Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Stručně o osvětlení rostlinných akvárií

V kategorii: Osvětlení

Stručně o osvětlení rostlinných akvárií

 

Adekvátně silné a kvalitní osvětlení je nezbytné pro správný růst rostlin. Rostliny jsou totiž závislé na fotosyntéze. Aby však mohla proběhnout, je třeba zásobovat rostliny dostatkem světla. Světlo jde vidět lidským okem, nicméně něco naše oko nezachytí (UV a IČ záření).

 

ligtning

 

Sílu osvětlení musíme vybírat s ohledem na požadavky vašich rostlin. Některým stačí 1 zářivka, jiným nestačí ani 3. Málo světla způsobí, že rostliny budou vytáhlé a nebudou mít správnou barvu. Naopak moc světla může způsobit nadměrnou teplotu vody, která se zahřeje díký teplu z osvětlení.

 

Existují dva základní druhy zářivek pro akvaristiku. Rozdělujeme je podle průměru na T8 a T5.

 

Zářivka T8 se běžně používá v domácnostech.

 

T5 má menší průměr, ale stejnou svítivost. Díky tomu lze umístit do krytu nad akvárium více zářivek, a tím i více světla pro rostliny.

 

Na obrázku můžete vidět porovnání tloušťky trubice T8 a T5.

 

T8 zářivky

 

K osvětlení lze použít i úsporné zářivky, které mají U tvar a pouze jednu zástrčku.

 

zarivky

 

Lze požít také HQI osvětlení, které se nevíce blíží spektru denního světla. Jeho účinnost je však poměrně nízká, a proto vytváří i mnoho přebytečného tepla.

 

Barevná teplota

 

Barevná teplota osvětlení se pohybuje mezi 5500K-8000K. Čím je číslo nižší, tím více je světlo do žluta. Naopak 8000K je spíše modré. Proto jsou běžně prodávané zářivky 840 žlutější než 865, které jsou spíše bílé.

 

Doba osvětlení

 

Fotosyntéza probíhá pouze za světla. Jakmile tedy zhasneme světla, fotosyntéza ustane. Musíme proto uspokojit potřeby rostlin a dopřát jim dostatek světla, pak bude jejich růst zdravý. Ideální je rostlinám poskytnout 10 hodin světla denně.

 

Množství světla

 

Neexistuje přesné pravidlo, jaké množství osvětlení je ideální. Většina lidí se však řídí pravidlem 1W na jeden litr vody. Pro 100l nádrž tedy musíme zajistit 100W světla, což představuje asi 3 36W zářivky. Záleží na tom, jaké máte rostliny. 1W/l je vhodný pro opravdu náročné rostliny. Na druhou stranu při metodě Estimative index lze dosáhnout vynikajících výsledků i při osvětlení 0.5 W/l. Musíme brát v potaz také výšku vodního sloupce, rostliny u dna by v případě vysokého akvária mohly trpět.

 

Volně přeloženo z www.cau-aqua.net


budulinecek - 09/06/2011

Ve výčtu mě určitě chybí LED osvětlení. Sám používám nad jedním akváriem LED trubici rozměrově odpovídající klasické T8 a zatím jsem spokojen.
Pak bych rád upozornil na chybičku ve článku:
"T8 má menší průměr, ale stejnou svítivost." - zcela určitě tam mělo být T5.


administrator - 10/06/2011

Díky, opraveno.


Vespertilio - 21/02/2013

ahoj, poradíte mi prosím, jakou T8 zářivko o délce 60, 61 cm zvolit? Dnes mi jedna odešla a zítra nutně potřebuji vybrat novou...V akváriu mám jednu Sun Glo a druhou Power Glo. Tuším Sun Glo praskla...je to ta žlutá. Mám vybrat tedy s podobným spektrem barev? Díky


Ardjuna - 21/02/2013

Podle mého názoru a zkušeností je to prakticky jedno (na barvě příliš nezáleží ... pokud to nebude nějaký extrém v podobě čistě jedné barvy). Osobně dávám přednost dennímu osvětlení (6500K = 865), ale rostliny bez problémů porostou i při jiné teplotě světla (třeba 4000K = 840, apod.).