Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak na sázení vodních rostlin

V kategorii: Ostatní akvaristické články

Nezbytnou výbavou při výsadbě akvarijních rostlin jsou nejrůznější druhy pinzet. Pokud se rozhodnete použít při výsadbě ruce, přeji hodně štěstí. Pokud máte v úmyslu zasadit jen pár rostlin, vystačíte si i bez pinzety. V rostlinných akvárií však musíte většinou sadit velké množství rostlin a pokud je chcete sadit hustě, použití pinzety se nevyhnete. V opačném případě byste při pokusu o zasazení vedlejší rostliny uvolnili další dvě okolní. Naštěstí dnes na trhu existuje nepřeberné množství různých druhů pinzet. Pro výsadbu tenkých stonkových rostlin a rostlinek na popředí jsou vhodné zahnuté pinzety. Naopak pro růžicové rostliny jako jsou Echinodory jsou vhodné klasické pinzety.

 

Při sázení se snažte vypustit co nejvíce vody. Pokud budete zakládat novou nádrž, pouze navlhčete substrát a poté začněte sázet. Pokud byste začali rostliny sázet až po naplnění akvária vodou, působil by na rostliny vztlak a vyklouzávaly by ze substrátu k hladině. Pokud budete naopak rostliny sadit do suchého substrátu, budou také špatně držet. Při založení je nejvhodnější postříkat celé dno vodou a začít sázet. Poté už jen stačí dolít vodu hadicí.

Metoda sázení se odvíjí od druhu rostliny. Obecně platí, že bychom měli začít sázet rostliny od popředí dozadu. Rostliny na popředí, známé jako kobercové rostliny, vyjměte z košíčku a rozdělte na několik malých skupinek. Ty uchopte do pinzety a sázejte je jako hloučky vždy několik cm od sebe. Budou se rozmnožovat pomocí šlahounů, takže se brzy tyto hloučky propojí a buodu tvořit celistvý koberec.

 

Ve středu nádrže bývají umístěny Echinodory a Kryptokorynami. Použijte dlouhou a rovnou pinzetu a uchopením za kořeny je vložte do substrátu. Pokud jsou kořeny dlouhé, zastřihněte je. Tím podpoříte jejich růst.

V zadní části a na pozadí rostou především stonkové rostliny. Zkraťe je na požadovanou délku a v místě na spodím konci otrhejte několik pater lístků, které by mohly po vložení do substrátu zahnívat. Každý jednotlivý stonek uchopte pinzetou a vložte do substrátu. Sázejte je několik cm od sebe. V případě jemnolistých stonkových rostlin můžete vzít několik stonků dohromady do pinzety a vložit je do substrátu. Velice důležité je umísťovat takto rostliny pod úhlem. Pokud byste je umístili do substrátu svisle, okamžitě by vyplavaly na hladinu. Po naplnění vodou rostlinky rozmotejte. Následně už jen stačí pravidelně zastříhávat, aby zhoustly a vytvořily bujné houští.

 

V případě tenkých rostlin jako micrarenthum, rotala sp. green apod. sázejte rostliny po skupinkách a ne jednotlivě.

 

Přeloženo z www.aquajournal.net

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde