Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Výběr a pokládka fólie při zakládání zahradního jezírka

V tomto článku si ukážeme, jak správně vyměřit velikost fólie, jaký materiál použít a hlavně, jak správně fólii položit, aby nám vydržela mnoho let.

Materiál pro stavbu

Základním stavebním prvkem je bez pochyby hydroizolace - jezírková fólie. V naší nabídce naleznete širokou nabídku rozměrů a výběr mezi dvěma tloušťkami 0,8mm a 1mm. Tenčí z rozměrů používáme na jezírka zhruba do 5 kubických metrů nebo do výměru 25m(pozn. výměr fólie, nikoliv hladiny jezírka) Fólie jsou strojově svařovány z metrových pásů, v domácích podmínkách však svařovat nejdou a důrazně tento krok nedoporučujeme.

Abychom zaručili dlouholetou životnost jezírka, je potřeba fólii ochránit od jakýchkoliv možných defektů způsobených pokládkou na nerovný povrch, zvláště pak od ostrých kamenů. K tomu nám poslouží takzvaná geotextilie - izolující látka hojně používaná ve stavebním průmyslu. V naší nabídce naleznete polyesterovou fólii s hustotou 200gr/mhodící se na stavbu jezírka v jakémkoliv prostředí. Stejně jako naše jezírková fólie splňuje nejpřísnější normy.

Výměr fólie a geotextilie

Existují dva způsoby jak zjistit potřebný výměr.

  1. Jednoduchým vzorcem - Délka = Délka jezírka + 2x hloubka + 1m na okraje
    Šířka = Šířka jezírka + 2x hloubka + 1 m na okraje
  2. Za pomocí provázku - tuto metodu zvolíme pro co nejpřesnější a nejjistější zjištění potřebného výměru fólie a geotextilie, pokud již máme vykoupanou jámu.
    Pomocí provázku okopírujeme na nejdelších stranách reliéf dna a opět přičteme jeden metr na ukotvení na okrajích.

Možné přebytky fólie pak můžete využít například pro stavbu potůčku jako podkladní materiál.

Příprava terénu

Na naší zahradě se naskytla možnost umístit jezírko pod přírodně utvořenou skalku, stačilo pouze místo vyčistit od kamenů, lehce prohloubit a mohli jsme se dát do práce. Vzhledem k tomu, že původní plán byla hloubka 1,2 metrů a při hloubení jsme narazili na větší kámen, který by znamenal nutnost použití těžké techniky rozhodli jsme se pro převýšené jezírko - hladina je tedy výše položená než okolí. Pro přístup k údržbě zmíněné skalky jsme si připravili betonové pilíře pro dřevěný most.

 

Pokládka hydroizolace

Po tom, co si hrany a rovné posedové plochy vysypeme pískem pro změkčení položíme geotextilii, většinou stačí jedna vrstva, my však z důvodu drsnějšího terénu pro jistotu zvolili vrstvy tři. Po učinění všech těchto kroků nám nic nebrání v pokládce hydroizolační fólie, nám konkrétně její výměr vyšel 7x7 metrů

 

Před napouštění vodou fólii řádně dopneme po celém dně a začneme napouštět vodou. Můžeme použít jak vodu studniční tak i z vodovodního řádu (u naší fólie se nemusíte obávat možné degradace kvůli chlóru, jsou vůči němu odolné). Při každém zvýšení hladiny o zhruba 20 cm fólii na každé straně dopneme. POZOR! Při manipulaci s fólií dbáme vysoké opatrnosti, fólii moc nepřetahujeme a při chůzi po ní používáme obuv s měkkou podrážkou.  Níže na obrázku vidíme kompletně napuštěné jezírko a s následným ořezem přebytečné fólie.

Překlad / ukotvení po okraji

Fólii je nutno na břehu ukotvit a to z důvodu nezatékání vody pod fólii při přeplnění což by mohlo způsobit velké nepříjemnosti. Doporučujeme tento přehyb učinit alespoň 50 cm, ideálně pak 70cm. Rovněž je vhodné vytvořit na přehybu kanálek pomocí kterého bude v případě přetečení jezírka unikat voda do určeného místa. Přebytkovou fólii můžeme hravě schovat pod kamení / štěrk, my jsme použili konkrétně běžnou moravskou drobu.

Na fotografii níže vidíme již hotové, zaběhnuté jezírko zhruba 2 měsíce po založení. Celkový objem nádrže nám vyšel 14m3

Použitá technika a zboží

Jezírková fólie 7x7 1mm

Vysoce kvalitní jezírková fólie.

Geotextilie pod fólie 200g/m2 2x10m

Kvalitní geotextilie pod jezírkové fólie

INVITAL tlakový filtr 20000 jezírkový s UV

Tlakový filtr s UV lampou pro jezírka s rybami do 20 000l , bez ryb do 40 000l.

INVITAL Čerpadlo ECO F-10000 10000 l/h 6m

Úsporné čerpadlo do jezírka o průtoku 10 000 l/h.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde