Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Úvod k problémům s řasami

V kategorii: Problémy s rostlinami

Úvod k problémům s řasami

 

Co způsobuje řasy v akváriích?

 

Řasy budou růst v akváriích, kde nastane nerovnováha.

 

Kdy nastane nerovnováha?

 

Je důležité zajistit našim rostlinám dostatek živin – NO3, PO4, CO2 a stopové prvky. Tak zabráníme nerovnováze, protože budou mít rostliny všeho dostatek a nedají šanci řasám.

 

bba

 

V minulosti bylo mnoho lidí přesvědčeno, že řasy způsobují dusičnany a především fosforečnany. Dnes už je však mnohokrát prokázáno, že tyto živiny (pokud nejsou ve velkém nadbytku) nezpůsobují řasy. Naopak, čím více hnojíme, tím méňe máme řas.

 

Základní otázka tedy je: Proč se nemůžu zbavit řasy, i když přihnojuji NO3, PO4 a dodávám CO2?

 

Nejhorší věc, kterou můžete udělat při boji s řasami je, že začnete omezovat přidávání hnojiva. To způsobí ještě větší invazi řas.

 

Pojďme se podívat na základní příčiny růstu řas, pokud dodáváte dostatek živin:

 

1. Málo kyslíku ve vodě

 

2. Nedostatečný proud v nádrži

 

3. Moc organického odpadu

 

4. Nezaběhlá nádrž

 

aquarium algae

 

Málo kyslíku v nádrži je způsobený především slabým pohybem hladiny, špinavými filtry, překrmováním, v létě vysokou teplotou.

 

Nedostatečný proud vody v nádrži způsobí špatný pohyb živin v akváriu. Sice dodáváme dost CO2, NO3, PO4 a mikroživin, ale ty se nemají jak dostat k listům rostlin, protože je tam nezanese proud. Rostliny tak budou chřanout a nastoupí řasa. Zlepšíte to přidáním vodních čerpadel.

 

Organický odpad vzniká překrmováním, odumíráním listů rostlin, atd.. Užitečné bakterie ve filtrech a substrátu potřebují dostatek kyslíku, aby mohly tento odpad rozložit na NH4, NO3, PO4, které můžou rostliny využít jako živiny.

 

Dobře můžou v boji proti organickému odpadu pomoci i krevetky, které rozpadlé listy rychle likvidují.

 

Udržujte tedy dostatečnou hladinu O2, aby jste ulehčili práci bakteriím. Udržujte dobrý pohyb hladiny, čistěte filtry, pravidelně odkalujte a měňte vodu, nasaďte krevetky.

 

Nezaběhlá nádrž nemá dostatek užitečných bakterií, a tak nedokáže odbourávat organický odpad, což vede k růstu řas.

 

zelený zákal

 

Nezapomeňte, že nedostatečné hnojení NO3 a PO4 způsobí řasu. NO3 a PO4 způsobují řasu pouze pokud v akváriu chybí! Zapomeňte na staré opakující se mýty, že řasy způsobují tyto živiny. Udělejte vše proto, aby rostly rostliny a neporostou řasy.

 

Přeloženo z www.aquariumalgae.blogspot.com