Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak vybrat vhodné hnojivo pro akvárium - základy

V kategorii: Jak na hnojení akvarijních rostlin

Na trhu je v dnešní době díky bohu velmi široká nabídka hnojiv pro akvarijní rostliny. Následující článek si dává za cíl shrnout základní druh hnojiv na trhu a vybrat to nejvhodnější hnojivo pro Vaše akvárium.

Klasická tekutá hnojiva

Tekutá hnojiva lze zakoupit v lahvičce v tekuté formě s tím, že je jednou za čas pomocí dávkovače nebo odměrného víčka z lahvičky nalijete do akvária.

Výhody a nevýhody tekutých hnojiv:
 +  pohodlné, jelikož není potřeba nic namíchávat
 +  podstatně delší trvanlivost v řádu let
 -  cena je většinou vyšší než u sypkých hnojiv

Chci tekuté hnojivo, ale nevím jaké

Záleží to na tom, zda máte klasické společenské akvárium s rybami a rostlinami nebo zda máte silně osvětlené akvárium plné rostlin a s minimem ryb. Teprve na základě tohoto se vybírá hnojivo.

Běžné společenské akvárium:

Doporučujeme použití kteréhokoliv s komplexních hnojiv. Velmi silně koncentrovaný je Seachem Flourish, takže jeho použití vychází oproti ostatním hnojivům levně. Taktéž doporučujeme INVITAL Ferox, který vyrábíme za pomoci našich dlouholetých zkušeností. Nedoporučujeme příliš levná tekutá hnojiva do 90,-Kč, jelikož takové hnojivo nemůže obsahovat s touto výrobní cenou všechny živiny ve vhodných vazbách přístupných rostlinám.

Jako druhé hnojivo k tomuto komplexnímu je vhodné přidávat i tekutý uhlík. Pokud bude dodáváno současně komplexní hnojivo a tekutý uhlík, lze dosáhnout velmi dobrých výsledků. Tekutý uhlík naleznete jen v akvaristice, jelikož je to náhražka za CO2, které rostliny spotřebovávají ve velkém množství. Rostliny rostoucí ve vodě však nemají ke vzduchu přístup a tak jejich růst závisí především na množství CO2 ve vodě. Z tohoto důvodu do se do akvárií dodává CO2 z tlakové láhve. Nicméně tekutými uhlíky můžete dodat CO2 i bez drahého vybavení. Samozřejmě účinnost není tak vysoká jako plyn z láhve, ale rozhodně je rozdíl v akváriích bez tlakové láhve s a bez tekutého uhlíku znatelný. Nejkvalitnější na trhu je Seachem Flourish Excel, nicméně velmi prodávaný je také INVITAL Carbon.

 

Rostlinné akvárium:

Vhodné je použít totožná dvě hnojiva jako pro běžná akvária, tzn. komplexní hnojivo + tekutý uhlík, ale k nim je nutné dodávat ještě hnojiva s obsahem dusíku a s obsahem fosforu, jelikož jsou tyto prvky v těchto akváriích nedostatkové. Pokud máte CO2 z tlakové láhve, není tekutý uhlík nezbytný, ale velmi pomáhá proti růstu zejména černé a zelené vláknité řasy.