🔥Probíhá akce Více zde 02d 07h 45m 07s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Dodání minerálů do vody z reverzní osmózy

V kategorii: Ostatní

Gargamel - 18/01/2012

Nevím jak to počítáte, ale mě to vychází jinak. Udělal jsem si rychlý výpočet přes molární hmotnost a výsledek je následující(mohl jsem udělat chybu):
1,8 g KHCO3, které zvýší alkalitu o 2dKH obsahuje podle mého propočtu 0,7g draslíku (vypočteno jako molární hmotnost K/molární hmotnost KHCO3), což po přidání do 25l znamená, že koncentrace K v těch 25l bude dokonce 28 mg/l. Pokud opravdu chcete zvyšovat KH, tak bych šel asi spíš do CaCO3 v množství 4g na 50l akvarijní vody - zvýšení alkality o 4dKH.


tommate - 18/01/2012

Chci pridávat KHCO3 na zvýšení alkality, chápu to dobře, že zároveň dodaný draslík je normálně spotřebováván rostlinami a můžu ho odečíst z hnojiva? A co zbylé HCO3 zůstává ve vodě a stačí pak dodávat KHCO3 jen v množství na úpravu vyměňované vody? Docela mě udivuje, že abych zvednul alkalitu půlky vyměňované vody třeba jen o 2°d, dodám do vody zároveň dvě třetiny týdenní dávky draslíku. Počítám dobře? Máte s tím někdo zkušenost?


tommate - 19/01/2012

Odvozoval jsem to podle článku, že 0,7g KHCO3 dá do akvária 16mg/l. Takže radši uhličitan vápenatý? Stačí mi udžovat KH tak na 1-2°d, zjistil jsem, že mám vstupní vodu s nulovým KH, naposled jsem ji měřil při založení akva jiným testem a ukázalo 4°d - je ten uhličitan vápenatý vhodný jako trvalé řešení? dejme tomu kdybych dal 10g na 250l zvýšil bych kh na 2°d, potom bych při výměně půlky vody dal 5g, takže by se to pak mohlo pohybovat kolem 2°d? a co ten vápník? kolik ho tam budu dovávat a jaký to bude mít vliv?


Gargamel - 19/01/2012

Je to tak, jak píšete. Vápník by vadit neměl, spíš naopak. Hodně ho je v tvrdé vodě, vy máte ale pravděpodobně vodu měkkou, takže jeho dodáním nic nepokazíte. Než začnete měnit hodnoty vody, silně doporučuji pročíst si minimálně tento odkaz: http://maniakva.sweb.cz/chemie4.htm


tommate - 19/01/2012

děkuji, už jsem to dokonce i kdysi pročítal, ale opakování je matka moudrosti, autorka sice píše, že by se měla udržovat alespoň mírná alkalita >4°d, snad tolik ani nebude třeba při pravidelných výměnách vody, jde se na to :)


tommate - 29/01/2012

nevíte jak se pracuje s tím uhličitanem vápenatým? je totiž nerozpustný :) - super by byl hydrogenuhličitan v. ale kde se to dá sehnat???


Gargamel - 29/01/2012

Mně se rozpouští:)
Normálně ho nasypu dvě lžičky po výměně vody do akvária a během pár hodin už na rostlinách není vůbec vidět - kompletně rozpuštěn.


tommate - 29/01/2012

ono to asi reaguje s co2, ve flašce se to nerozpustí, pořád mlíko, jakou formu toho prášku máte?


Gargamel - 30/01/2012

Vypadá jako normální nastrouhaná křída. Normálně to tam sypte rovnou. Počítejte, že na č. lžičku se vejde 6g. Myslím, že svou roli spíš hraje objem vody, ve kterém je to rozpuštěno. Pokud to budete dávkovat z flašky, bude to ještě nepřesnější než lžičkou, protože ze začátku tam budete lít obarvenou vodu a na konci zase jenom čistý prášek s vodou.


Sentinel - 20/05/2012

Přečetl jsem článek 2x ale stále mi něco uniká ... Vodu používám z kohoutu. Podle posledního měření mám vodu z kohoutku gH7 kH3, a po uprave a dávkování dle kalkulačky a přidáváním Mg je gH 19 a kH 5. Když dodávám C02, tak ale přeci kH potřebuji někde mezi 5-10 aby nekolisalo ph (nebo se pletu?) Možná se zeptam lepe. .. jaká je rozumná hodnota kh a gh? .. díky ;)


Gargamel - 20/05/2012

Ta hodnota, kterou máš je absolutně ok. Není důvod zvyšovat kh, čím vyšší je kh, tím více je třeba dodávat CO2, aby se dostalo na požadované hodnoty. Jinak řečeno člověk, který má v akváriu KH 15° bude muset dodat daleko více CO2 než člověk, který má KH 5°. Proto se říká, že rostliny při vysokém KH špatně rostou. Ve skutečnosti ale špatně nerostou kvůli vysokému KH, ale kvůli tomu, že vysoké KH způsobuje nedostatek CO2 a rostliny pak mají příznaky nedostatku uhlíku (C). Vysoká celková tvrdost (GH) ničemu nevadí - rostliny potřebují minerály.
O kolísání pH bych se moc nebál, mám KH hodně pod 5° a na rostlinách ani rybách nepozoruju, že by jim něco vadilo.


Sentinel - 20/05/2012

Aha, díky .. no v ty chemii mam jeste furt mezery .. našel jsem zajímavej článek - http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=33896 jen doufam ze v něm autor nejak nemystifikuje..


LaXo - 21/05/2012

Pekne skopirovane od "Raviolky" tu je original, inak oplati sa prestudovat ;)


LaXo - 21/05/2012

http://maniakva.sweb.cz/chemie.htm


Sentinel - 22/05/2012

jo .. už jsem četl i original... :)


Ardjuna - 10/06/2012

.


Gargamel - 10/06/2012

Pokud by o to projevilo zájem více lidí, tak by to neměl být problém.


Ardjuna - 12/06/2012

.


administrator - 13/06/2012

Diskuze k tomuto dotazu se rozběhla zde: https://www.rostlinna-akvaria.cz/forum/uprava-vody-z-reverzni-osmozy-remineralizace-157-0#post_932


Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde