Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Úprava vody z reverzní osmózy - remineralizace

V kategorii: Parametry vody, testy

Ardjuna - 13/06/2012

.


Gargamel - 13/06/2012

Já jsem nikdy vodu z osmózy nepoužíval, protože je tady u nás perfektní voda - měkká a prostá dusičnanů. Proto jsem to nikdy takhle podrobně jako ty nestudoval.
Z mých zkušeností můžu říct, že jsem dodával pouze CaCO3 a MgSO4x7H2O. MgSO4 se rozpouští snadno a dají se z něj dělat roztoky, které se potom dávkují po ml do akvária - je obsažen i v PMDD. Trošku je problém s CaSO4, protože se opravdu špatně rozpouští. Je to v podstatě sádra. Já jsem používal CaCO3 - jeho rozpustnost je taky dost špatná, protože je to v podstatě drcená školní třída. Roztok z něj samozřejmě dělat nejde. MUSÍ se dávkovat rovnou do akvária čajovou lžičkou. Při tomto dávkování se rozpouští. Zdá se, že záleží na objemu vody, ve kterém je rzpouštěn. Když ho nasypu do akvária, chvíli leží na listech, ale po chvíli zcela zmizí a rozpustí se.
Účinky chlóru a sodíku jsem nikdy v akváriu neřešil právě proto, že používám vodovodní vodu, kde je těchto prvků dostatek. To je spíš otázka na někoho, kdo vodu z osmózy používá a jaké s tímto má zkušenosti.
Ten odkaz na článek je překlad z jednoho respektovaného anglického webu a známého rostlinkáře. My jsme to tady ale už s někým počítali a vycházely tam celkem drastické dávky draslíku.
Dennerle má pro rostlinnou akvaristiku perfektně promyšlené produkty a hlavně - oni na to mají laboratoře, proto je velice těžké vymyslet a dosáhnout stejné kvality jako oni. Na amerických, anglických a německých akvaristických fórech takováto složení produktů známých značek řeší a třeba na www.barrreport.com dělají i laboratorní rozbory těchto kvalitních produktů. Já si to tam rád pročítám a borci už tam přišli na mnohá složení produktů a hnojiv světoznámých akvaristických značek a je zajímavé to číst a testovat pomocí svých chemikálií.
Všechny ty proudkty a hnojiva od Dennerle, EasyLife, Seachem atd. jsou složeny z mixu chemikálií a destilované vody. To, v čem jsou jedinečné a proč mají takové prodeje a úspěch je ale jejich utajovaná složení a poměry, protože na to mají chemiky a laboratoře. My se můžeme něco podobného pokoušet vytvářet taky, abychom ušetřili náklady, ale chce to hodiny strávené studiem právě těch zahraničních fór a hlavně týdny a měsíce testováním v akváriu. Proto nechci dát kdeco do prodeje tady v e-shopu, aniž bych si byl jistý, že je to kvalitní.
Já třeba už delší dobu testuju účinky různých chelátových hnojiv, nitrátových hnojiv atd. Inspiraci čerpám právě na těchto fórech a snažím se dosáhnout stejně uspokojivého růstu jako při použití komerčních hnojiv. Časem se některá moje hnojiva objeví určitě i v e-shopu za levnější peníz, než stojí právě EasyLife, Dennerle, na kterých si přirazí marže 5 dalších obchodníků. Jejich kvalita je ale nesporná a hnojiva těchto firem používám taky.
Tímto jsem chtěl reagovat hlavně na tento výrok:
[quote]Samozřejmě na to existují i komerční přípravky (např. Dennerle Osmosis Remineral+), ale jak už to tak bývá, ty jsou většinou dost předražené a obsahují v podstatě to samé, co se dá pořídit za pár šupů na Netu[/quote]
Předražené jsou proto, protože výzkum těch složení něco stojí, musí se zaplatit laboratoř a další věc je, že na tom vydělávají i zverimexy. Každý si totiž musí dát nějakou přirážku, aby přežil, jinak by to nebylo kde kupovat. Nedá se počítat jen pořizovací cena surovin, ale i X dalších věcí.
Obsahují samozřejmě to samé, ale jak už jsem psal - ve specifickém složení a poměrech, což je podstatná věc. A tato tajemství si ty firmy logicky pečlivě střeží.
Nezavrhoval bych proto tyhle komerční řešení, ale jedním dechem bych dodal, že bychom se měli pokoušet přijít i na svá složení a testovat je. Toto je ale spíš ta část akvaristiky pro pokročilejší, běžnému akvaristovi jde hlavně o to, aby měl pěkné akvárium, k čemuž mu stačí ty komerční hnojiva.
Zpět k tématu voda z RO: Pokud chceme vymyslet nějakou náhražku za ten Dennerle Osmosis Remineral+, musíme nejdřív:
1) zjistit, které prvky potřebujeme do vody dodat, respektive které živiny rostlinám ve vodě z RO chybí.
2) vymyslet v jakých poměrech tyto živiny potřebují a v jakém poměru mají být tedy obsaženy v hnojivu
3) zvolíme si vhodné chemikálie, které dodají do vody námi zvolené množství živin
4) vypočteme si pomocí molekulových hmotností váhy jednotlivých chemikálií v hnojivu a jejich vhodný poměr
5) seženeme chemikálie ve velkoobchodu (to dokážu zařídit) a můžeme navážit balíčky
Můžeme začít :D momentálně mám hodně jiné práce, ale pokud by bylo ochotno se zapojit víc lidí a popřemýšlet nad tím, určitě moc rád pomůžu, i když vodu z RO nepoužívám.


Ardjuna - 13/06/2012

.


Gargamel - 13/06/2012

[quote]Na druhou stranu si ale nemyslím, že by ve svých přípravcích používali nějaké zázračné chemikálie neznámého složení[/quote]
Složení každé chemikálie je známé, akorát neznáme složení toho produktu - jinak řečeno nevíme které chemikálie a kolik jich ten výrobek obsahuje.
Pro mě není problém vypočítat si molekulová množství a sehnat chemikálie. Problém je, které chemikálie použít a kolik mg/l kterého prvku týdně dodat.
Npsal jsi, že požaduješ toto složení: 24 mg/l Ca + 8 mg/l Mg + 16 mg/l K + třeba ještě nějaké ty stopové prvky - toto není problém namíchat, ale nejsem si jistý, jestli tam cpát tolik draslíku je to nejlepší, protože když potom někdo bude používat ještě metodu EI, tak přidá týdně dalších 30 mg/l K a dávka kolem 50 mg/l týdně je už moc.
[quote]Jde hlavně o to, abychom do vody zbytečně nenapumpovali vedle těch žádoucích i nějaké nevhodné látky (třeba hodně toho chlóru nebo příliš draslíku)[/quote]
To je právě to, o čem mluvím. Já nevím, kolik Cl rybám bude vadit, nevím jak moc sodíku přidat. Já jsem se o oblast obohacování vody z RO nikdy nezajímal, protože jsem ji nikdy nepoužíval. Hnojiva míchat umím, umím používat cheláty, ale tohle je pro mě španělská vesnice, takže pokud se tady spojíte všichni co používáte vodu z RO a vymyslíte kolik a čeho chcte dávkovat v mg/l týdně, klidně Vám vypočítám potřebná množství chemikálií a pomůžu navrhnout ty, které jsou pro to vhodné.
[quote]Když jsem pátral na webu, narazil jsem třeba na obchod eshop.merci.cz, kde se dají asi všechny potřebné chemikálie sehnat v nejčistší kvalitě (p.a.).[/quote]
Když jsem sháněl chemikálie, hledal jsem právě nejdříve po takovýchto e-shopech, ale ani v jednom mi to neprodali - chtěli vždy nějaké osvědčení nebo ŽL. Nevím jak je to v tomto obchodě, ale nemyslím si, že by ty chemikálie prodávali na počkání.
Chemiklie bych potom sehnal a nebyl by problém je potom smíchat v poměru, který vymyslíme a následně je nabínout v e-shopu ve formě balíčků.


Ardjuna - 13/06/2012

.


Gargamel - 13/06/2012

No takhle jsem to až nemyslel :D
Spíš kdyby tady napsalo pár lidí, co a kolik čeho přidávají do své vody z reverzní osmózy a jaké s tím mají zkušenosti. Taky zkus pohledat na www.barrreport.com, tam by podle mě o téhle problematice taky nějaké vlákno mělo být.
Hodně lidí v ČR a na Slovensku používá vodu z RO a určitě ji nějak upravují, takže se tu snad pár lidí, kteří mají nějakou zkušenost s RO najde.


david-bartos - 08/07/2012

Chemie je pro mně španělská vesnice , dokázal by mi někdo vypočítat kolik čeho bych měl dát do vody z RO abych měl GH-6 a KH-3 . Děkuji


Ardjuna - 09/07/2012

.


david-bartos - 09/07/2012

to by bylo super , ale myslím že spousta lidí nekupuje komerční výrobky a "dělá" si to podomácku z chemikálií a kdyby se napsali svoje recepty zkušenosti tak si myslím že by to pomohlo vícero lidem


Libcin - 25/08/2012

Zdravím, jaké jsou hodnoty celkové tvrdosti vody při hnojení metodou EI?


Gargamel - 25/08/2012

Při dodržení metody EI dávkujeme do vody týdně 10 mg/l Mg, které zvyšuje celk. tvrdost. To zvýší týdně o 2°.
Vyšší celková tvrdost (GH) je pro rostliny vhodná. KH se naopak musíme snažit udržovat nízko, protože se při nižší hodnotě lépe rozpouští CO2 a je tak lépe přístupné rostlinám. Při EI se ale KH nezvyšuje.


Libcin - 25/08/2012

Mám dodržet po výměně vody tohle pravidlo-Vždy po výměně vody nasypte do akvária jednu čajovou lžičku MgSO4x7H2O na 50 litrů akvarijní vody, když hodnota GH před výměnou je 15?


Gargamel - 25/08/2012

Není to nezbytně nutné, ale zase není řečeno, že je GH tvořena z Mg, třeba je tvořena převážně z Ca - tzv. vápenaté vody. Záleží na oblasti. Z tohoto důvodu bych aspoň půl lžičky pro jistotu přidal. Rozhodně to ničemu neublíží, spíš naopak.


Libcin - 25/08/2012

Já ředím vodu ze studánky (gh14) napůl s vodou z osmózy. Než jsem přešel na EI, měl jsem v akva vodu s GH 8, tak si myslím, že tvrdost ovlivňuje hlavně hořčík!


Gargamel - 25/08/2012

[quote]tak si myslím, že tvrdost ovlivňuje hlavně hořčík[/quote]

To nechápu, proč si to myslíš? Celková tvrdost je tvořena Ca++ a Mg++. Podle toho, kolik je tam toho rozpuštěného, je vysoké GH. Jak víš, že tvoje voda ze studánky v sobě nemá rozpuštěné hlavně Ca++, ale má tam hlavně Mg++?


Ardjuna - 25/08/2012

.


Vyghum - 05/01/2013

Co se týče vápenité vody, tak to je přesně náš problém. Ca je ve vodě 156 mg/l a Mg Jen 5,6 mg/l. Poměr Ca:Mg je mimo. Ředění s vodou z RO snižují obsah Ca ve vodě a tím Gh a Mg musím dodávat.


Gargamel - 05/01/2013

A pozoruješ nějaké změny? Mě se nikdy nepotvrdilo, že by nějaké zázračné poměry fungovaly. Ať jsem tam sypal plno MgSO4 nebo CaCO3, pořád rostliny rostly stejně. Důležité bylo jen, aby bylo všeho dostatek.


Vyghum - 05/01/2013

Jedinou změnu, kterou jsem vypozoroval bylo to, že se mi již nevyskytují deformované růstové vrcholy u Nesaea Pedicelata a dalších podobných rostlin. Jestli je tu však přímá souvislost to nemohu na 100 % tvrdit, změn jsem dělal více v krátké době po sobě.


Další stránka