Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Výroba osvětlení nad akvárium

V kategorii: Osvětlení

Bedna - 09/12/2012

autor: Bedna


Pro výrobu domácího osvětlení jsem se rozhodl takřka okamžitě, když jsem hledal na internetu vhodné osvětlení pro moji budoucí nádrž. Bohužel jsem nebyl moc úspěšný a při hledání na zahraničních webech jsem narazil na DIY osvětlení.


Začal jsem tedy hledal detailněji a nebylo to moc těžké jelikož jsem našel inspiraci u jednoho z největších aquascaperů České republiky a to Romana Holby.


Odkaz na jeho návod je zde: http://akvarium.romanholba.cz/diy-osvetleni/


Nechci zde opisovat jeho návod a ani vložit pouze obrázky vlastní výroby tak se trochu rozepíšu jelikož jsem pár věcí pozměnil a udělal trochu jinak.


Osvětlení do kterého jsem se pustil je moje první a tak tam nějaké nedostatky najdete.


1


Osvětlení jsem navrhoval pro akvárium o rozměrech 40x30x30.


Rozměry světla jsou zcela libovolné.


Já jsem zvolil rozměr 35x25cm,protože počítám výšku zavěšení okolo 15 cm nad vodní hladinou.


Vznikne tak doufejme potřebný kužel světla,který by mněl osvítit dobře i boky akvária.


 


Na výrobu budeme potřebovat:
 • Plech z leštěného nerezu…….cca. 200,-kč. podle rozměru
 • 2x dřevěné boky(tvar je na vás)
 • Objímka e27 (použil jsem keramickou typu F kvůli snadnému upevnění)….cca. 20,- kč.
 • Flexo šnůra …cca. 50,- kč.
 • Samořezné šrouby do dřeva….cca. 10,- kč.
 • Ocelové lanko tl. 1,5mm délky 2m…..cca. 20,- kč.
 • Vrtačku s vrtáky
 • Šroubovák,kleště,důlčík,tužku,metr,kladivo
 • A to hlavní chuť do práce a šikovné ruce
Postup výroby


při výrobě jsem se řídil návodem Romana Holby tak ho zde budu jen citovat.Samozřejmě si to můžete dělat po svém.Je to jednoduché:-)


Nejprve si vytvoříme 2 půlkruhy z překližky. Doporučuji vyříznout kruh, který pak rozřízneme na půl nebo si zkrátka uděláte dva půlkruhy zvlášť. Musíme si zvolit průměr kruhu, ten bude odpovídat hloubce nádrže. Pro příklad: nádrž s hloubkou 30 cm, průměr kruhu zvolíme 25-30cm. Poté si musíme zjistit obvod kruhu. Ten vydělíme dvěma a dostaneme rozměr, který nám určí hloubku světla/plechu, který musíme ustřihnout. Raději 2x měřte a pak střihejte. Střihání plechu doporučuji strojově, protože ručně se plech trochu zkroutí. Doporučuji si pak označit strany plechu (šířka a hloubka), aby jste pak nevyvrtali špatně díry, protože pak by celé světlo mělo špatné rozměry. Teď máme připravené dva půlkulaté boky z překližky a plech.


Na řadu přijde vrtání. Nejprve si rozměříme díry. Tyto díry nám budou držet překližkové boky, takže pozor na strany plechu! Uděláme si cca. 1-2cm okraj a od tohoto okraje si naměříme 0.5cm a odůlčíkujem. Díry stačí na každé straně tři. Pak si vyvrtáme do plechu díry a následně i do překližkových boků. Pak je nutné si vyvrtat dvě díry pro lanka pro zavěšení světla a jednu větší díru, abychom jím protáhly přívodní el. kabel. Tady pozor, abyste se trefili na střed plechu, protože pak bude světlo viset trochu nakřivo, ale případně by se to dalo vyrovnat nějakým závažím.


Déle si musíme rozměřit, kde umístíme objímky. Objímky jsem použil keramické typu F, které mají kovový držák do tvaru L. Když ho v kleštích narovnáme, pak můžeme jednoduše objímky do boků připevnit. Měl jsem totiž problém najít jiný typ objímek, protože buď neměly dobré uchycení nebo bylo nepraktické. Musíme si dát pozor, jaké žárovky pak budeme dávat, hlavně tedy jaké délky, protože pokud bychom daly nějaké delší a objímky by byly naproti sobě, tak by si navzájem zavazely. Musíme tedy objímky připevnit tak, aby jedna byla pár cm mimo střed a druhá také tak, jen na druhou stranu. Takto si pak nebudou zavazet. Také pozor na dostatečné místo pro našroubování, kde potřebujeme také nějaký prostor, tedy v případě, že byste dávali objímky naproti sobě a do nich nějaké menší žárovky.


Jakmile budeme mít naměřené, kam připevníme objímky, předvrtáme si dírky pro šroubky. Ještě ale objímky nepřipevňujte. Přijde na řadu zapojení. Nejprve si plechem protáhneme flexo šňůru a pak si dráty připojíme na objímku. Pokud budeme mít dvě žárovky, tak si kousek ustřihneme z flexo šňůry, popř. si koupíme kousek kabelu na propojení. Zapojení je jednoduché. Na šňůře máme modrý a hnědý drát. Hnědý je fáze, takže přidáme i hnědý drát z kousku šňůry, který máme na propojení a zapojíme je na střed objímky. Do druhé objímky připojíme propojovací šňůru hnědým drátem také na střed. Modrý drát pak zapojíme na závit, také u obou objímek.


2


 


Takto zapojené objímky připevníme šroubky na překližkové boky. Dalo by se to i pomocí lepidla, ale počítejte s tím, že tam bude dost horko a nějaká menší vlhkost, tak aby vám to neupadlo do vody. Následně plech přišroubujeme k překližkovým bokům. Teď už máme světlo vcelku hotové. Stačí jen protáhnout ocelové lanko pro zavěšení a zajistit. Jak zajistit lanko nechám na vás, je více způsobů jak to udělat.


 


Posledním krokem je zavěšení světla. Tam je také více způsobů.  Můžete si udělat šibenici nebo jakési U, kde budete mít dvě opory z každé strany. Můžete použít, jak kov, tak dřevo. No a nakonec doporučuju zapojit světlo na spínací hodiny. Tam doporučuju zainvestovat a zakoupit digitální. Má to několik výhod oproti mechanickým:


 
 • paměť pro různá nastavení času
 • při výpadku proudu se hodiny nezastaví
 • při posunu letního/zimního času se nemusí znova nastavovat časy
 • jsou naprosto tiché
 


Žárovky použijte dle vlastních preferencí. Já používám spirálové žárovky Philips, které mají vysokou svítivost. Pokud budete mít osvětlení pro dvě žárovky, můžete pak kombinovat barvu světla. Pro příklad: 15W 2700K + 23W 6500K.


 


Autor:Roman Holba


3


4


5


6


7


9


10


11


12


13
tommate - 09/12/2012

moc pěkně udělané! nebylo by dobré tam udělat nějaké průduchy na teplo? takhle se tam bude hromadit, protože stoupá a taky vlhkost by líp unikala ze světla :)


Bedna - 10/12/2012

myslím,že by to nemělo dělat neplechu,přece jenom ten plech není 100% ohnutý podle boku a mezery tam jsou,pokud to bude zlobit není problém tam dodatečně otvory vyvrtat :)

ale jsem rád,že se to líbí :)