Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Pravidelný sestřih rostlin a dlouhodobá údržba akvária

V kategorii: Aquascaping

Gargamel - 05/08/2013

Po založení akvária musíme provádět pravidelný sestřih rostlin, jinak by akvárium brzy vypadalo jako džungle. Při dodržení základních pravidel a volbě vhodných nůžek a pinzet se bue jednat o příjemnou a rychlou práci.


Sestřih stonkových rostlin


Stonkové rostliny umísťujeme z důvodu jejich vysokých nároků na světlo na dobře osvětlená místa. Proto je jejich růst nejrychlejší a je třeba je pravidelně sestřihávat. První sestřih bychom měli provést už po pár týdnech. Jakmile se zasazené stonky rostlin začnou přibližovat k hladině, je třeba je zastřihnout, aby zhoustly. Stonkové rostliny většinou sázíme na pozadí za rostliny s listovými ružicemi. Při sestřihu musíme dbát na správnou výšku sestřihu, protože to výrazně ovlivňuje budoucí výsledek.


strih


V tomto případě nejdříve setřihneme oranžovolistou ludwigii. Její výška střihu musí kopírovat kapradinu Microsorum před ní. Tím dosáhneme toho, že bude linie střihu sotva viditelná.


Na vedlejším obrázku vidíte, že je nyní třeba sestřihnout červenou alternatheru. Jelikož je její rychlost růstu pomalejší, provedeme linii řezu o něco výše.


strih 2


Nyní je potřeba zkrátit světle zelenou rostlinu Myriophyllum mattogrossense. Rychlost jejího růstu je vysoká, proto ji zkrátíme na nejnižší výšku. Po sestřihu nepůjde za ludwigií, alternatherou a Microsoriem vůbec vidět.


Na sestřih stonkových rostlin zásadně používáme rovné, dlouhé nůžky. Na menší akvária délky cca 30cm: Nůžky 28 cm rovné. Na větší akvária větší: Nůžky 38cm rovné. Při použití krátkých, manikúrních nůžek bude velmi obtížné dosáhnout požadovaného tvaru.


strih 3


Nyní je třeba zastřihnout rostliny s velkými listy, rostoucími v ružici. Mezi ně patří např. Microsorum na obrázku. Je nezbytné odstřihnout staré listy. To podpoří tvorbu nových, zdravých listů. Kapradiny rovněž tvoří dlouhé, hnědé kořeny. Tyto kořeny je třeba odstřihnout také. Nejsnadněji to jde pomocí nůžek se zahnutou špičkou.


strih 4


Na obrázku vlevo nahoře vidíte rostlinu Echinodorus tenellus. Stejně jako riccii ji stříháme vlnitými nůžkami. Nejdelší listy sestříhneme až ke dnu. Takto udržíme požadovaný tvar a výšku. Podpoříme navíc růst. Riccii přivázanou silonovým vlascem k placatému kamenu sestřihneme co nejníže.


strih 5


Kobercové rostliny zásadně stříháme zahnutými nůžkami.


Pro větší akvária použijeme 38cm nůžky zahnuté. Pro menší postačí 28cm nůžky zahnuté.


Kobercové rostliny zkracujeme co nejvíce. Stříháme až úplně u substrátu.


Při pravidelném sestřihu budou rostliny houstnout a dosáhneme kompaktního porostu po celém akváriu.


 


LaXo - 05/08/2013

Wow, diky Gargamel za clanok, taketo mozem.