Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Betta bojovnice pestrá - chov, jak založit bettárium, nemoci

Co je to za rybičku a proč nese svůj název "bojovnice"

Bojovnice je jednou z nejzajímavějších ryb, která se dá u nás poměrně snadno pořídit a její chov je poměrně nenáročný. Je to rybka, která se většinou snese se všemi rybičkami (až na výjimky, které jí okusují ploutve) a může zkrášlit akvárium svou barevností. Nejkrásnější jsou především samci, kteří mají krásné dlouhé závojové ploutve, různě barevné a dle druhu i různě tvarované. Je však nutné si uvědomit, že její název není zcela náhodný. Jestliže máme v akváriu více, než jednoho samce, dochází k soubojům, které často končí smrtí, proto je důležité říci, že v akváriu smí být pouze jeden samec (tedy až na výjimky kdy se nám podaří chovat dva a snášejí se, ale pro začínající nedoporučuji). Samice se pak mezi sebou většinou snáší bez větších problémů a lze jich chovat několik dohromady a když se nám zadaří, tak lze také sehnat krásná zbarvení. Bojovnice je rybička pocházející z Asie tudíž vyžaduje určité parametry vody, a to Ph kolem 6-8 a teplotu v rozmezí 26-30°C (proto je většinou vyžadováno topení, protože při nižších teplotách se stává, že se rybičce začnou rozpadat ploutve apod.).


Bojovnice pestrá - betta

Akvárium a vybavení pro Bojovnice

Na začátku bychom měli zvážit, jestli chceme rybičku jednu nebo více a podle toho vybírat objem akvária. Pro jednoho samce je pak vhodné akvárium ve velikosti minimálně 20 litrů, a proto jsou zcela nevhodná různá betária, která se prodávají v akvaristikách a tento objem ani zdaleka nemají. Rybičky se v nich trápí (jen si představte, jak by vám bylo, kdyby vás někdo zavřel do místnosti 2x2 metry). Do vhodného akvária je většinou důležité pořídit nějaký filtr pro menší akvária, mohu doporučit závěsné filtry, které nezabírají místo uvnitř akvária. Dále je pak důležité topítko, jelikož málo z nás má doma více než 26°C, takže zvolíme vhodnou velikost pro naše akvárium a nebo zvolit jednodušší variantu a koupit akvarijní set, který disponuje většinou vším potřebným zařízením. Dále je vhodné pro udržení stabilního Ph a různých parametrů pořídit substrát, který splňuje naše požadavky. Co mohu doporučit je INVITAL Japanese Soil nebo jiné podobné substráty. Poté je vhodné pořízení přípravků, které zlepšují podmínky pro bojovnice jako např. Tetra Betta AquaSafe a krmivo pro Bojovnice.

 

Výměny vody a péče o bojovnice

Jako u všech rybiček tak i u Bojovnice se musí provádět pravidelná držba a jelikož jsou akvaristé kteří chovají tyto rybičky bez filtrů a podobně, jsou tyto výměny důležité. Je vždy třeba odkalit dno pomocí odkalovače a vyměnit alespoň 1/3 vody akvária. Je lepší doplňovat vodu odstátou, ale pokud tuto možnost nemáme tak po doplnění vody z kohoutku je nutné použití přípravků odstraňujících chlór. Poté je v každém případě vhodné použití přípravků pro zlepšení podmínek pro Bojovnici.

Tetra Betta Aquasafe

Zajímavosti

Po nějaké době si občas můžeme všimnout pěny na hladině akvária, která je většinou přilepená ke sklu a samec kolem ní plave, jako by jí hlídal a ono to tak vlastně je. Ona pěna je totiž samcovo pěnové hnízdo, které staví, protože by se do něj v pozdější době se samicí vytřeli. Toto hnízdo bychom tak neměli samci nikdy bourat a ničit.

Betta Tetra bojovnice pestrá hnízdo

Chceme-li, aby náš samec měl krásné pevné a silné ploutve, je vhodné mu občas k akváriu dát zrcadlo tak, aby se v něm viděl. Samec si myslí, že je to jeho sok, a proto se na něj čepýří a tak si zpevňuje ploutve. Je to krásná podívaná, ale nikdy mu tam to zrcadlo nenechávejte příliš dlouho, mohl by se totiž vysílit.

 

Nemoci betta bojovnice pestré

Atraktivní vzhled betta bojovnic je výsledkem jejich šlechtění. Stejně tak, jako ostatní druhy přešlechtěných zvířat, jsou však následkem šlechtění vnímavější na různé patogeny. Abyste jejich nemoci včas odhalili, je nutné ryby pravidelně sledovat a všímat si změn v jejich chování.

Pokud ryby nepřijímají potravu, polehávají na dně, jsou letargické, mají potíže s plaváním nebo dýcháním, otírají se předměty v akváriu, mají slepené ploutve nebo se jim vytvoří stresové zabarvení – tmavé horizontální pruhy na těle, je to signálem, že s rybami není něco v pořádku.

Nejčastější příčinou nemocí bývá zhoršená kvalita vody v akváriu. Proto se jako první pomoc doporučuje vyměnit část vody v nádrži. Můžete také rybu, u které máte podezření, že onemocněla, odlovit a umístit ji do samostatné nádrže, do které přidáte sůl v poměru maximálně 1 čajovou lžičku na 1 až 2 litry vody. V přisolené vodě by ryba měla zůstat 5 až 7 dnů. Pokud se její stav zlepší, můžete ji opět vrátit do nádrže k ostatním rybám.

Příznivé prostředí v akváriu pomohou udržet také přírodní produkty, například olšové šištičky nebo listy či kůra mandlovníku mořského.

Jaké jsou nejčastější nemoci betta bojovnic?

Bakteriální rozpad ploutví (BRP – nemoc ploutví)

Bakteriální rozpad ploutví je nejčastějším onemocněním bojovnic. Onemocnění postihuje ploutve, které jsou rozežírány od okrajů bakteriemi. Postižené okraje ploutví mají zarudlou nebo začernalou barvu a vypadají jako ohořelé. BRP nebývá pro ryby životně nebezpečné a obvykle k vyléčení stačí, když v akváriu po několik dní každý den vyměníte část vody. Při výraznějším zasažení ploutví aplikujte antibakteriální léčiva. Po vyléčení rybám ploutve dorostou, avšak ne již do původní velikosti.

Columnaris

Columnaris je bakteriální onemocnění projevující se bílými nekrózami na těle ryb. Vzhledově působí jako by ryby byly napadeny plísněmi. K vyléčení pomáhá snížení pH na 6 a antibakteriální léčiva.

Vodnatelnost

Vodnatelnost způsobuje vnitřní bakteriální infekce. Mezi příznaky patří výrazně zvětšená břišní dutina a zježené šupiny. Pokud si nemoci všimnete dříve, než se rybě zvětší břišní dutina, lze ji vyléčit pomocí antibakteriálních přípravků. Jakmile však dojde ke zvětšení břišní dutiny, dochází k nevratnému poškození vnitřních orgánů a je lépe rybu utratit. Riziko přenosu nemoci na ostatní ryby v akváriu je minimální.

Oodinium (obrněnka)

Oodinium je časté onemocnění bojovnic způsobené kožními parazity. Mezi první příznaky patří stažené až slepené ploutve a ryby se otírají o předměty v akváriu. Při nasvícení rybky ze strany a pozorování shora, lze vidět drobné světlé tečky na ploutvích i těle ryby. Nemoc nebývá pro rybu smrtelná a lze ji vyléčit antiparazitiky. Pomůže také zvýšení teploty vody na 30°C – při této teplotě se zastavuje parazitům vývojový cyklus a postupně vymřou. Teplotu však nelze zvyšovat v akváriu, ve kterém společně s bojovnicemi chováte druhy, které nepocházejí z tropických oblastí a takto vysokou teplotu nesnesou.

Nádory

Nádory jsou většinou vázané na vyšší množství pigmentace, kdy u metalických barev v některých místech dojde ke shlukům buněk, z nichž se následně vytvoří postupně se zvětšující nádor. Nádory mají genetický původ a nelze je léčit. Pokud nádor nezasáhne životně důležité orgány, nemusí rybu ohrožovat na životě. Často však na postiženém místě vznikne infekce, která již může být pro rybu nebezpečná.

Poranění pokožky či ploutví

Ryby se mohou poranit o předměty v akváriu nebo během šarvátek mezi sebou. Aby se rány rychle zahojily, je nezbytné v nádrži udržovat optimální podmínky.

Popeye (exophthalmia)

Při tomto onemocnění dochází ke zvětšení a zákalu jednoho nebo obou očí vinou špatné kvality vody. Pokud nemoc zachytíte včas, pomůže vodoléčba spočívající ve výměně části vody v akváriu po dobu několika dní. Zanedbaná nemoc může nenávratně poškodit rohovku oka ryby.

Vnitřní parazité

Ryby mohou být napadeny vnitřními parazity, například hlísticemi nebo tasemnicemi. Napadené ryby hubnou a ztrácejí energii, protože jim velkou část živin berou parazité. Pokud se parazité v břišní dutině příliš namnoží, dochází ke zvětšení břišní dutiny. Nemoc se léčí přímo určenými přípravky. Přenosu parazitů předejdete karanténou u nově zakoupených ryb.

Spironucleus/Hexamita

Toto onemocnění způsobují jednobuněční parazité, kteří žijí v trávícím traktu a vnitřních orgánech ryb. Mezi příznaky patří vláknité bílé výkaly, ryby hubnou a v pokročilém stádiu nemoci mohou mít krátery na hlavě. Nemoc se léčí léčivy k tomu určenými.

Krupička

Krupička je napadení kožními světlými kulovitými parazity. Nemoc se léčí antiparazitiky, případně zvýšením teploty vody na 30°C, jako u oodinia.

Ichtyobodóza

Ichtyobodóza je nemoc způsobovaná prvokem. Napadená ryba má hlenovitý povrch kůže, někdy bělavě nebo šedě zakalený. Léčba spočívá v aplikaci léčiv přímo určených na léčbu ichtyobodózy.

Plísně

Plísně se projevují bílými vatovými chomáči na povrchu těla ryb. Mohou být známkou i jiného, vážnějšího onemocnění. Nemoc se léčí léčivy k tomu určenými. Případně lze do vody přidat sůl v poměru 1 čajové lžičky na 1 až 2 litry vody. Léčba slanou vodou však nemusí být vhodná pro ostatní druhy ryb, které chováte ve stejné nádrži s bojovnicemi.

Lymphocystis

Lymphocystis je virové onemocnění způsobené špatnou kvalitou vody nebo stresem ryb. Ryby mají na ploutvích světlé útvary podobné plísni. Napadené buňky se vlivem viru zvětšují a tvoří chomáčky nebo uzlíky. K vyléčení obvykle stačí vodoléčba a následné udržování dobré kvality vody a snižování stresu ryb.

Problémy s plynovým měchýřem

Že mají ryby problémy s plynovým měchýřem poznáte podle toho, že se ryba nedokáže udržet ve vodorovné poloze a při plavání ji táhne ocas ke dnu. Nemoc může být způsobena bakteriální infekcí, která zasahuje plynový měchýř. Léčí se antibakteriálními léčivy. Ne vždy je však léčba účinná a může se stát, že ryba bude špatně plavat do konce života. Problémy s plaváním mohou mít i mladé ryby, u kterých se plynový měchýř teprve vyvíjí. V takovém případě se jedná o dočasný problém. Pokud se však plynový měchýř nevyvine správně, problém s plaváním bude mít ryba trvale.

Předcházení onemocněním

Důležité je onemocněním ryb předcházet dodržování minimálně 2 týdenní karantény u nových ryb, zajištěním optimálních podmínek v akváriu, kvalitní stravou, doplňky k posílení imunity ryb a snížením stresových faktorů.

 

Betta bojovnice a jiné ryby

Povahový rys betta bojovnic, který komplikuje jejich chov, je agresivita a nesnášenlivost samců bojovnic k ostatním samcům a mnohdy i samicím svého druhu. Proto jsou betta bojovnice používány v Thajsku pro souboje, na které se sází stejně, jako například na kohoutí zápasy.

S kým se snese beta bojovnice

Betta bojovnice nejsou příliš vhodnými společníky ostatním rybám ani ve společenských nádržích. Pokud však chcete chovat beta bojovnice a jiné ryby ve společném akváriu, nesmí být ostatní ryby příliš malé ani velké. Velké ryby by mohly betty považovat za kořist a napadat je. Malé rybky by se naopak staly kořistí bojovnic. Příliš živé rybky bojovnicím způsobují stres. Ideální volbou jsou ryby stejné velikosti s malými ploutvemi, které jim bojovnice nemohou okusovat.

Více bojovnic v jednom akváriu

Pokud chcete chovat v akváriu více bojovnic, můžete se pokusit o chov jednoho samce se třemi samicemi. Samice oproti samcům nejsou tolik agresivní, i když k soubojům mezi nimi občas také dochází. Musíte počítat i s tím, že může dojít k oddělení některé z ryb kvůli jejich mezidruhové agresivitě. V třecích nádržích je umístěn vždy jeden samec a pouze jedna samice.

Více samců v jednom akváriu

Samci betta bojovnic se chovají velmi teritoriálně a proto by se do jedné nádrže neměli umísťovat dva samci. Pokud v akváriu přeci jen chcete chovat víc samců, akvárium musí být prostorné, osazené rostlinami a skýtat pronásledovanému jedinci prostor k úniku a dostatek skrýší. Ryby by měly mít klid a být pravidelně a dobře krmené. Všechny tyto faktory přispívají i ke klidnějšímu chování ryb v nádrži.
V přírodě spolu obvykle samci nebojují až do zabití jednoho z nich. Ale v malém a navíc nevhodně řešeném prostoru akvária, ve kterém nemá poražený samec kam uprchnout, jejich souboj mnohdy končí smrtí slabšího samce.

Agresivita samic

V některých případech mohou být agresivní i samice. Obvykle během vytváření hierarchie v akváriu, pokud jsou v akváriu minimálně tři samice betta bojovnic. V akváriu se dvěma samicemi, z nichž by jedna byla dominantní, obvykle silnější samice zabije samici slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce.

Rozdíl mezi samcem a samicí beta bojovnice

Samci betta bojovnic jsou oproti samicím větší, mohutnější a pestřeji vybarvení. Pro začínající akvaristy však bývá často těžké samce od samice rozeznat. Především pak u krátkoploutvých variant nebo u velmi mladých závojových bojovnic. Samci dospělých závojových bojovnic mají ploutve delší než samičky – při jejich roztažení mohou vytvořit až celý kruh.
Rozlišovacích znaků mezi pohlavími je hned několik. Nezaměřujte se však pouze na některý z nich a rybku si prohlédněte celou.

 

Urogenitální papila (močopohlavní bradavice)

Urogenitální papila se nachází u řitního otvoru. U samců ji většinou nenajdete, samička beta bojovnice ji má bílou a dobře viditelnou.

Prosvítající jikry

U světle zbarvených samic bojovnice pestré můžete vidět prosvítající jikry. U tmavě zbarvených ryb jikry neprosvítají, ale při pohledu ze shora vidíte, že samičky jsou silnější v bocích i zadní části těla, kde mají jikry. Sameček je v bocích výrazně štíhlejší.

Břišní ploutve

Přední části břišních ploutví samců jsou rovnější a ve tvaru čepele nože. Samička betta bojovnice má břišní ploutve kratší a zahnuté směrem k ocasu.

Hlava

Samci mají větší žaberní límec. Hlava samic betta bojovnice je oblejší.


Rozmnožování betta bojovnic

V jedné nádrži je možné chovat pouze jednoho samce. Samci betta bojovnic jsou vůči ostatním samcům velmi agresivní a silnější samec by slabšího zabil. Samic v jednom akváriu můžete chovat víc.

Pěnové hnízdo

Samec betta bojovnice na hladině postaví pěnové hnízdo z pěnových bublin obalených slinami, pod které samec samičku naláká k vytření. Samičku pod hnízdo nahání vehementně a může ji uštvat až k smrti. Proto je nezbytné, aby samička v akváriu měla možnost schovat se do úkrytů. Pěnové hnízdo může být velké až 10 cm² a vysoké 3 centimetry.

 

Vytření

Po vytření samec oplozené jikry posbírá a přemístí je do pěnového hnízda. Někdy si může jikry ponechat také v tlamě. Samici z akvária odlovte a snižte vodní sloupec na 15 centimetrů. Plůdek se vylíhne za 24 hodin. Samec se o jikry i rybky stará až do jejich rozplavání. Poté je potřeba ho z akvária odlovit.

Chov malých rybek

Malé rybičky v prvních 3 dnech tráví vaječný žloutek, není je tedy potřeba krmit. Od 3. dne rybky krmte velmi prachovou potravou a planktonem, aby nedošlo k jejich zadávení. Rybičky do 4. týdne přijímají vzduch z vody, proto vodu v akváriu jemně provzdušňujte. Ve 4. týdnu se rybkám začne vytvářet dýchací ústrojí. Nyní by se měla hladina vody snížit na 10 centimetrů.

 

 

Ploutve - koruna krásy betta bojovnice

Betta bojovnice si většina akvaristů pořizuje pro jejich krásný vzhled, dlouhé pestrobarevné ploutve a možnost výběru z mnoha barevných variant. V zajetí chované formy se díky mnohaletému šlechtění, od divokých forem značně liší.

Ideální vzhled ploutví

Ploutve vyšlechtěných výstavních bojovnic všech chovatelských forem, by měly tvořit téměř uzavřený kruh, ve kterém mezi všemi nepárovými ploutvemi není volné místo. Hřbetní ploutev by měla převyšovat ocasní ploutev, na niž opticky plynule navazuje.

 

Barevné varianty

Betta bojovnice se vyskytují v mnoha barevných variantách – ve fialové, v červené, zelené, modré, bílé a v kombinacích různých barev. Nejčastější barvou bojovnic je tmavě modrá, fialová a červená. Nejvzácnější je oranžová a žlutá varianta.
Různé tvary ploutví bojovnic

Betta bojovnice lze rozdělit do několika základních skupin, které se od sebe liší svým vzorem, tvarem ocasní ploutve a zabarvením. Například Crown Tails má bohatě vybarvené ploutve, které vypadají jako péra bájných ptáků. Druh Halfmoons zdobí různě zbarvené ploutve ve tvaru půlměsíce. Long Tail Bettas má velmi dlouhou ocasní i břišní ploutev.
Ocas bojovnic může být dlouhý závojnatý, kulatý, dvojitý nebo s trojúhelníkovými delta ploutvičkami. Nejběžnější jsou varianty s dlouhým závojnatým ocasem ve tvaru diamantu nebo obdélníku.

Ploutve samečků betta bojovnic

Ploutve samečků bývají velmi dlouhé a mohou mít různý tvar. Někteří chovatelé využívají k růstu jejich ploutví agresivity samců bojovnic. Používají malá akvária, kdy je v každém z nich umístěn jeden samec, který přes sklo soupeří s ostatními samci a díky tomu jeho ploutve rostou.

Ploutve samiček betta bojovnic

Samičky bojovnic mají kratší ploutve, než samečci. Také barevně jsou méně výrazné a zajímavé. Nejčastěji mají červenou, šedou, černou nebo bílou barvu.

Potrhané a okousané ploutve

Při chovu bojovnic ve společenské nádrži s jinými rybkami či s agresivními jedinci svého druhu, hrozí, že betta bojovnice bude mít potrhané a okousané ploutve jinými rybami.