Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Bible osvětlení rostlinných akvárií

V kategorii: Jak na osvětlení akvária

 Osvětlení rostlinných akvárií

Světlo je při provozování rostlinných akvárií jedním z nejdůležitějších kritérií úspěchu.

Než začnete číst, doporučuji náš stručný článek o osvětlení rostlinných akvárií

Množství světla

V akváriích, které nejsou hlubší než 60cm lze použít pravidlo Waty na množství litrů. Toto pravidlo funguje na následujícím principu:

Celková Watáž vašeho osvětlení / počet litrů v akváriu = W/l

Např. 200W / 100l = 2W/l což je velmi vysoká hodnota

V akváriích, které jsou hlubší toto pravidlo není tak efektivní. Světlo totiž musí ke dnu překonat větší vzdálenost, a tak ztrácí svou účinnost. Je také třeba zmínit, že je toto pravidlo zaměřeno na zářivky T8. Jsou méně účinné než zářivky T5, které se dnes docela rozšířily. T5 zářivky totiž produkují více lumenů na Wat. V překladu to znamená, že na 1W vydají více světla.

0 až 0,25 W/l je velmi nízká intenzita osvětlení

0,25 až 0,5W/l je nízká až střední

0,5 až 0,8W/l je střední až středně vysoká

0,8 až 1 W/l je vysoká

1W/l a více je velmi vysoká hodnota

Je třeba také uvést, že v akváriu přes 250 litrů stačí méně W/l než v malém akváriu o objemu 40 litrů.

Požadavky rostlin na světlo

Odlišné druhy rostlin mají odlišné požadavky na množství světla. Obecně můžeme říci, že to závisí na barvě jejich listů. Tmavě zelené rostliny požadují méně světla, protože mají dostatek chlorofylu a jsou tak při fotosyntéze výkonější. Světle zelené, nebo dokonce červené rostliny mají chlorofylu méně a jsou méně výkonné při fotosyntéze, proto vyžadují více světla. Když tedy plánujeme celkový layout, měli bychom zajistit těmto rostlinám více světla a do jejich stínu zasadit rostliny tmavě zelené jako např. rody Anubias, Cryptocoryne a veškeré druhy mechů. Neznamená to však, že by mechům světlo vadilo, jen se spokojí i s málem.

Typy osvětlení

Existuje nepřeberné množství druhů zářivek. Nejčastěji používané zářivky v akvaristice jsou T8. Následují T5, které se dělí na HO (high output) a PC (power compact), které umožňují lepší propustnost světla a jsou proto vhodné do hlubších akvárií. Existují i nově vynalezené zářivky T6, které pasují i do předřadníků zářivek T8 (předřadník- to, do čeho se umísťují zářivky). T6 poskytují až o 40% více světla. Čím nižší je číslo zářivky T8-T5, tím menší je průměr trubice. V poslední době se také vyskytují halogenové výbojky. Jsou velice vhodné pro hluboké nádrže, ale produkují velké množství tepla, takže nejsou až tak výkonné.

Nejlépe hodnoceny jsou tzv. celospektrální zářivky, které poskytují všechny tři barvy-červenou, modrou, zelenou. Nejlépe fotosyntéza probíhá v oblasti červeného a zeleného světla. Trochu také v modré oblasti. Rostliny jsou velmi přizpůsobivé a jsou schopny akceptovat i horší světelné spektrum. Většinou poskytují tyto zářivky studenou bílou barvu.

Pokud si sami nechcete sestrojovat osvětlení pomocí skládání předřadníků a trubic, je na trhu mnoho nejrůznějších druhů lamp. Lze je připevnit na okraj akvária:

Další možností je sestrojit si nebo koupit kryt a na něj zářivky a předřadníky namontovat.

