Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Výběr akvária a jeho velikosti

V kategorii: Univerzalní postup založení ADA akvária

Při zakládání přírodního akvária v ADA stylu je výběr samotného akvária velmi důležitou věcí. ADA akvária jsou totiž otevřená a svítí se do nich pomocí závěsného osvětlení zavěšeného od stropu. Vzhledem k tomu, že jde vidět hladina a na akváriu není kryt, musí být kladen velký důraz na provedení samotného akvária.

ada aquasky

Při výběru takového akvária čelíme hned několika problémům. Akvárium musí být bez jakýchkoliv výztůží, které by působily při pohledu shora rušivě. Naprostá většina běžně prodávaných akvárií však výztuže má. Nejsou používaná žádná krycí skla a akvárium by mělo být slepeno transparentním silikonem.

ada akvárium

Z těchto důvodů se používají akvária ze skla Optiwhite. Poznáte je tak, že při pohledu na hranu akvária je hrana průhledná. Akvária z běžného skla mají hranu zelenou. Tato akvária ze skla Optiwhite v ADA stylu bývají rovněž bez výztuží a lepena transparentním silikonem. Pouze použitím takovéto nádrže docílíte čistoty provedení bez rušivých efektů. Akvárium pak v místosti vypadá naprosto přirozeně a samotného skla si ani nevšimnete. Vynikne tak pouze to důležité – krajinka uvnitř.

optiwhite akvarium

 

Výběr velikosti akvária

ADA používá tyto tři zákldní velikosti akvárií:

Š60xV30xH36 (cm):

ada 60cm

Š90xV45xH45 (cm):

ada 90cm

Š120xV45xH45 (cm):

120

Š180xV60xH60 (cm):

180

Tyto velikosti nebyly vybrány náhodou. Souvisí totiž s tzv. pravidlem zlatého řezu. Objekt zájmu oka je vždy v tomto místě (viz. fotografie). Tyto velikosti akvárií mají vhodný poměr stran a proto je v nich daleko snazší vytvořit pěkný vzhled rozmístění rostlin a dekorací. Je však třeba jedním dechem dodat, že čím je akvárium delší, tím těžší je dosáhnout kompaktního obrazu akvária. 180 cm akvárium je tak spíše pro pokročilé akvaristy. Pro začátečníky v oblasti rozmísťování kamenů, kořenů a rostlin je nejvhodnější nádrž 90 cm, případně 60 cm dlouhá.

Skříňka pod akvárium

ADA přichází s ucelenou řadou skříněk pod akvárium ve velikostech akvárií výše zmíněných. Akvárium nelze postavit jen tak na stůl nebo polici. Jednak je třeba nějakým způsobem zavěsit světlo, jelikož klasický akvarijní kryt být použit nemůže. Zdroj světla totiž musí být nejméně ve výšce 30 cm od hladiny (o tom v další kapitole o osvětlení) a pod akváriem musí být místo na CO2 set a vnější filtr. ADA skříňky v sobě mají výřezy pro hadice vnějšího filtru. Pokud není z nějakého důvodu možné světlo zavěsit od stropu, jsou dodávaný i s kovovým stojanem pro zavěšení světla.

ada skříňka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde