Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak vybrat vhodné hnojivo pro akvárium - základy

V kategorii: Jak na hnojení akvarijních rostlin

Na trhu je v dnešní době díky bohu velmi široká nabídka hnojiv pro akvarijní rostliny. Následující článek si dává za cíl shrnout základní druhy hnojiv na trhu a vybrat to nejvhodnější hnojivo pro Vaše akvárium.

Sypká versus tekutá hnojiva

Hnojiva lze zakoupit buď v lahvičce v tekuté formě s tím, že je jednou za čas pomocí dávkovače nebo odměrného víčka z lahvičky nalijete do akvária nebo v sypké formě. V takovém případě si vezmete lahvičku nebo PET láhev, nasypete do ní hnojivo, zalijete obvykle 500 ml vody, protřepete a následně dávkujete klasicky jako tekuté hnojivo.

Výhody a nevýhody tekutých hnojiv:
 +  pohodlné, jelikož není potřeba nic namíchávat
 +  podstatně delší trvanlivost v řádu let
 -  cena je většinou vyšší než u sypkých hnojiv

Výhody a nevýhody sypkých hnojiv:
 +  cena je zpravidla nižší
 -  je nutné si hnojivo nejdříve namíchat
 -  kratší trvanlivost – maximálně jeden rok, spíše méně

Chci tekuté hnojivo, ale nevím jaké

Záleží to na tom, zda máte klasické společenské akvárium s rybami a rostlinami nebo zda máte silně osvětlené akvárium plné rostlin a s minimem ryb. Teprve na základě tohoto se vybírá hnojivo.

Běžné společenské akvárium:

Doporučujeme použití kteréhokoliv s komplexních hnojiv. Velmi silně koncentrovaný je Seachem Flourish, takže jeho použití vychází oproti ostatním hnojivům levně. Nedoporučujeme příliš levná tekutá hnojiva do 90,-Kč, jelikož takové hnojivo nemůže obsahovat s touto výrobní cenou všechny živiny ve vhodných vazbách přístupných rostlinám.

Jako druhé hnojivo k tomuto komplexnímu je vhodné přidávat i tekutý uhlík. Pokud bude dodáváno současně komplexní hnojivo a tekutý uhlík, lze dosáhnout velmi dobrých výsledků. Tekutý uhlík naleznete jen v akvaristice, jelikož je to náhražka za CO2, které rostliny spotřebovávají ve velkém množství. Rostliny rostoucí ve vodě však nemají ke vzduchu přístup a tak jejich růst závisí především na množství CO2 ve vodě. Z tohoto důvodu do se do akvárií dodává CO2 z tlakové láhve. Nicméně tekutými uhlíky můžete dodat CO2 i bez drahého vybavení. Samozřejmě účinnost není tak vysoká jako plyn z láhve, ale rozhodně je rozdíl v akváriích bez tlakové láhve s a bez tekutého uhlíku znatelný. Nejkvalitnější na trhu je Seachem Flourish Excel, nicméně velmi prodávané jsou i tekuté uhlíky EasyCarbo nebo Carbon.

 

Rostlinné akvárium:

Vhodné je použít totožná dvě hnojiva jako pro běžná akvária, tzn. komplexní hnojivo + tekutý uhlík, ale k nim je nutné dodávat ještě hnojiva s obsahem dusíku a s obsahem fosforu, jelikož jsou tyto prvky v těchto akváriích nedostatkové. Pokud mnáte CO2 z tlakové láhve, není tekutý uhlík nezbytný, ale velmi pomáhá proti růstu zejména černé a zelené vláknité řasy.

 

Chci sypké hnojivo, ale nevím jaké

Zde platí opět rozdělení na akvária běžná a rostlinná.

Běžné společenské akvárium:

V případě sypkého hnojiva zde rozhodně doporučujeme komplexní hnojivo Ferox.
K tomuto hnojivu doporučujeme opět přidávat ještě tekutý uhlík. Nejkvalitnější na trhu je Seachem Flourish Excel, nicméně velmi prodávané jsou i tekuté uhlíky EasyCarbo nebo Carbon.

Rostlinné akvárium:

Zde je naprosto ideální použití hnojiva Ferox NPK, které v sobě navíc obsahuje i dusík a fosfor. Není tak již potřeba hnojit dalšími hnojivy s obsahem dusíku a fosforu. Na druhou stranu odděleným přidáváním dusíku a fosforu lze docílit lepších výsledků. To je však spíše pro zkušenější „zahradníky“.
K tomuto hnojivu opět doporučujeme použití tekutého uhlíku.