Barevná teplota

Tato veličina se měří v Kelvinech (K). Nejvhodnější barevná teplota pro rostliny je denní světlo okolo poledne, které se pohybuje v rozmezí 5500K do 6500K. Je to bílé světlo a je produkováno plnospektrálními zářivkami. Existuje i mnoho jiných zářivek v rozmezí 3000K až 10000K. Čím nižší je teplota, tím červenější je světlo. Naopak čím vyšší, tím je světlo více do modra. Slyšel jsem různé příběhy o tom, jak rostlinám svědčilo velké rozmezí barevné teploty. Já doporučuji rozmezí mezi 5500K až 11000K. Moc bych se tím ale nezabýval, protože je pro rostliny daleko důležitější světelné spektrum (viz. výše- červená, zelená a trochu modré)

6000K - jasné polední světlo

6500K - standardizované polední světlo

7000K - lehce zamračená obloha

8000K - oblačno, mlhavo

Studenná denní bílá – zářivka 865 – bílá barva

Denní bíla – zářivka 840 – barva lehce do žluta

Teple bílá – zářivka 830 – výrazně žlutá barva

Žárovka – 827 – úplně žlutá jako klasická žárovka

Předřadníky

Předřadníky dodávají energii zářivkám, které jsou v nich zasunuty. Prodávají se 2 typy - magnetické a elektronické. Magnetické jsou méně účinné, protože vypouští poměrně hodně tepla. Jejich výhodou je však spolehlivost a nižší cena. Elektronické předřadníky jsou daleko výkonnější, protože prakticky neprodukují teplo. Jsou také váhově lehčí, ale jsou dražší. Oba typy mohou pojmout buď jednu trubici nebo dvě. Když zapneme osvětlení, začne magnetický předřadník po někoik sekund poblikávat, což způsobí kratší životnost zářivek. Proto se doporučuje měnit trubice i jednou ročně. Naproti tomu elektronické předřadníky neblikají a během sekundy se zapnou, což vhodně působí na výdrž zářivek, které stačí měnit jednou za dva roky či více.

Reflektory

Reflektory jsou velice dobrý způsob, jak zvýšit světelnou intenzitu a výkon vašeho osvětlení. Všechno světlo bude odráženo směrem k rostlinám a nebude unikat zbytečně do krytu. Je to také nejlevnější způsob, jak zvýšit výkon. Je také třeba reflektory, ale i trubice pravidělně čistit.

Jak dlouho svítit v akváriu?

● Nejlépe 7-10 hodin denně.

● Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté.

Světlo by mělo být zapnuto mezi 8-10 hodinami denně. Pokud budete svítit 4 hodiny a méně, rostliny už to nebudou akceptovat. Intenzita světla může být ještě zvýšena uprostřed dne jako imitace poledního světla. Někteří akvaristé také doporučují metodu: 5hod. zapnuté, 2hod. vypnuté a opět 5 hodin zapnuté. Je to kvůli řase. Pokud máte totiž málo CO2, budete mít problém s řasou. Jakmile ale vypnete na 2 hodiny osvětlení, bude se hromadit ve vodě CO2, které rostliny nebudou spotřebovávat, jelikož za tmy fotosyntéza neprobíhá a po zapnutí světel bude hodnota CO2 opět dostatečná. Je to vhodné především pro ty, co používají metodu dodávání CO2 kvašením, protože je při této metodě oxidu uhličitého zpravidla málo. Tato perioda bez světla by neměla trvat déle jak 3 hodiny. Rostliny by se měly po nějaké době na toto adaptovat, řasy však ne.

Spínací hodiny

Spínací hodiny jsou velice vhodné pro kontrolu délky osvětlení. Jednoduše je nastavíte na 10 hodin od rána do večera a máte po starostech. Já jsem si nastavil vypnutí světla v době, kdy chodím spát. V době založení akvária doporučuji kratší dobu osvětlení okolo 6 hod. denně. Je to kvůli nestabilitě v akváriu a možnosti útoku řas.

Pokud tedy chcete mít dlouhodobě krásné akvárium s bujnými a svěžími rostlinami, doporučuji hodnotu osvětlení od 0,3 do 0,5 W/l. Rostliny neporostou tak rychle a nebudete muset dodávat tolik CO2.

Pokud vám jde hlavně o rychlý růst rostlin, doporučuji 1W/l. Je zde ale větší šance na výskyt řasy, protože budete muset dodávat více CO2 a hnojiva. Pokud bude CO2 a hnojiva málo, porostou řasy. Obecně více světla vyžaduje více CO2 a hnojení. (ideálně 25-30mg/l CO2).

Přeloženo z www.ukaps.org

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde