Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Hnojení rostlin

V kategorii: Jak na hnojení akvarijních rostlin

Pro zdravý růst akvarijních rostlin

Je přirozené, že musíme dodat rostlinám dostatek živin. Stejně jako klasickým suchozemským rostlinám jim musíme dodat pomocí hnojiva živiny, světlo a vodu. Jakmile se tedy seznámíme se substrátem, osvětlením, filtraci a přidáváním CO2, je na čase zaměřit se na hnojení. Pokud začneme hned od založení akvária slepě lít do nádrže hnojiva, může se začít vyskytovat řasa. Pokud budeme ale s hnojivem zacházet rozumně, dočkáme se zdravých rostlin a akvária bez řas. Akvarijní rostliny potřebují zejména dusičnany, fosforečnany, draslík a stopové prvky jako např. železo. Fosforečnany a dusičnany spotřebovávají rostliny ve velkém. V akváriu se vyskytují i díky užitečným bakteriím, které je vytvářejí ze zbytků potravy a exkrementů ryb. Na druhou stranu je v akváriu většinou nedostatek draslíku a stopových prvků. Jedním ze základních principů hnojení v přírodním akváriu je podpořit rostliny v přijímání nadbytečných živin pomocí přidání jiné živiny, která je v nedostatku.

 

Použití kapalných hnojiv

Použití kapalných hnojiv je nejvhodnějším způsobem dodávání živin akvarijním rostlinám. Ihned po založení není příliš vhodné používat hnojiva s obsahem dusičnanů (NO3) a fosforečnanů (PO4), protože ty jsou již obsaženy v substrátu ADA Power Sand a pochází také z nesnědených zbytků krmiva. Pokud jich je v akváriu velký přebytek a rostliny je nestačí spotřebovat, může vzrůst množství řasy. Po založení akvária je tedy vhodné začít přihnojovat pouze stopovými prvky a draslíkem. V této době je vhodné použít hnojiva ADA Green Brighty STEP 1 až STEP 3, které dodají dostatek stopových prvků. ADA Brighty K dodává pro změnu pouze draslík.

 

Akvarijní rostliny nemůžou využít jeden prvek, pokud je jiný v nedostatku. Znamená to, že pokud budete mít v akváriu dostatek dusičnanů a fosforečnanů ze substrátu ADA Power Sand, ale nedodáte stopové prvky a draslík, rostliny nedokáží využít fosforečnany a dusičnany a začnou růst řasy. Pokud máte málo ryb a hodně rostlin, může nastat opačný případ – nedostatek fosforečnanů a dusičnanů. Je tedy důležité dodávat neustále dostatek všech živin ve vyváženém poměru.

 

Použití pevného hnojiva

Dalším typem hnojení v přírodním akváriu je použití pevných hnojiv, které se umísťují rovnou do substrátu. Po založení je ve dně dostatek živin díky ADA Power Sand. Zhruba po roce však kořeny rostlin vytáhnou všechny živiny a je na čase je nějakým způsobem doplnit. Proto se používají tyčinky ADA Multi Bottom a Iron Bottom. ADA Multi Bottom je tyčinka, která je obalená stopovými prvky. Po umístění do substrátu začne tyto živiny uvolňovat a kořeny rostlin si je vytáhnou. Tento způsob hnojení je zvláště efektivní při pěstování ružicových rostlin jako Echinodorů a Kryptokoryn. Důležité je umístit tyčinky dostatečně hluboko do dna. Pokud by totiž ležely na substrátu, uvolnily by se všechny živiny do vody a způsobily by růst řas.

Použití kapalných doplňků

Přidávání klasických kapalných hnojiv denně je samozřejmostí. Existují ale i další doplňky, které řeší specifické problémy rostlin. Např. ADA Green Gain obsahuje rostlinné hormony, které podpoří růst rostlin a omezí růst řas. ADA ECA obsahuje železo, což je velice vhodné pro správné vybarvení rostlin. Jak zelených, tak červených. Přidávání v malém množství přinese výborné výsledky.

 

Kombinace akvarijních hnojiv

Použití typu hnojiva závisí na době od založení akvária. Po založení bývá ve vodě dostatek fosforečnanů a dusičnanů, proto je nutné dodat stopové prvky a draslík. V tom nám pomůže během prvních tří měsíců ADA Green Brighty STEP 1 a ADA Brighty K. Tím dodáme rostlinám všechny živiny a ony tak dokáží spotřebovat přebytečné fosforečnany a dusičnany. Po nějaké době začnou rostliny růst ještě hustěji, proto vyměníme tyto hnojiva za ADA Green Brighty STEP 2 a Brighty K ponecháme. Vhodné je i přidání ADA ECA, pokud chcete intenzivní zbarvení rostlin. Rostliny porostou stále hustěji a brzy dojde k nedostatku dusičnanů a fosforečnanů. Ty musíme doplnit pomocí hnojiva jako ADA Green Brighty Special LIGHTS.

 

Podpoření vyčerpání živin

Čím rychleji probíhá u rostlin fotosyntéza, tím rychlejí rostou, ale potřebují také více živin. Aby byl růst rychlý a zdravý, je nezbytné zajistit i dostatek CO2 (zeleně zbarvený drop-checker) a dostatek světla. Někdy se stane, že vaše vodovodní voda nesvědčí vašim rostlinám. Je tomu tak, pokud je tvrdost vody příliš vysoká. Tvrdost se zvyšuje i při použití vápenatých kamenů, které uvolňují do vody vápník, a ten zvyšuje tvrdost. Jestliže je voda z vašeho kohoutku přiliš tvrdá (lze zjistit pomocí akvarijního testu), je třeba si opatřit reverzní osmózu.

Existují i jiné metody hnojení. O nich se můžete dozvědět více v sekci články.

Přeloženo a obrázky použity z www.aquajournal.net