Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak na založení jezírka do 10 tisíc korun

Založení jezírka není nijak složitým úkonem, jak se na první pohled zdá. Již v pár jednoduchých krocích jsme schopni vytvořit tuto dominantu Vaší zahrady. Celý úkon jsme Vám rozdělili do těchto kategorií:

Zahradní jezírko - oáza klidu

Vytvoření svého malého zahradního, domácího jezírka nemusí být nesplnitelný sen. Jak udělat jezírko svépomocí a levně se dozvíte v následujících odstavcích. Ukážeme si, jak si svépomocí vytvořit malé jezírko do objemu 10 000 litrů.

Jak velké okrasné jezírko na zahradu umístit?

Pokud jste omezeni prostorem nebo financemi, velmi dobře poslouží i maličké zahradní jezírko. Náklady výrazně snížíme při realizaci jezírka svépomocí.

Čím menší bude, tím bude logicky nižší i cena. Není potřeba používat tak velké čerpadlo a filtraci a také samotná jezírková fólie bude levnější. Nejmenší jezírko, které bychom doporučili je objem 2000 litrů. Takové malé zahradní jezírko lze vytvořit bez problémů svépomocí.

Výběr místa 

Nejlepším místem pro založení je polo-stinné místo. Intenzivní sluneční záření je pro jezírko velkým problémem. Vysoké teploty napomáhají šíření bakterií a řas, které mají za důsledek nevzhlednou zelenou vodu. Vyšší teplota, zvláště u mělkých jezírek, může také škodit rybám. Typ jezírka 

V naší nabídce rozlišujeme dva typy jezírek.  

Prvním typem jsou jednoduché plastové formy. Tyto formy Vám zajistí snadnou a rychlou instalaci jezírka, avšak na úkor rozměru. Výhodou plastového jezírka je jeho praktická nezničitelnost, teplu/mrazuvzdornost a snadná údržba. 

Průměrná cena plastové formy - 2500 Kč

Druhým typem je jezírko vytvořené za pomoci jezírkové PVC fólie. Jedná se o léty prověřený způsob pro založení jezírka. Jednoduše vykopete požadovaný tvar s jednám místem s větší hloubkou, pro případnou potřebu umístit čerpadlo a jezírko odčerpat, a umístíte jezírkovou fólii, která vodu zachytí. Pod jezírkovou fólii doporučujeme umístit geotextílii. Geotextilie chrání fólii před poškozením od podložního kamení a prodlužuje její životnost. 

Cena jezírkové fólie (nejprodávanější velikost Jezírková fólie 5x6m 1 mm) - 2800 KčStavba jezírka svépomocí - položení plachty na jezírko

Pro přesný potup, jak položit jezírkovou fólii se proklikněte na následující článek, kde jsme vše krok po kroku vysvětlili: https://www.rostlinna-akvaria.cz/zalozeni-zahradniho-jezirka-jednoduse-krok-po-kroku Pokud chystáte jezírko ve svahu, budete pravděpodobně potřebovat minimálně malý bagr, který však jde často zapůjčit i v půjčovně nářadí. Pro malé zahradní rybníčky do objemu 5000 litrů lze použít ale i ruční sílu - lopatu a krumpáč.

Filtrace 

Důležitým aspektem správně fungujícího jezírka je účinná filtrace. Na výběr je z několika druhů, ať je to biofiltr, tlakový filtr nebo kompaktní filtrační systém pro malá jezírka. V případě biofiltru a tlakového filtru je nutné zakoupit čerpadlo, které bude vhánět vodu do filtru. Abyste věděli, jak silné čerpadlo a jak silný filtr, připravili jsme si pro Vás tabulku Doporučené sestavy filtrace+čerpadla+UV lampy. Vyberete si v ní, jak velké je Vaše jezírko a tabulka nabídne vhodné kombinace čerpadla, filtru a UV lampy, které k sobě pasují a jsou dostatečně silné pro dané jezírko.


Biofiltry - Tyto filtry je nutné umístit na rozdíl od tlakových filtrů nad úroveň hladiny jezírka. To znamená dát je vedle jezírka a něčím je zakrýt (rostlinami, dekoracemi). Jedná se o velké nádoby plné filtračních materiálů, kterými prochází voda. Mají na sobě připravené díry na připojení UV lampy (volitelně). (Průměrná cena biofiltru - 2500 Kč)


Tlakové filtry - Tlakové filtry pro jezírka se mohou umístit i do díry vykopané vedle jezírka – tzn. být pod úrovní hladiny. Mají v sobě téměř vždy zabudovanou i UV lampu. Tlakové filtry se liší např. v údržbě, kdy některé řady jako řada AUTO se čistí zcela sama – má zabudovaný motor, který molitany uvnitř propere a sám vylije špinavou vodu. Řada filtrů 2500 až 30000 je poloautomatická – je nutno točit kličkou pro vyčištění. Jiné filtry je pak nutno otevřít a vyčistit ručně. Výhodou je u nich velmi nízká cena. (Průměrná cena tlakového filtru se zabudovanou lampou - 3500 Kč.)

Kompaktní systémy pro malá jezírka - Tyto filtrace se vyznačují svým malým rozměrem. Jsou zejména vhodné pro malá plastová jezírka. Např. https://www.rostlinna-akvaria.cz/invital-vnitrni-fontanova-uv-lampa-11w-2511-s-filtrem


UV lampa - Jezírkové UV lampy jsou jednou z nejdůležitějších částí techniky při provozování jezírka. Napojují se k filtraci a čerpadlo jimi prohání vodu. Voda teče buď nejprve UV lampou a následně filtrem nebo i naopak. UV lampa sterilizuje vodu, která jí proteče. Odstraňuje všechny řasy a zákaly. Voda je tedy na výtoku z ní na pohled čistá. Pokud zvolíte správný výkon UV lampy, nebudete již mít problém se zelenou vodou a podstatně omezíte růst řas. (Průměrná cena UV lampy - 2000 Kč)

Pro jezírka bez ryb by mělo být použito síly UV lampy okolo 2W na 1000 l vody v jezírku. Pro zarybněná jezírka nebo jezírka vystavená silnému slunečnímu světlu pak 3W na 1000 l vody. Pro více informací si prostudujte náš článek Jak vybrat UV lampu do jezírka?
Na trhu existují dva druhy UV lamp a sice vnější UV lampy a vnitřní. Vnější se nasazují na hadice vedoucí do filtrace. Vnitřní jsou naopak umístěna ve vodě v jezírku, obsahují v sobě čerpadlo a obvykle mají zároveň i funkci fontány. Pravidelně jednou ročně doporučujeme měnit UV zářivky.


Čerpadla - Vodní čerpadla do zahradních jezírek se používají nejčastěji jako pohon pro filtraci. Dále pro pohon vodopádů, kaskád, skimmerů nebo potoků. Zvláštní kategorií jsou pak fontánová čerpadla. Na trhu jsou různé druhy čerpadel – některá jsou pro pohon filtrace, jiná pro pohon vodopádu apod. Liší se v konstrukci, která ovlivní spotřebu, výtlak a proto doporučujeme před nákupem přečíst náš článek Jak vybrat čerpadlo do jezírka? (Průměrná cena čerpadla - 2000 Kč)

U čerpadel jsou důležité tři údaje. Jednak výkon v litrech za hodinu (l/h), dále výtlak v metrech a spotřeba. Pokud budete používat čerpadlo pro pohon filtrace, existuje obecná poučka, že by mělo čerpadlo přečerpat vodu v jezírku jednou za dvě hodiny. Pokud tedy máte jezírko o objemu 8000 l (8m3), použijte čerpadlo o výkonu 4000 l/h


Instalace jezírkové filtrace - domácí výroba

Pokud instalujeme techniku pro malé jezírko, jsme toho bez problému schopni zcela sami. Čerpadlo umístíme na dno jezírka (ideálně třeba na cihlu, aby nebylo v kalu) a připojíme jej pomocí hadic k filtru a UV lampě. Pomoc odborné firmy by byla nutná jen v případě velkých jezírek, kde je potřeba zvláštní technická místnost pro filtraci, což se malých jezírek do 10 000 litrů rozhodně netýká.

Napuštění a osázení

Po usazení plastové formy / usazení jezírkové fólie a instalaci techniky můžeme začít s napouštěním vody a sadbou rostlin. Rostliny jsou nejen estetickým prvkem, ale také nám pomáhají vstřebat přebytek živin a dodávají rybám kyslík. Na dno v mělkých zónách nasypeme vrstvu písku či štěrku a postupně jezírko naplníme vodou. V případě sadby rostlin, jezírko napustíme cca do 1/3 a do dna umístíme rostliny vložené do košíků nebo květináče s otvorem. Poté jezírko vyplníte celé a zaplavíme i zóny mělčin.


Přípravky do jezírka 

Pokud chcete rybkám a rostlinám napodobit co nejvíce prostředí tak, aby se cítily jako v přírodě, můžete k tomu využít nejrůznějších přípravků. 

Při každém založení jezírka doporučujeme použít startovací bakterie. Jezírko se podstatně rychleji zacykluje a bude zdravé. Toxické hodnoty dusitanů tak rychle spadnou dolů, doporučujeme použít při každém založení jezírka nebo výměně filtru. Také na jaře je vhodné tyto přípravky použít. 

Při kalamitě s řasami v jezírku můžete využít přípravky pro odstranění řas v jezírku. Tyto řasy se v jezírku vytvoří, pokud není právě dobře zajeté jezírko. Přípravky by Vám měli pomoct růst těchto řas korigovat nebo Vás jich zbavit. 

Při náhlém zakalení vody v jezírku doporučujeme zvolil přípravky pro odstranění zelené vody, které Vám pomůžou vytvořit křišťálově čistou a průzračnou vodu. 


Možné příslušenství 

Skimmer - Jezírkové hladinové sběrače nečistot nebo-li skimmery jsou zařízení, které odstraňují z hladiny listy, drobné nečistoty a mastnotu. Mít čistou hladinu je velmi důležité. Jednak lépe probíhá výměna kyslíku mezi vzduchem a vodou, což přispívá k lepší činnosti filtračních bakterií a voda je tak celkově čistší. Navíc nepadají drobné nečistoty na dno, takže se tam následně nerozkládají a nešpiní vodu. Celkově navíc jezírko s čistou hladinou vypadá lépe.
Na trhu existují skimmery se zabudovaným motorem, které jsou vhodné spíše pro menší jezírka. A dále pak skimmery bez motoru, které se zapojují na čerpadlo na dně jezírka. Podrobnější rozdělení včetně možností, jak skimmer nejlépe zapojit naleznete v našem článku Jak vybrat jezírkový skimmer a jak jej zapojit?

Jezírkový vysavač - Čerpadlo ne vždy dokáže nasát nečistoty z celého jezírka, a na těchto těžce dostupných místech se může nepořádek shlukovat. K zajištění dokonalého odčerpání všech nečistot slouží právě jezírkový vysavač.

Fontána - Fontánová čerpadla slouží k okysličení vody, což se velmi hodí při horkých dnech. Dále samozřejmě slouží i jako okrasa při tvorbě vodotrysků a fontánek do jezírka. Fontánová čerpadla v naší nabídce mají nízký příkon a skládají se ze samotného čerpadla a teleskopického kitu s tryskami (součástí balení), který vytváří různé tvary nad hladinou jezírka. Pokud používáte čerpadla řady ECO P, doporučujeme dokoupit pouze fontánový kit a máte plnohodnotnou fontánu. V případě, že nemáte k dispozici elektrický proud, můžete využít solárních fontán.


Dokončovací práce a spuštění jezírka

Na závěr už jen umístíme k jezírku dekorace a jezírkové rostliny. Kolem jezírka můžeme umístit kameny. Jakmile jezírko obroste zelení, bude působit velmi přirozeně.

Malé a levné zahradní jezírko - inspirace

Na fotografiích níže naleznete inspirace pro malá jezírka na zahradě, o kterých se zmiňuje tento článek:


Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde