Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Vztah řasy vs. rostliny

V kategorii: Problémy s rostlinami

Gargamel - 27/01/2012

Vztah řasy vs. rostliny

V tomto článku si vysvětlíme základní zákonitosti a vzájemné vztahy růstu řas a rostlin a pokusím se nastínit, jak dosáhnout tohoto poměru tak, aby nad řasami zvítězily rostliny.

Určitě už jste zaznamenali, že v akváriích, ve kterých se daří rostlinám, nerostou řasy. Není to náhoda, pokud se daří rostlinám, řasy jim nejsou schopny konkurovat. Jakmile však rostliny nejsou ve stoprocentní kondici, začnou se objevovat řasy. Pokud jsou rostliny v dobré kondici, ale ne ve stoprocentním stavu (Stále slyším lidi tvrdit, že se jejich rostlinám opravdu daří a musejí týdně vyhazovat kýbel rostlin a přesto mají pořád tu a tam nějakou řasu. Když se ale podívám na jejich akvária, tak sice vidím poměrně silný růst rostlin a celkově jsou zdravé, avšak ne úplně - spodní patra jejich listů jsou dírkovaná, flekatá či úplně opadaná.) V takovém případě jsou sice řasy přítomné, ale není to nic strašného. Sice musíte týdně čistit sklo a sem tam namotávat nějakou tu řasu, ale stále jsou u kormidla ještě rostliny. Čím hůře se ale rostlinám daří, tím více řas se objevuje. Jakmile rostliny nerostou vůbec a pouze "uhnívají", řasy mají pré a nic je nezastaví.1Zdravé rostliny - žádné řasy, špatně rostoucí rostliny - hodně řas. Tento poznatek je určující a z něj vycházejme. Proč tomu tak je? Teorií je mnoho a nikdy (aspoň o tom nevím) nebylo vědecky dokázáno proč tomu tak je. Jednou z teorií je přítomnost čpavku a jeho vliv na růst řas: Vliv čpavku na růst řas. Jinou je zase možnost, že zdravé rostliny vylučují algicidy a tak znemožňují růst řas. Teorií je mnoho a pravda může být klidně kombinací všech těchto teorií, jedno je však jisté - zdravé rostliny = žádné řasy.

Plyne z toho jediné. Pokud se chcete zbavit řas nebo se jim vyhnout, podporujte rostliny a jejich zdravý růst. Čím zdravěji a lépe porostou, tím méně řas bude v akváriu přítomných. Možná už jste si na vlastní kůži vyzkoušeli, že strach z živin a jejich eliminace nikdy nevedla k odstranění řas, ale naopak k jejich ještě většímu rozpuku. Řasy totiž nikdy nevyhladovíte! Vyhladovíte pouze rostliny. Rostliny totiž potřebují 1000x více živin než řasy, takže vyhladovět řasy jednoduše nejde. Výsledkem takovéto "kúry" bude pouze zhoršení stavu rostlin a následný útok řas.

Všichni, kdo tedy momentálně bojujete s řasami přestaňte bojovat s řasami a začněte zlepšovat podmínky pro rostliny. To je ten nejúčinnější boj s řasami.

Gargamel


 


Obrázek použit z bubblesaquarium.com


budulinecek - 29/01/2012

Jo tak to je přesně můj případ s tím že rostliny většinou slušně prosperují, ale není to ono. Spodní patra nic moc, u dna a v hustějším porostu vláknitá řasa a Pogostemon už asi ani nezachráním. A zrovna dneska jsem celé odpoledne řešil co s tím. Hledal další info atd. a skončil jsem u místního článku o EI a o CO2. Prostě asi zásobování akva CO2 z TIBI krystalů je u mě nedostatečné a tak příští týden pořídím CO2 set a uvidí se. Sice jsem se tomu bránil a myslel si, že to půjde i bez takovýchto značných nákladů, ale nejde. S prouděním vody v akva jsem si hrál už několikrát (musel jsem i celý vymyšlený plán na dost členité dno totálně překopat) a myslím si že dostatečné (ikdyž možná ještě o trochu víc by neškodilo), ale momentálně prostě nemá ten proud co roznášet když se bavím o CO2 :-( Tak uvidím ....
A´T vám to roste a plave ....