🔥Probíhá akce Více zde 02d 21h 48m 31s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Idealni slozeni filtr. naplni

V kategorii: Filtrace a pohyby vody

Farcry - 28/11/2012

Zdravim,

chci se optat na vase nazory, na idealni slozeni filtr. naplni ve filtru a jejich mnozstvi.

Kuprikladu, objem filtru 1,5l. Od ady bio rio 1l a zbytek vata? Vadi treba, pokud je filtr plny filtranicho media jako keramicke krouzky apod? Prijde mi, ze to pak rapidne snizuje prutok, nez to dat pul na pul, tim myslim treba 0,7l media a 0,7 l vaty.

Vim, ze ada doporucuje pul bio rio a pul na carbon - aktivni ukli.

Diky za vase postrehy


grunda - 28/11/2012

nevím co máš za filtr, já provozuji jen Eheimy a náplně dávám přesně tak, jak jsou doporučeny výrobcem


tommate - 28/11/2012

teď jsem se zběžně díval do knihy ADA book a tam je to znázorněno tak: prví měsíc akvacit a uhlí, a pak se dá místo uhlí bio rio, a po nějakém čase se odebere i akvacit a naplní filtr jen bio rio


Ardjuna - 28/11/2012

Zpočátku (při zabíhání akvária) je dobré používat větší množství aktivního uhlí. Později (tak po třech měsících) se obvykle doporučuje napakovat filtr především biologickou filtrací. Každopádně si ale myslím, že je dobrý nápad mít jako první vrstvu ve filtru nějakou mechanickou filtraci (třeba tu vatu nebo molitan, který pochytá co nejvíce hrubých nečistot, které pak nebudou zbytečně zanášet hlavní filtrační náplně). Pak je určitě dobré mít maximum bio-médií (ať už je to cokoli). Bio-médií je nepřeberné množství druhů (co výrobce, to jiný druh). Některé snižují výkon čerpadla více, jiné méně. Třeba Eheim Substrat Pro je velmi lehký, porézní materiál, který podle mě výkon čerpadla přílis neovlivňuje (jiné, těžší a kompaktnější média však mohou výkon čerpadla snižovat docela rapidně). Na použitém materiálu tedy určitě také hodně záleží. Jak je na tom v tomto ohledu filtrační médium ADA BioRio, to nevím. Obecně je lepší používat hodně porézní materiály, které můžou osídlit kvanta užitečných bakterií (čím menší [vnitřní] povrch, tím horší biologická filtrace). Pozor taky na různé speciální filtrační náplně, které se používají třeba k odstraňování dusičnanů nebo fosforečnanů. Pokud v přírodním akváriu použiješ podobnou náplň, tak můžeš rostliny brzy dostat do vážných problémů. Filtr může v některých případech fungovat jako velmi silná konkurence k rostlinám (když použiješ nevhodné náplně, které budou rostlinám odebírat potřebné živiny). Pokud v tom tedy nemáš zcela jasno, tak je určitě lepší používat nějaké prověřené filtrační náplně.


grunda - 28/11/2012

já si myslím, že hned od začátku je třeba dát tam bio-náplně. Dát do filtru uhlí a pak jej vyměnit za jinou náplň znamená zabíhat filtr od začátku. Takže uhlí pouze v případě, že je třeba odstranit z vody léky.


danyboy77 - 28/11/2012

A nekteri si davaji jeste do filtru Zeolit ne? Osobne snim jeste nemam zkusenost. Jak moc velka je to pomoc pri zabehu akva?


grunda - 28/11/2012

zeolit je dobrý při kalamitách, jinak jsou lepší materiály třeba od Eheim


danyboy77 - 29/11/2012

Pri kalamitach bude asi nejlepsi casta a velka vymena vody nez prehazovat ffiltracni media. A mas pravdu,Eheim naplne jsou jednicka ...sam je pouzivam. ;)


Ardjuna - 29/11/2012

#5 (Grunda): Já jsem to nemyslel tak, že by mělo být ve filtru pouze aktivní uhlí (to je samozřejmě blbost). Myslel jsem, že je dobré tam mít menší část uhlí + bionáplň. Po čase je pak možné to uhlí vyhodit a doplnit už jen bio.

Jinak s používáním zeolitu už nějaké zkušenosti mám a nemohu si ho vynachválit. Používám ho hlavně při zabíhání (první měsíc až dva), ale občas nechávám část zeolitu ve filtru stabilně. Jednou se mi povedlo nasadit do akvárka ryby moc brzo (= vysoká koncentrace amoniaku), a když jsem přidal do filtru zeolit, druhý den už nebylo po amoniaku ani památky. Podle mojeho názoru patří zeolit mezi špičku ve filtračních materiálech. Má mnohem větší vnitřní plochu než kdejaká komerční bio-náplň. A navíc je ho možné snadno "regenerovat" (stačí vyvařit ve slané vodě) ... i když to při jeho nízké ceně nemá ani smysl. Dá se obvykle sehnat i v květinářství (5kg za 100,- Kč). Většina komerčních výrobků se snaží více či méně tento přírodní materiál napodobit.

Jinak ve filtru se dá používat i celá řada dalších materiálů jako keramzit, liapor, terrramol nebo vermikulit. Obzvláště ten vermikulit (díky tomu, že je extrémně lehký) se dost podobá komerčním náplním Eheim Substrat Pro) ... ovšem cenově je to úplně jinde.

Pokud jde o náplně do filtrů, tak tady má akvarista mnohem větší manévrovací možnosti než u substrátů.


kvetak84 - 29/11/2012

Eheim náplně do filtru jsou možná jednička ale také jsi je velmi slušně zaplatíš. Zeolit je levný a snad ještě lepší než předražené náplně od Eheimu.


grunda - 29/11/2012

to je pro každého, buď si dáš do filtru to co tam patří a funguje to jak má, nebo hledáš levnou alternativu


Ardjuna - 29/11/2012

#11 (Grunda): Nevím, jak dlouho děláš akvaristiku a jaké v tom máš zkušenosti, ale třeba takový zeolit se jako filtrační materiál používá mnohem déle než jakékoli jiné médium firmy Eheim (snad jen s výjimkou molitanu) ... takže stavět nové filtrační náplně proti desítkami let prověřeným materiálům mi připadá docela úsměvné. Snad jediná známá nevýhoda zeolitu je to, že v malém množství odstraňuje z vody také vápník a hořčík (což ale řada lidí spíše uvítá ... pokud nemá extrémně měkkou vodu). Zeolit se navíc zcela běžně používá ve filtračních systémech u jezírek (a především v USA to funguje už velmi dlouho).

Kromě toho se dá jako filtr použít cokoli, co dokáže z vody účinně odfiltrovat mechanické a/nebo organické částice a zároveň to nezhorší její kvalitu. Takže třeba takový vermikulit, keramzit nebo terramol může být vynikající bio-filtrační materiál. Nechápu, v čem přesně jsou podle tebe komerční náplně lepší. Zeolit má jednoznačně větší vnitřní plochu než drtivá většina komerčních bio-materiálů. Některé jeho vnitřní póry mají průměr o velikosti molekul ! Znáš nějaký podobný materiál?

PS: Podle tebe nepatří do filtru nic jiného než to, co určí výrobce. Takže do filtrů ADA jen BioRio. Do filtrů Eheim jen EhfiMech, Substrat Pro apod. Do filtrů X zase jen Y atd. No, podle tohoto přístupu potom nerozumím tomu, jak můžou všechny ty filtry vůbec fungovat ... když každý výrobce doporučuje úplně jiný výrobek. No né? Zeolit nedoporučuje žádný výrobce, protože zeolit se nevyrábí v laboratoři/továrně žádného výrobce ... vzniká v přírodě (stejně tak vermikulit, keramzit ...).


grunda - 29/11/2012

akvaristiku dělám cca 20 let, netvrdím, že zeolit je špatný, ale... Eheim vyvíjí filtrační materiály už nějakých 30 let + - , zkoušel jsem dávat různé filtrační materiály do filtrů Eheim a nějak to není ono, filtry jsou hlučnější(subjektivní dojem), mají horší průtok(objektivně změřeno), filtrace není jen o poréznosti materiálu, ale i o tvaru a správném složení vrstev ve filtru. Naposledy jsem si naběhl s nějakým srá..m od Rataje, ty pidi kuličky jsem z filtru šťouchal ještě půl roku


Gargamel - 29/11/2012

Jestli jsou origo náplně do filtru od EHEIMU lepší než zeolit je dost těžké říct si myslím. Je třeba brát v úvahu i tu hlučnost, brzdění průtoku atd. jak píše grunda. To je stejné jako říct - koupím si velké auto, protože má velký kufr, jenomže že má větší spotřebu je zase druhá věc. Neviděl bych to tak černo-bíle. Každé má něco.


Ardjuna - 29/11/2012

#13 (Grunda): Průtok vody filtrem je jiná věc. Je jasné, že různé materiály mají různý vliv na průtok vody filtrem. Pokud někdo nasype do filtru jemný křemičitý písek, tak se mu rapidně sníží proud (tlak vody), zatímco když tam někdo nasype ty velké černé bio-kuličky, tak se mu moc proudění při průchodu filtrem neomezí.

Já tady ale nemluvím o výkonu, ale o materiálech. To, že mají různé materiály vliv na průtok, to snad ani není třeba zmiňovat. A to, že filtrace není jen o poréznosti materiálu ... to je podle mě dost zavádějící tvrzení. Je třeba totiž upřesnit, jaký druh filtrace máš na mysli. Pokud jde o biologickou filtraci, tak tam má poréznost materiálu na účinnost tohoto druhu filtrace opravdu obrovský vliv. A různé vrstvy se ve filtrech používají především proto, aby byl jeden a ten samý filtr schopen provádět různé druhy filtrace - mechanickou, biologickou, případně ještě chemickou.

Já jsem řešil právě tu biologickou filtraci, která by měla v zaběhnutém akváriu převládat. Chemická filtrace (např. aktivní uhlí) se používá většinou jen při odstraňování medikamentů nebo jiných organických sloučenin. Pro mechanickou filtraci stačí použít jednu malou vrstvu hrubšího molitanu. Na čem nejvíc záleží, je právě biologická filtrace. A tady se podle mě některé přírodní materiály těm umělým (komerčním, laboratorním) více než vyrovnají. Není možné něco šmahem odsuzovat a tvrdit, že to dobře nefunguje, když na to existuje dokonce řada vědeckých studií a odborných článků ... a struktura a funkčnost těchto přírodních materiálů je důkladně zdokumentována a popsána (narozdíl od komerčních materiálů, o kterých nikdo nic s jistotou neví !!!). Nebo ty snad víš, jak přesně funguje Eheim Substrat Pro? Jsi si naprosto jistý, že se nejedná o nějaký materiál, který ti z vody neodstraňuje spolu s odpadními látkami i živiny? Existuje řada materiálů, které na sebe umí vázat fosforečnany nebo dusičnany (podobně jako zeolit dokáže vázat amoniak). Jsi si jistý, že něco takového nemáš ve svém filtru? Kde bereš tu jistotu? Řada výrobců akvarijní techniky a materiálů se vehementně ohání tím, že jejich výrobky neobsahují žádné fosforečnany ani dusičnany. A jak už dnes jistě každý druhý přírodní akvarista ví, to, že nadbytek těchto živin způsobuje řasy, je nesmysl. A stejný výrobce ti pak servíruje filtrační náplně, které tady zcela nekriticky vychvaluješ (bez urážky). Co když jsou tyto filtrační náplně obohacovány materiály, které ti budou z vody odstraňovat kromě PO4 a NO3 třeba i železo? Takovéhle povedené materiály ti pak budou (aniž o tom budeš vědět) okrádat rostliny o drahocenné živiny. Netvrdím, že je to případ náplní Eheim. Chci tím jen říct, že když už jsi k něčemu kritický, tak bys měl začít u toho, co používáš. A já doufám, že když tak vychvaluješ filtrační náplně Eheim, tak taky víš, z čeho přesně se skládají a jak přesně fungují (já to třeba o zeolitu vím).

PS: A totéž platí třeba i o hnojivech nebo substrátech. Kolik toho víš o přesném složení nějakého komerčního substrátu nebo komerčního hnojiva? Je mi velkou záhadou, jak můžou lidi tvrdit, že je nějaký výrobek na špičkové úrovni, aniž by se někdy zajímali o jeho složení?

#14 (Gargamel): Mně nejde o to tady propagovat zeolit vs. jiné materiály. Mě jen vadí, když někdo nekriticky vychvaluje nějaký výrobek, aniž by o něm vlastně něco věděl (kromě jeho subjektivního dojmu a nekritické víry ve schopnosti a čisté úmysly výrobce).


Gargamel - 29/11/2012

Úplně chápu jak to myslíš. Myslím ale, že máte pravdu oba.
Ty náplně EHEIM používají milióny lidí po celém světě a nevím o nějakých stížnostech. I ty sám jsi tady dříve psal ohledně substrátů, že je lepší použít ověřený než experimentovat s liaporem. Myslím, že je to podobná situace. Já osobně o zeolitu narozdíl od tebe mnoho nevím, takže by mě nenapadlo si jím nacpat celý filtr. Používáš ho ve filtrech? Kolik % filtru u tebe tvoří?


tommate - 29/11/2012

"Marcel napsal: Zeolit má jednoznačně větší vnitřní plochu než drtivá většina komerčních bio-materiálů. Některé jeho vnitřní póry mají průměr o velikosti molekul ! Znáš nějaký podobný materiál?"

mají póry o velikosti molekul nějaký význam pro bio-filtraci? mě se na zeolitu nelíbí to, že do sebe váže i prvky

já jsem si koupil sice drahý substrat pro, ale vím, že ho mám na vždy


Ardjuna - 29/11/2012

#16 (Gargamel): Jak už jsem psal, já rozhodně nemám v úmyslu kritizovat filtrační náplně Eheim (nebo jiné). Sám je používám. Musím se ale přiznat, že mi vadí, když někdo (kdokoli) shazuje některé věci, aniž by o nich něco věděl ... nebo naopak něco nekriticky vychvaluje, aniž by o tom něco věděl. To je vše.

Pokud někdo nemá peníze na velmi drahé bio-filtrační náplně od Eheimu, tak je podle mého názoru nesmysl mu říkat, že bez nich to nebude fungovat (nebo že mu to určitě nebude fungovat tak dobře). Pokud by mi tady někdo napsal, z čeho se vlastně ty náplně od Eheimu skládají (co je to vlastně za materiál); jak fungují; zda bylo prokázáno, že v určitém smyslu nekonkurují rostlinám (tím, že by je připravovaly o část živin) ... tak je pak možné na základě toho zodpovědně říct, jestli je takový materiál OK. A stejně tak pokud tady někdo říká, že třeba zeolit, vermikulit nebo keramzit se do filtrů nehodí, tak bych očekával, že uvede jasná a konkrétní fakta (nebo když už nic, tak aspoň své důvody), proč to podle něj nemůže fungovat. Každý si pak bude moct udělat názor, jestli jsou jeho argumenty pádné nebo bezzubé.

Jinak při zabíhání akvária plním filtr zeolitem asi z 50% a první měsíc navíc polovinu zeolitu každý týden vyměňuju za novou dávku. Jinak vzhledem k tomu, že na sebe dokáže zeolit vázat i určité množství vápníku (a hořčíku), tak údajně funguje i jako změkčovač vody ... což jsem ale zatím netestoval, protože používám vodu z reverzní osmózy.


Ardjuna - 29/11/2012

#17 (Tommate): Mají. Za základě iontové výměny se v nich "skladuje" potrava pro nitrifikační bakterie. Tyto bakterie konzumují jak známo amoniak a převádějí ho na dusitany. Dusitany pak další typ bakterií redukuje na dusičnany, které se uvolňují do vody jako živiny pro rostliny.


Další stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde