Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Plán pro první měsíc po založení akvária

V kategorii: Aquascaping

Gargamel - 05/08/2013

První měsíc po založení užitečné bakterie teprve osídlují filtr a substrát. Rovnováha v akváriu tak ještě není nastolena a tvoří se v něm mnoho jedovatých sloučenin. Ihned po založení rozhodně není možné vpustit ryby. Záběh akvária si vyžaduje přesný postup.


voda
  1. týden
Jakmile máme na dně správně položené vrstvy substrátu, kameny a kořeny a akvárium je osázeno rostlinami, můžeme jej zalít vodou.


Světlo nastavíme do požadované výšky nad hladinou dle zvolených rostlin (viz. předešlé kapitoly). Zapneme filtr a nainstalujeme skleněné trubice Lily Pipes. Umístíme skleněný vtok i výtok buď na pravou nebo na levou boční stěnu akvária.


Spustíme CO2 set a do akvária umístíme skleněný difuzor. Jestliže máme akvárium kratší než 90cm, difuzor umístíme na druhou stranu akvária od Lily Pipes. Pokud je akvárium delší, umístíme difuzor pod Lily Pipes. Nastavíme 1 bublinku za sekundu pomocí skleněného počítadla bublin. Na boční stěnu akvária připevníme Drop Checker pro kontrolu obsahu CO2. Jestliže Drop Checker ukazuje modrou barvu, zvýšíme frekvenci bublinek. Jestliže ukazuje barvu žlutou, bublinky naopak ubereme. Takto si můžeme být jisti, že bude CO2 v optimálním množství.


ada green bacter


Protože se musí co nejrychleji rozmnožit užitečné bakterie, použijeme v prvních týdnech přípravek ADA Green Bacter. Toto urychlí záběh filtru. Rychlejší vývin bakterií v substrátu nám pak zajistily přípravky pod substrátem ADA Bacter 100 a ADA Clear Super.


ada hnojiva


Denně hnojíme hnojivem Brighty K.


Denně měníme ½ vody. Toto je velmi důležité, protože z důvodu prozatimní absence užitečných bakterií je voda plná jedovatých sloučenin, které nedělají dobře rostlinám.


 
  1. týden
Druhý týden měňte ½ vody obden. Většina rostlin se bude adaptovat na nové podmínky, takže mohou shazovat staré listy. Tyto listy neprodleně odstraňujte.


Denně hnojte hnojivy ADA Brighty K a ADA Step 1.


 
  1. týden
Na začátku třetího týdne vpusťte první krevetky a krunýřovce Otocinclus. V tomto týdnu dochází k vrcholu zabíhání filtru, substrátu a tvorbě užitečných bakterií. Z tohoto důvodu se často objeví první řasy. Krevetky je však jsou schopny velmi rychle odstraňovat.


amano krevetka


Měňte ½ vody 1x za tři dny.


Pokud se tvoří řasy, vysaďte dostatek krevetek a vyčistěte Lily Pipes a především skleněný difuzor v roztoku SAVA. Difuzor musí být stále čistý. Pouze tak docílíte jemných bublinek CO2.


Pokračujte v hnojení.


 
  1. týden
Od čtvrtého týdne stačí měnit 1/3 až 1/2 vody 1x týdně.


Rostliny se již rozrostly a přibylo tak zelené masy, proto je třeba přidat na množství přidávaného CO2. Zvyšte množství bublinek na dvě za sekundu, případně se řiďte podle Drop Checkeru. Zelená barva Drop Checkeru je pro nás cílem.


Aby nebyly stonkové rostliny vytažené a pěkně zhoustly, je třeba je zastřihnout nůžkami. Pouze pravidelným sestřihem docílíme kompaktního tvaru rostlin.


ada nůžky


Můžeme použít přípravek ADA Green Gain obsahující rostlinné hormony. Tím se po zastřižení snáze vytvoří nové listy a stonky rychleji obrazí.


Od této doby stačí měnit vodu 1x týdně. Pravidelně čistíme difuzor a stříháme rostliny. Se zvyšujícím množstvím rostlinné hmoty kontrolujeme Drop Checker a případně přidáváme bublinky za sekundu CO2 pomocí počítadla bublin.


Od třetího měsíce začneme používat místo hnojiva ADA Step 1 ADA Step 2 a Brighty K. Můžeme používat hnojivo ADA ECA s obsahem železa pro lepší vybarvení rostlin.


rasbora


Po půl roce přidáme tablety do dna ADA Iron Bottom, abychom zajistili stálou výživu kořenů rostlin.


Po jednom roce začneme hnojit hnojivem ADA Step 3 společně s ADA Brighty K.


 


LaXo - 05/08/2013

Velke diky!