Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak na úpravu vody v akváriu

Základem každého akvária je kvalitní filtrace a pravidelná výměna vody. Pokud máme tyto dvě věci vyřešeny, je vhodné dále zlepšovat podmínky v akváriu přípravky na úpravu vody.

 

Násady bakterií do akvária

Jedná se o filtrační bakterie, které se usazují v akvarijním filtru. Tyto bakterie čistí vodu biologicky, tzn. že transformují neviditelné jedovaté odpadní látky z krmiva a odpadu z ryb na bezpečné sloučeniny.

Tyto bakterie dokáží přežívat jen pokud mají dostatek kyslíku, což zajistíme tím, že nebudeme nikdy vypínat filtr. Stačí totiž jen pár hodin vypnutého filtru a bakterie začnou ve filtru rychle vymírat. Jejich obnova následně bude trvat 3-4 týdny!

Při zakládání akvária, čištění filtru, přidání nových ryb apod. je tedy vhodné dávkovat do akvária násady bakterií, abyste nemuseli čekat 3-4 týdny, ale aby se bakterie vytvořily do týdne. Velmi účinné jsou bakterie Stability.

Průběžné lze dávkovat také bakterie Pristine, což jsou kmeny bakterií, které preferují usazování mimo filtr a čistí vodu i mimo filtr.

 

Bezpečná výměna vody

Vodovodní voda obsahuje chlór a někdy i jiné látky, které rybám nemusí dělat dobře.

Pokud napouštíte vodu do akvária přímo z vodovodu bez odstátí, je vhodné využít nějaký přípravek na její úpravu. Např. Prime odstraní chlór a kovy z vodovodního řádu.

 

Huminové látky

Ryby jsou zvyklé ze své domoviny na to, že jsou ve vodě výluhy kořenů, půdy, listí apod. Speciálně tropické rybky velmi ocení huminové látky obsažené v těchto přípravcích.

Obvykle se voda po jejich aplikaci zbarví do lehce hnědá, která je sotva postřehnutelná. Ryby se obvykle zklidní a lépe vybarví, jelikož jsou na tyto výluhy geneticky zvyklé.

 

Odstranění N-látek

Tyto přípravky pro odstranění dusíkatých látek byste teoreticky neměli vůbec potřebovat, pokud máte v pořádku filtr a měníte pravidelně vodu. Jsou však velmi vhodné při zabíhání akvária, kdy bakterie ve filtru ještě nepracují správně.

Dále také při nějaké kalamitě v akváriu jako je např. jednorázové překrmení či vysypání krmiva do vody.

 

Úprava pH

Přípravky na úpravu pH a tvrdosti jsou vhodné, pokud připravujete ryby na tření nebo chováte speciální druhy ryb.

Snížení pH:

  • Pomocí dávkování plynného CO2, které působí i jako hnojivo pro rostliny
  • Různé rašelinové výluhy

Přípravky na úpravu pH

Zvýšení pH:

 

Úprava tvrdosti vody

Tvrdost vody se ve většině případů snažíme snižovat. Bohužel k tomu nám nepomůžou efektivně žádné přípravky a je nutné použít jinou zdrojovou vodu. V podstatě jediným řešením je přefiltrování vody pomocí reverzní osmózy a teprve následné napuštění do akvária. Reverzní osmóza vodu zbaví minerálů a stane se tak měkkou.

Zvyšování tvrdosti lze zase řešit pouze přípravky na úpravu tvrdosti. Tyto přípravky dodají do vody minerály, což vede k vyšší tvrdosti.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde