🔥Probíhá akce Více zde 02d 00h 36m 06s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Beskydské údolí

V kategorii: Deníky a diskuze našich

Ardjuna - 17/03/2013

Když vynechá hnojení do vody, tak mu úplně odumřou anubiasy, které nedosáhnou kořeny do substrátu a jsou odkázaní jen na živiny z vodního sloupce. Amazonia všechny živiny z vody odsává (a to dost účinně). Navíc když přestane hnojit, tak může klesnout tvrdost a alkalita natolik, že by mu v krajním případě mohly pochcípat i některé citlivější ryby a krevetky. U Amazonie je nejlepší nedávat tam první 1-2 měsíce ryby, nebo používat tvrdší vodu. Nevím, jestli to dělají všechny Amazonie, ale já jsem to měl podobné. Třeba je to nějaká "nestandardní" série z výroby. Možná bude problém i v tom, že se to kombinuje se zeolitem (odčerpávání živin z vody je tak ještě rychlejší). Pokud se do akvária s řasami přidají živiny, je jasné, že z toho budou řasy profitovat. Na druhou stranu kompletně vyšťavené prostředí (díky Amazonii) je pro rostliny odkázané na příjem živin z vodního sloupce naprosto nevhodné. Vynechání živin je samozřejmě možností (pro anubiasy na kořenech ale pravděpodobně likvidační). Každopádně dokud se prostředí nestabilizuje (což může trvat i 1-2 měsíce), těžko se tam něco zásadního zachrání regulací přísunu živin ... Můj názor.

PS: Nevím Grundo, za jakým účelem doporučuješ zrovna stonkovky? Díky Amazonii nejsou ve vodním sloupci téměř žádné živiny, takže rychle rostoucí rostliny (stonkovky) nebudou mít z vody co odčerpávat.


tommate - 17/03/2013

několik lidí už to radilo, jen to shrnu, předávkování tekutým uhlíkem, nastrkat tam nějaký plevel, prostě nějaké nové a zdravé rostliny, ubrat světlo pokud to jde, měnit vodu a čistit, a hnojit maximálně trochou draslíku a mikroprvků, za měsíc dej vědět :)


Ardjuna - 17/03/2013

Nechci do toho moc zasahovat, ale vysazení rychlerostoucích (plevelných) rostlin, které z vody odčerpávají velké množství živin, může v tomto případě situaci spíše zhoršit, protože substrát (Amazonia) do sebe z vody tahá téměř všechny živiny! Pokud tedy do vody dáte hodně "hladových" rostlin, může to být podle mě ještě horší. Nulová tvrdost a alkalita nesvědčí žádným rostlinám. Všechny rostliny potřebují alespoň minimální množství vápníku a hořčíku, jinak začnou strádat a následně se i rozkládat. Tím se bude situace zhoršovat, protože se budou do vody dostávat rozpuštěné organické látky (které do sebe substrát tahat nebude), a ze kterých mohou dále profitovat řasy. To se pravděpodobně už děje. Rostlinám se v daném prostředí nedaří a proto toho využívají řasy. Tipoval bych, že tam hrají roli i rozpuštěné organické látky, kterých tam může být více než dost (pro řasy). Rostliny je využít nedokáží (ty totiž potřebují živiny v anorganické formě). Podle mě by pomohlo napumpovat do substrátu co nejrychleji co nejvíce živin [nebo aspoň vápníku s hořčíkem], tak aby už nevysával všechno z vody a přidané živiny ve vodě zůstaly (nebo alespoň jejich část). To výrazně pomůže stabilizovat prostředí. Jenže tohle je ideální udělat bez ryb a bez rostlin (prostě ten substrát zalít vodou a nechat ho se pořádně nasáknout). S rostlinami a živočichy je člověk značně omezen tím, co si může dovolit. Pokud jsou v akvárku živočichové, tak nějaké dramatické předávkování tekutým uhlíkem nepřipadá v úvahu ... a malé množství (třeba i 3-násobné proti řasám příliš nepomůže). Nejúčinnějším lékem je zde čas. A největším nepřítelem netrpělivost. Pokud zde nevstupuje do hry něco opravdu špatného a skrytého (např. toxické látky v substrátu, filtru nebo zdrojové vodě), tak při rozumném osvětlení, větším množství rostlin, pravidelné údržbě, dobré filtraci a dobré cirkulaci vody je dobře fungující akvárko v podstatě nevyhnutelným výsledkem. A nejsou v tom žádná kouzla ani zázračné postupy. Stabilizaci a dobrému fungování akvária ublíží nejvíc vždy nestandardní zásahy zvenčí (naše netrpělivé akce a pokusy). Ale jinak už se k tomu nebudu vyjadřovat. Ať si Michal dělá, co uzná za vhodné. Je to jeho akvárko ... jeho věc.


grunda - 17/03/2013

pokud budeš měnit vodu tak jak jsem doporučil, tak k žádnému vyhladovění nedojde.
Marceli: radím na základě svých zkušeností, nedělal jsem sice žádné pokusy a testy, ale velké výměny vody a nehnojení do vody funguje


tommate - 18/03/2013

to akvárko nemá problém v nedostatku živin ani omylem, takové akva plné prohnojené hlíny a s takovýma řídce nasázenýma skoro nerostoucíma a z vodního sloupce živícíma se kytkama je už od začátku jak pěst na oko,

MIKKAL kup 10 košíků velkých nenáročných hygrophil /třeba corymbosa, polysperma, difformis atd. a až se akva stabilizuje, tak si layout doladíš postupně do původní podoby


Předchozí stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde