Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

CO2 z hasicího přístroje

V kategorii: Jak hnojit CO2 v akváriu

Než vůbec začnete s touto tlakovou láhví pracovat, je třeba si uvědomit, že je to potencionální zabiják. Pokud však s láhví budete pracovat rozumně a s respektem, nemáte se moc čeho bát.

Pokud už vás přestalo bavit věčně namíchávat novou náplň kvasnic, je čas na vyšší level. Při použití upraveného hasícího přístroje bude dávkování CO2 přesnější, stabilnější a lze jej vypínat na noc. Je to alternativa ke klasické tlakové láhvi. Na následujícím obrázku je použit 2kg hasičák, který je 60cm vysoký (lze porovnat s DVD obalem na obrázku). Je možné ho koupit na aukru, ebay nebo kdekoli, kde provádějí revizi hasících přístrojů.

 

Teď je na řadě sehnat redukční ventil. Postačí i obyčejný na sváření. Za něj je nutné koupit jehlový ventil, kterým můžeme regulovat množství bublinek proudících do akvária. Velice užitečným je elekromagnetický ventil, který nám umožní na noc vypnout dodávání CO2. Jen ho zasuneme do spínacích hodin a nastavíme čas, kdy se vypne, čímž zamezí průtoku CO2 do akvária. Kompletní redukční ventil včetně jehlového ventilu a nočního vypínání nabízíme i v našem eshopu: CO2 set s nočním vypínáním bez láhve. V nabídce naleznete dva typy - se závitem G3/4 a W21.8. Vyberte ten, který má stejný závit jako Váš hasicí přístroj.

Nejprve musíme odšroubovat původní hasící hadici. Bylo to snažší, než jsem čekal. Je dobré držet pojistku, kdyby se náhodou nějak zmáčkla páčka, aby najednou nevyletěl všechen plyn z bomby ven. I kdyby se vám to nepovedlo, nemělo by se vám nic stát, mě samotnému to takto jednou vyletělo a přežil jsem, ale není to nic příjemného (hlavně pro uši), nehledě na škodu plynu, který budeme muset znovu naplnit. Poté můžeme odstranit i pojistku.

Připevněte teď redukční ventil na místo, kde byla výstupní hadice. Než budete kupovat redukčák, ujistěte se, že je to stejný závit jako hasičák. V tomto případě nebyl úplně stejný, ale překvapivě pasoval docela dobře.

Pořádně to utáhněte, aby zbytečně neunikal plyn bokem.

A teď to příjde! Zmáčkněte páčku a uvolní se plyn. Musíte samozřejmě utáhnou redukční ventil tak, aby unikalo jen trošičku plynu, jinak všechen najednou rychle vyletí ven. Ventil zkontrolujte raději 2x. Jakmile pustíte plyn, budíky vám ukážou tlak v láhvi. Měl by se pohybovat lehce nad 50 bar. Na to si při plnění dávejte pozor, abyste to nenatlakovali tak, že to praskne. S tím by vám ale měl potom pomoct člověk v plnírně, který tomu rozumí. Problémem u těchto po domácku vyrobených hasičáků je to, že vám to oficiálně nikde nenaplní, protože to nemá revizi a tlakové zkoušky. V okolí by se měl ale určitě někdo najít. Jen bych s tím asi nechodil do nějakých značkových plníren. Tam je šance na naplnění docela malá.

Páčku musíte slepit páskou nebo ji zafixovat jinak, aby plyn stále proudil.

Abychom zkontrolovali těsnost, použijte mýdlovou vodu. Tak poznáte, jestli někde plyn zbytečně neuniká.

Můžeme připojit počítadlo bublinek a musíme připojit zpětný ventil, aby se nestalo, že vám voda z akvária nateče až do tlakové láhve.

Já s oblibou používám keramický skleněný difuzor, který nasadíme na vyúsění hadičky. Na trhu však existuje nepřeberné množství nejrůznějších difuzérů a atomizérů.

 

Nastavte množství bublinek za minutu a můžete spokojeně bublat. Podle velikosti nádrže teď máte na několik měsíců od míchání kvasnic a znovuplnění láhve pokoj.

Ještě bych chtěl upozornit, že to celé děláte na svou zodpovědnost. Já jsem napsal jak to dělám já, pokud to zvrtáte, není to moje chyba. A pamatujte, mějte k té láhvi respekt!

Volně přeloženo a obrázky použity z www.ukaps.org