Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Betta bojovnice pestrá - chov, jak založit bettárium, nemoci

Co je to za rybičku a proč nese svůj název "bojovnice"

Bojovnice je jednou z nejzajímavějších ryb, která se dá u nás poměrně snadno pořídit a její chov je poměrně nenáročný. Je to rybka, která se většinou snese se všemi rybičkami (až na výjimky, které jí okusují ploutve) a může zkrášlit akvárium svou barevností. Nejkrásnější jsou především samci, kteří mají krásné dlouhé závojové ploutve, různě barevné a dle druhu i různě tvarované. Je však nutné si uvědomit, že její název není zcela náhodný. Jestliže máme v akváriu více, než jednoho samce, dochází k soubojům, které často končí smrtí, proto je důležité říci, že v akváriu smí být pouze jeden samec (tedy až na vyjímky kdy se nám podaří chovat dva a snášejí se, ale pro začínající nedoporučuji). Samice se pak mezi sebou většinou snáší bez větších problémů a lze jich chovat několik dohromady a když se nám zadaří, tak lze také sehnat krásná zbarvení. Bojovnice je rybička pocházející z Asie tudíž vyžaduje určité parametry vody, a to Ph kolem 6-8 a teplotu v rozmezí 26-30°C (proto je většinou vyžadováno topení, protože při nižších teplotách se stává, že se rybičce začnou rozpadat ploutve apod.).

Bojovnice pestrá - betta

 

Akvárium a vybavení pro Bojovnice

Na začátku bychom měli zvážit, jestli chceme rybičku jednu nebo více a podle toho vybírat objem akvária. Pro jednoho samce je pak vhodné akvárium ve velikosti minimálně 20 litrů, a proto jsou zcela nevhodná různá betária, která se prodávají v akvaristikách a tento objem ani zdaleka nemají. Rybičky se v nich trápí (jen si představte, jak by vám bylo, kdyby vás někdo zavřel do místnosti 2x2 metry). Do vhodného akvária je většinou důležité pořídit nějaký filtr pro menší akvária, mohu doporučit závěsné filtry, které nezabírají místo uvnitř akvária. Dále je pak důležité topítko, jelikož málo z nás má doma více než 26°C, takže zvolíme vhodnou velikost pro naše akvárium a nebo zvolit jednodušší variantu a koupit akvarijní set, který disponuje většinou vším potřebným zařízením. Dále je vhodné pro udržení stabilního Ph a různých parametrů pořídit substrát, který splňuje naše požadavky. Co mohu doporučit je japonský substrát Platinum Soil nebo jiné podobné substráty. Poté je vhodné pořízení přípravků, které zlepšují podmínky pro bojovnice jako např. Tetra Betta AquaSafe a krmivo pro Bojovnice.

Betta akvarium Marina    Dennerle nano cube akvárium

 

Výměny vody a péče o bojovnice

Jako u všech rybiček tak i u Bojovnice se musí provádět pravidelná držba a jelikož jsou akvaristé kteří chovají tyto rybičky bez filtrů a podobně, jsou tyto výměny důležité. Je vždy třeba odkalit dno pomocí odkalovače a vyměnit alespoň 1/3 vody akvária. Je lepší doplňovat vodu odstátou, ale pokud tuto možnost nemáme tak po doplnění vody z kohoutku je nutné použití přípravků odstraňujících chlór. Poté je v každém případě vhodné použití přípravků pro zlepšení podmínek pro Bojovnici.

Tetra Betta Aquasafe

 

Zajímavosti

Po nějaké době si občas můžeme všimnout pěny na hladině akvária, která je většinou přilepená ke sklu a samec kolem ní plave, jako by jí hlídal a ono to tak vlastně je. Ona pěna je totiž samcovo pěnové hnízdo, které staví, protože by se do něj v pozdější době se samicí vytřeli. Toto hnízdo bychom tak neměli samci nikdy bourat a ničit.

Betta Tetra bojovnice pestrá hnízdo

Chceme-li, aby náš samec měl krásné pevné a silné ploutve, je vhodné mu občas k akváriu dát zrcadlo tak, aby se v něm viděl. Samec si myslí, že je to jeho sok, a proto se na něj čepýří a tak si zpevňuje ploutve. Je to krásná podívaná, ale nikdy mu tam to zrcadlo nenechávejte příliš dlouho, mohl by se totiž vysílit.