). Při dostatečném osvětlení je spíše vhodná metoda Estimative index.

Přeloženo z www.theplantedtank.co.uk

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde