🔥Probíhá akce Více zde 00d 04h 47m 26s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Watt na liter

V kategorii: Osvětlení

Pepis - 03/11/2012

To jsem z toho jelen.:@
Tak je teda pomalu jedno jakou tam dám zářivku?
Myslel jsem, že kolem 3600 K to odpovídá té mojí Warm Lite, což je teplé načervenalé světlo je OK. Také svítí opticky mnohem méně než Juvel Day. Ta má jasné bílé světlo ( přírodní živý efekt) je psáno. Tak to prokleté PAR teda zvýším přidání klasické třípasmové zářivky. Ta bude na oko více svítit. Souhlasíš.;)


Gargamel - 03/11/2012

Celý život používám jen klasické třípásmové Osram lumilux a to v odstínech 840 a 865. Rostlinám je to jedno. Dokonce si myslím, že je to lepší volba než speciální akvarijní zářivky (a navíc když jsou klidně i 5x dražší).


Pepis - 03/11/2012

Co znamená odstín 840 a 865.
Jinak toto je zajímavé video http://www.youtube.com/watch?v=WZkzb2y25nA


Ardjuna - 03/11/2012

První číslice označuje "index podání barev" (značí se Ra). 8 = 80%, 9 = 90% ... Čím více se to blíží 100%, tím lepší je podání barev. Při hodnotě 0% nevidí lidské oko žádné barvy (= tma). Zářivky mívají standardně 80%, žárovky pak obvykle 95%.

Druhá dvě čísla označují "barvu světla" (= teplotu chromatičnosti ve stupních Kelvina). Tzn. 40 = 4000 K, 65 = 6500 K.

Takže zářivka s označením 840 znamená:
8 = podání barev = 80%
40 = barva světlo = 4000 K

Zářivka s označením 865: podání barev 80%, barva světla 6500 K.

Jinak jak už jsem řekl v předchozím příspěvku, některé zářivky mají pro rostliny lepší barevné spektrum než jiné. Obvykle tzv. "akvarijní speciálky" vyzařují více světla v červeném a modrém spektru. Naproti tomu obyčejné, tzv. třípásmové zářivky mají obvykle barevné spektrum vyrovnané (tj. všech barev mají přibližně stejně). Speciální zářivky jsou tedy pro rostliny s největší pravděpdobností lepší volbou (rostliny totiž neumí dost dobře využívat žluté a zelené spektrum) ... ALE jsou extrémně drahé !!! Např. 1ks zářivky T5 Dennerle Trocal stojí kolem 800,- Kč ! Naproti tomu obyčejná třípásmovka Osram stojí kolem 100,- Kč. Když uvážíme, že obě tyto zářivky mají přibližně stejné hodnoty PAR (tj. záření v rozmezí 400-700 umol), je na každém, aby zvážil, jestli se mu vyplatí investovat 8x více do speciální zářivky (s nejistým výsledkem). Dosud totiž nikdo spolehlivě neprokázal, že rostliny rostou pod speciálkami lépe než pod obyč.zářivkami. Někteří akvaristé (a samozřejmě také výrobci) to sice tvrdí, ale nikdo to zatím spolehlivě neprokázal. Jinak je samozřjemě každého věc, jakou barvu světla bude používat (jestli 3600K, 6500K nebo třeba 10000K). Se zářivkami 3600K se více zvýrazní červené, oranžové a žluté barvy, se zářivkami 6500K bude výsledek spíše neutrální (jako za denního světla), a se zářivkami 10000K se více zvýrazní modré barvy. Většina akvaristů zářivky kombinuje (používá např. jednu s teplejším a jednu se studenějším světlem), což dá ve výsledku skoro to samé jako kdyby použili bílé světlo (6500K). Osobně používám zářivky kolem 5-6 tisíc Kelvinů (tj. denní světlo).


Pepis - 03/11/2012

Dík moc.:)
Jen ještě něco. Říkáš, že speciálky stojí kolem 800 Kč. A tady eshopu to nejsou speciálky, když tu stojí do 300Kč.
A to je už vše.


grunda - 03/11/2012

to jsou taky speciálky, jen jiný výrobce, takže jiná cena


Ardjuna - 03/11/2012

Přesně tak, já jsem uváděl extrém v podobě Dennerle Trocal, což jsou asi nejdražší speciálky na trhu. Jinak třeba speciálky Juwel strojí kolem 300-400 Kč/ks. Mimochodem zrovna ty speciálky Dennerle Trocal jsem měl možnost měřit PAR metrem a dávaly méně umol PAR než obyčejné Sylvania za stovku (viz http://akva.wu.cz/index.php?id=mereni > Jak si stojí konkrétní světla > T5 Blau Lumina). 2x Sylvania dávala o něco lepší výsledky než 2x Dennerle Trocal ... což je docela zajímavé.


Předchozí stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde