Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak správně vybrat filtrační náplně do akvarijního filtru

Většina filtrů je již z výroby vybavena filtračními náplněmi a to jak vnější, tak vnitřní filtry. Bohužel výrobci ve snaze snížit výrobní náklady a nabídnout filtr za konkurenceschopnou cenu volí téměř vždy ta nejlevnější řešení a proto je zde velký prostor pro zlepšení.

 

Typy filtračních materiálů

Existují základní 3 typy filtračních materiálů, které se liší svou funkcí:

 

Mechanická filtrace – tyto materiály slouží pro zachycení hrubých nečistot. Tzn. že nefiltrují z vody nebezpečné, rozpuštěné látky, ale pouze v sobě zachycují okem viditelné mechanické nečistoty. Slouží většinou jako předfiltry, které jen chrání další, dražší materiály, které mají i funkci biologickou a chemickou. Nejlevnější filtry na trhu obsahují jen mechanické filtrační materiály, což je špatně.

Příklady: Keramické kroužky, různé nastříhané tvary plastů, molitany (ty fungují částečně i biologicky), bílá filtrační vata

     

 

Biologická filtrace – zde se odehrává hlavní část filtrování vody. Biologická filtrační média nejsou nic jiného než velmi porézní materiály, které umožňují uchycení filtračních bakterií. Právě tyto bakterie totiž dokáží čistit vodu i neviditelně, tzn. že odstraňují jedovaté látky uvolňující se rozkladem výkalů a zbytků krmiva. Bakterie pracují pouze v případě, že je filtrace zapnutá 24h denně, v opačném případě bakterie během několika hodin hynou a trvá jim opět až 3 týdny, než se znovu vytvoří. Pokud chcete tvorbu urychlit na cca 1 týden, lze použít násady bakterií.

Příklady: Vysoce porézní média jako Aquario NeoMatrix, DeNitrate, Siporax, biomolitany.

Rozdíly mezi jednotlivými médii: Pokud porovnáte např. Matrix nebo biomolitan, je v nich velký rozdíl. Biomolitan má sice spoustu kanálků, kde se mohou bakterie uchytit, ale Matrix pojme mnohonásobně více bakterií na litr média. Dříve bylo nutné vytvářet obrovské filtry plné biomolitanu, nicméně dnes stačí i podstatně menší filtry, ve kterých je jen malé množství speciálního média jako je Matrix.

          

 

Chemická filtrace – jakmile máme vodu vyčištěnou od plovoucích nečistot a je prostá jedovatých, rozkládajících se látek, můžeme ji případně dočistit i chemicky.

Voda totiž může být zdravá, ale přitom má lehký zákal, který způsobuje např. kořen nebo substrát či samy rostliny. V takovém případě je vhodné použít Purigen nebo aktivní uhlí, které do sebe tyto zákaly nacucají jako do houby, takže bude voda zcela průzračná. Purigen lze čistit v Savu, takže je opakovatelně použitelný. Aktivní uhlí se nedoporučuje používat ve filtru trvale, jelikož je dost agresivní. Mělo by se používat jen přechodně, např. při založení akvária nebo jej nahradit Purigenem.

Příklady: Purigen, aktivní uhlí

  

 

Jak jednotlivé materiály do filtru poskládat

Následující řádky budou platit spíše pro vnější filtry. V případě vnitřních nebo závěsných filtrů je místo velmi omezené a měli byste se je snažit naplnit maximálním množstvím biologických materiálů, případně chemické filtrace a vynechat mechanickou filtraci.

  • Voda musí protéci nejdříve mechanickou filtrací. Ideální jsou pro tyto účely biomolitany.
  • Následně by měla protékat hlavní a největší částí, tj. biologickou filtrací. Ideální jsou vysoce porézní média jako Matrix.
  • Na závěr filtru doporučujeme umístit Purigen, který vodu dočistí do 100% průhlednosti.

Pokud máte problémy s plovoucími drobnými nečistotami, můžete použít na závěr ještě filtrační vatu. Sice se jedná o mechanickou filtraci, ale je lepší ji umístit pro svou jemnost až na závěr filtrace, aby se příliš nezanášela.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde