Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Rozhovor s Oliverem Knottem

V kategorii: Ostatní akvaristické články

autor překladu: grunda

Můžeš nám říct něco o tvých akvaristických začátcích, jak vypadalo tvé první akvárium?

V roce 1989 jsem začal pracovat v Pet Store, to už jsem měl za sebou asi 3 roky akvaristických zkušeností. V tom samém roce jsem měl i první možnost založit své první rostlinné akvárium. Jak vypadalo už si nepamatuji, už je to 23 let.

1

Co tě navedlo k tomu zabývat se aquascapingem?

Určitě Takashi Amano a jeho první kniha o aquascapingu. Ale před tím než jsem viděl jeho první aquascape, už jsem měl nějaké zkušenosti se svým vlastním.

Vlastníš společnost zabývající se navrhování a údržbou rostlinných akvárií, můžeš nám k tomu říct něco víc?

Mimo aquascapingu se zabýváme i školením personálu pro zverimexy a akvaristiky – od generálního manažera po prodavače. Zároveň se specializujeme na workshopy, ukázky a zakládání akvárií tzv. naživo.

2

Kolik akvárií v současnosti udržujete?

Zrovna teď se staráme asi o 40 různých nádrží od 20 po 12.000 litrů.

3

Nemáte občas problémy s klienty, zvláštními požadavky, motání se do zakládání, vpouštění ryb které ničí koberečky HC atd.?

Určitě ano, ale to je normální. Ale vždy se snažím klientům a zákazníkům dopředu vysvětlit co by ěmi dělat a co ne. Takže většině problémů dokážeme předcházet.

4

Vaše společnost zároveň vyrábí produkt nazvaný „Nature soil“. Co je to vlastně za substrát?

Je to aktivní akvarijní substrát vyráběný ze sopečného popela na jihu Japonska. Je to 100% přírodní produkt snižující KH, celkovou tvrdost a PH. Je určený zvláště pro rostlinná akvária a pro chov krevet.

5

Co je to „Aqua room“?

AquaRoom je moje kancelář a zároveň výukové středisko(100m²pro aquascpaping). Vyučuji a školím zde všechny kdo mají zájem o akvária – ať už jako bussines nebo jen koníček.

6

Už máš za sebou i nějaké opravdu velké akvária, třeba 10.000 litrů pro Arowany ve kterém bylo použito 600kg lávového kamene. Užíváš si zakládání takto velkých akvárií?

Určitě ano, ale je velmi složité sehnat pěknou a velkou dekoraci pro takové akvária.

7

8

Jak vidím, tak aquascaping není jen o pinzetách a nůžkách, občas obsahuje i spoustu fyzické práce.

Nejdůležitější je cit pro rozmístění rostlin a celkový vzhled nádrže. Takže tajemstvím úspěchu je být součástí nádrže, udělat správné věci ve správný čas.

Máš za sebou spoustu ocenění v aquascaperských soutěžích, kterého ocenění je tvé nejoblíbenější?

V roce 2004 – nádrž ve které jsem poprvé použil HC a další opravdu pěkné rostliny. Tohle akvárium pro mne bylo jako sen a rostliny rostli jako v ráji.

9

Co si myslíš o soutěži IAPLC, posuzování rozhodčích a jak by jsi okomentoval svoje výsledky v této soutěži?

Je opravdu těžké posuzovat tolik nádherných nádrží. Je dobře, že máme tak náročnou soutěž jako je IAPLC. V budoucnu bych si určitě přál vidět více odvážných layoutů, ne jen ty standardní.

10

Máš v plánu se v blízké budoucnosti zúčastnit nějaké soutěže?

Pravděpodobně ne, možná se zúčastním „Art of planted Aquarium“ v Hannoveru. Je to soutěž naživo a já ji opravdu miluji, protože je velmi zvláštní a já tam rád předvádím své neobvyklé layouty.

11

Tvoje „fantasy“ layouty bývají často kritizovány, mají tyto nádrže nějaký význam? A kde na ně bereš inspiraci?

Většinou je to zábava, dělat něco jiného než ostatní. Dělám to abych se odreagoval. Takže to beru z rezervou, někomu se líbí, někdo je nenávidí.

12

13

Měl jsi někdy při zakládání akvária nějaký větší problém s řasami? A čeho bychom se měli při zakládání akvária vyvarovat, aby se neobjevily řasy?

Občas mám problémy s řasami … ale asi méně často než běžný aquascapeři. Nejlepší je začínat s nádržemi, které mají slabé osvětlení, až člověk nabere nějaké zkušenosti, tak se může pokusit o opravdu profesionální nádrž s osvětlením silnějším než 1W/litr. Pokud budete mít chuť a čas.

Jaké ryby máš raději?

Dávám přednost malým druhům před velkými a přírodním formám před uměle vyšlechtěnými – u nich už jde jen o barvu.

14

A co mořská akvaristika, neláká tě?

Před pár lety jsem měl pár pokusů, ale rozhodl jsem se věnovat se mojí opravdové vášni – rostlinným akváriím. Ale možná v budoucnu přesedlám na mořská akvária a vytvořím svůj vlastní „Oliver Knott reef aquascape“. Uvidíme.

Nějaký vzkaz pro naše čtenáře?

Přeji vám ať co všechno děláte, děláte se zápalem, užíváte si zábavu a pěkná akvária. Snažte se být originální a najděte si svůj vlastní styl.. to vás udělá šťastnými.

Zdroj: http://www.hraquascape.org

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde