Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Zelená prachová řasa (GDA)

V kategorii: Řasy v akváriu

Zelená prachová řasa (GDA)

  • Název: Zelená prachová řasa(GDA)
  • Obtížnost odstranění: Těžká - jako první pomoc lze použít např. EasyLife AlgExit
  • Pravděpodobná příčina: Více příčin
  • Charakteristika: Hlavně na skle – zelené prachové mapy

Tato zelená řasa obvykle postihuje nově založená akvária. V zajetých akváriích se však objevuje velice často také. Snadno se do nádrže dostane díky nově přidaným infikovaným rostlinám. Při dodržení určitých zásad je však možné se této řasy zbavit. GDA tvoří tenkou vrstvu zeleného prachu nebo filmu na akvarijním skle a pomalu rostoucích rostlinách. Nezaměňujte tuto řasu s GSA(zelená flekovitá řasa), která tvoří zelené fleky, které jdou ze skla velice špatně odstranit. Naopak GDA je velmi snadno odstranitelná pomocí magnetické stěrky.

Neexistuje naprosto přesný návod na to, jak se této řasy zbavit. Účinnou metodou však je ji nechat bez povšimnutí růst. Ano, není to vtip, jakmile se objeví na skle, nechte ji 3 týdny až měsíc růst. Jakmile dokončí její cyklus života, začne sama vymírat. Pokud však nevydržíte a po týdnu ji setřete, uvolní se všechny její spóry do vody a infikuje další nová místa v nádrži.

Tipy na odstranění

Ruční odstraňování

Po tom, co vydržíte čekat 3 týdny, můžete řasu odstranit následovně: Nejdříve vypusťte polovinu vody z akvária a utřete sklo pomocí papírového ubrousku. Na hrubší vrstvu lze použít i kreditku. Můžete vylít i více vody. Pokračujte v odstraňování již mrtvých spórů řas. Po důkladném odstranění vyčistěte filtr a můžete znovu naplnit nádrž vodou.

Tato metoda však funguje pouze jestliže necháte řasu 3 týdny až měsíc růst. V opačném případě jen uvolníte její spóry, které se usadí na jiném místě v akváriu.

Přizpůsobte osvětlení

Někdy pomůže i následná změna zářivek. Toto ale nepůsobí vždy.

Živiny

Nezdá se, že by živiny způsobovaly růst této řasy. Zdá se, že nejlepší cestou je ponechat ji svému životu po 3 týdny.

Prevence

Po založení osaďte hustě nádrž. Dávejte rostlinám vhodné množství živin a dostatečné množství CO2 a měli byste se potížím s touto řasou vyhnout.

Přeloženo z www.aquascapingworld.com

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde