butontop AQUA-NOVA SKLADEM!

Nálevníci, jak se zbavit nálevníka v akváriu

obrazek pod
Ostatní

Co je to vlastně nálevník

Nálevník je organismus složený z buněk s nejsložitější stavbou mezi všemi organismy, tělo mají pokryté malými bičíky, které slouží k pohybu a přijímaní potravy což jsou v našem akváriu především přemnožené bakterie, které vznikají při překrmování a podobně.

Viz obrázek: Jeden ze zástupců nálevníků, který loví bakterie

Nálevník

 

Jak takový nálevník vzniká a kde se objeví

Dá se vlastně říci, že nálevník v akváriu žije neustále, ale v takovém množství, že o něm ani nevíme. Tak jako o ostatních mikroskopických živočiších. K jeho přemnožení pak dochází v době, kdy se v akváriu usazují zbytky potravy, příliš mnoho trusu a jiných odpadních látek nebo při nedostatečné filtraci a vzniká také v době zajíždění akvária, nebo-li v období, kdy jsme akvárium založili a není v něm ještě ustálená rovnováha. Jeho přemnožení je pak pro lidské oko viditelné mléčným (bílým) zákalem vody v akváriu.

Nálevník v akváriu

 

Je takovýto zákal nebezpečný pro ryby?

Z krátkodobého hlediska by se dalo říci, že nebezpečný není a většinou jej ryby přežijí bez újmy. Je však důležité se ho zbavit a hledat jeho příčinu, protože právě ta příčina může být pro ryby mnohem nebezpečnější. Jelikož vzniká z přemnožených bakterií, které se přemnožili díky rozkládajícím se zbytkům potravy a podobně, tak vzniká také čpavek a jiné látky nebezpečné rybám. Pro nás akvaristy je to vlastně takový ukazatel, že je v akváriu něco špatně a měli bychom něco změnit ať už pravidelnou údržbu, dávkováním krmiva nebo ve změně filtrace, či jejím vylepšení.

 

Jak se zákalu zbavit

Nejšetrnější metoda může být zvětšení filtračního objemu, nebo přidání různých filtračních materiálů a při zakládání akvária také přidání pomocných látek pro rychlejší zajetí filtru. Pro rozšíření filtračních materiálů je vhodné použití Seachem Matrix, který mnohonásobně zvětší prostor pro osídlení bakteriemi a tím je i účinnější biologická filtrace. Pro mechanickou filtraci je pak vhodné do filtru vložit filtrační vatu, která zachytí všechny malé nečistoty. Nálevník, je však tak malý, že přes vatu projde a proto je velmi vhodné a účinné použití Seachem Clarity, který nám malé organismy a částečky shlukuje do větších chumlů a díky tomu nám je filtr jednodušeji zachytí. Tato metoda je velmi účinná a ověřená firmou Seachem. Chceme-li urychlit tvorbu bakterií, použijeme Seachem Stability, který obsahuje milióny bakterií, které se do 24h vylíhnou a pomohou nastartovat filtr a urychlit odstraňování dusíkatých látek (toto startování v běžném zakládání akvária trvá 3-4 týdny). Určitě je také důležité, aby se filtr nevypínal na noc a byl v provozu 24h denně 7 dní v týdnu atd.

Filtrační náplně do akvarijního filtru

 

Další účinnou metodou je použití UV lampy, která je 100% účinná a zbaví nás všech těchto organismů. Stačí jakoukoli UV lampu zapnout na 1-2 noci a nálevník je fuč. Pozor však na to, že UV lampa likviduje také bakterie, proto by neměla být v provozu neustále, ale pouze když je to potřeba.


PRODEJ PMDD
Facebook
NÁHODNÁ VIDEA
NÁHLED NÁZEV VIDEA ZHLÉDNUTÍ
Iwagumi for beginners by Oliver Knott Iwagumi for begin... 08.02. v 00:12 3457x
Feeding with ELOS FISH FOOD SV1 and SVD Feeding with ELOS... 20.03. v 22:27 2114x
Aqua Forest Tokyo Aqua Forest Tokyo 27.04. v 23:02 2114x
Aquascape - Planted tank 90x45x45 (iwagumi) Aquascape - Plant... 21.06. v 18:28 2114x
Tributary' aquascape by James Findley Tributary' aquasc... 18.12. v 22:51 2114x
SERIÁL ČLÁNKŮ
rasy
 

Máte zájem abychom Vás informovali o nových článcích na webu, nových trendech v akvaristice a slevách? Tak se přihlašte do odběru novinek.

Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Table '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't exist