🔥Probíhá akce Více zde 02d 06h 02m 53s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jaké hnojivo použít pro doplnění železa a mikroprvků

V kategorii: Hnojení

Gargamel - 11/09/2012

To je v pořádku. Změna barvy neznamená, že se znehodnotily cheláty.


ceklis - 11/09/2012

zdravim vas chcel by som zmiesat KNO3 a KH2PO4 s PMDD CSM-B..musim nato pouzit Stabilizátor E300 alebo staci pouzit kyselinu HCL??kolko by som mal pouzit HCL?vodu mam z RO PH 7..dakujem


Gargamel - 11/09/2012

HCL lze použít. Můžeš použít v podstatě jakoukoliv kyselinu. Vezmi pH test a roztok by měl mít pH cca 5-6.


ceklis - 11/09/2012

a kludne mozem potom CSM+B zmiesat aj s KNO3 a KH2PO4? ked pridam HCL?nemusim pridat sorban draselný?nevies kolko cca mg/L dodam Fe z CSM+B nikde som to zatial nevicital.dik


Gargamel - 11/09/2012

Ano, je to možné smíchat všechno dohromady. Obsah Fe v CSM+B vyčteš tady v kalkulačce: http://pmdd.mrp-cz.com/index.php?stranky=calculator


Dejvwa - 02/10/2012

Zdravím Vás, pochopil jsem to dobře, že se opravdu nemusím bát zreagování Fe z CSM+B s KH2PO4 pokud použiju kyselinu askorbovou? A nemusím tedy míchat dvě láhve, jednu s makro a druhou CSM+B, pokud používám PMDD+KNO3+KH2PO4?


Gargamel - 02/10/2012

Ano, při sražení pH roztoku kys. askorbovou můžeš KH2PO4 namíchat společně s mikrem.


Dejvwa - 06/11/2012

Zdarvím, je nějaký rozdíl mezi Tenso coktail a CSM+B v množství jednotl. mikroprvků kromě tedy typu chelátu? Myslím tím, pokud potřebuji do akvária dostat týdně např. 0.5mg/l Fe, tak obou smesí přidám stejně (myslím v gramech), nebo má některá z nich více jednotlivých prvků na gram?


Gargamel - 06/11/2012

Ano, je v tom rozdíl. Tensa musíš přidávat cca jednou tolik. Pohrej si s touto kalkulačkou: http://pmdd.mrp-cz.com/index.php?stranky=calculator


Dejvwa - 06/11/2012

V článku Hnojení rostlin/ PMDD resp. u PMDD s PO4, podle které nyní hnojím je napsáno:

10g tenso cocktail (nebo CSM+B )
250 ml destilované vody.

Přidávám 10g CSM+B, takže je to vpořádku? při stejném hnojení by bylo třeba přidat 20g Tenso cocktail?


Gargamel - 07/11/2012

Je to překlad z angličtiny. Použij tu kalkulačku a snaž se dodávat tak 0,3-0,5 mg/l Fe týdně.


ceklis - 22/11/2012

zdravim mam otazku ak pouzije na 250ml vody 0,5ml 9M HCL ako je to uvedene tu http://www.akva.wu.cz/index.php?id=metody tak mi PH klesne az na pod 1 Ph..doma ma CSM+B chcel by som ho spotrebovat ale voda s RO ma vysoke ph.Tu som sa docil ze by som mal znizit Ph na 6-5 stale kvapkam HCL ako mi tu poradili a meram ale nemozem to stabilizovat po case sa to vrati na povodne Ph.ale neviem kolko HCL mam pridat aby bolo stabilne Ph.

do zmesi NO3,PO4,K je dobre pridat aj sobran draselny ci je to zbytocne??


Ardjuna - 22/11/2012

No, jestli to počítám dobře, tak 0.5 ml 9M HCl si připravíš tak, že si odměříš 0.37 ml 37% HCl + 0.13 ml vody, nebo (aby se ti lépe odměřovalo) si odměříš 15 ml 37% HCl + 5 ml vody. Tím bys měl získat 20 ml roztoku 9M HCl ... z toho si pak nabereš do stříkačky těch 0.5ml a přidáš to do těch 250ml s hnojivem. Jen bych na to nepoužíval vodu z RO, ale raději destilku. Né všechny reverzní osmózy dokáží z vody odstranit všechny látky. Já mám třeba osmózu, která mi téměř vůbec neodstraní z vody dusičnany. Pokud ti to ale nebude fungovat ani s tou destilkou, tak pak jedině zkusit třeba kyselinu askorbovou (= stabilizátor E300). Cílem přidávání roztoku HCl nebo kys.askorbové je snížit pH roztoku pod 6.5 (v případě CSM+B) nebo pod 7.5 (v případě Tenco Cocktailu), tak aby se ti v něm příliš rychle nerozpadl chelát železa. Pokud bys použil chelát EDDHA-Fe nebo EDDHMA-Fe, tak si s nějakým snižováním pH v roztoku nemusíš vůbec lámat hlavu (tyto cheláty se rozpadají až při pH nad 9.5, resp. 10.5.

Sorban draselný (E202) se používá spíše proti plísním a kvasinkám. Je dobré ho používat hlavně v případě, kdy si nejsi jistý čistotou použitých chemikálií, nebo když k přípravě roztoku hnojiva nepoužíváš čistou destilovanou vodu. V běžné vodovodní vodě jsou totiž běžně v malém množství nějaké bakterie, které by se mohly začít při pokojové teplotě množit ... a hnojivo znehodnocovat. Pokud ale používáš čisté chemikálie (= bez organických přísad) a zároveň to rozpouštíš v destilované vodě, tak není E202 zapotřebí ... a namíchaný roztok pak není třeba skladovat v lednici (není v něm totiž nic, co by mohlo začít plesnivět).


martas07 - 17/02/2013

Zdravím. Nevíte někdo, kolik gramů CSM +B se cca vejde na klasickou čajovou lžičku. Případně nějaký přepočet z gramů na mililitry. Mám 50g sáček hnojiva, nevlastním digitální váhu a nechce se mi to jenom odhadovat. Díky.


Gargamel - 17/02/2013

U CSM+B je to cca 5g.


Miliamber - 03/04/2013

Dobrý den
Rád bych se poradil ohleně stabilizátoru do mého hnojiva.

V neděli jsem namíchal
- plantex CSM+B(10g) + MgSO4(33g) do něj jsem přidal 0,5g kyseliny ascorbové.
Roztok byl stabil ní 2 dny a dnes 3 den mi z reagoval barevně ze světle zeleného čaje do hnědého čaje.
Roztok jsem rozmíchal v destilované vodě 500 ml
Ještě napíši postup jak hnojím
vždy si naliju plantex do panakove skleničky neberu strikackou a zbytek vyleju zpet do petky.

Muzete mi nekdo poradit zda delam neco sptne nebo zda neco vylepsit - treba dat vice stabilizatoru.


Gargamel - 03/04/2013

Ono se to zbarví i přes to, že je tam stabilizátor. To, že se změní barva neznamená, že se hnojivo degradovalo.


Předchozí stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde