🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 02d 23h 14m 43s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Zakládáme akvárium bez umělého přidávání CO2

V kategorii: Zakládání akvária a ADA japonská akvária

Pročítáním nejrůznějších akvaristických diskuzí jsem si všiml, že řada lidí nechápe, proč a hlavně kdy používat umělé přidávání CO2. Není pravdou, že rostlinné akvárium se bez CO2 neobejde. Stejně tak neplatí, že CO2 je spása. Pokud se člověk rozhodne, že CO2 používat nechce, vůbec nic mu v tom nebrání a bude mít krásné, zdravé akvárium. Musí tomu ale přizpůsobit i ostatní proměnné - světlo, živiny, výběr rostlin.

Podle mě rostlinná akvaristika není o tom, že musíme svítit jako zběsilí a krmit ČEZ. Stejně tak můžeme mít nádherné rostliny a čisté akvárium bez řas i bez umělého sycení CO2 a mohutného hnojení. Pod pojmem rostlinná akvaristika si představuju každé akvárium, ve kterém dochází k soužití ryb a rostlin a snažíme se zabezpečit maximální prosperitu rostlin, která potom vede i ke spokojenosti ryb.

Člověk si ale musí vybrat, kterou cestou rostlinné akvaristiky chce jít. Buď se může snažit pěstovat náročné druhy rostlin, které vyžadují silné osvětlení a s tím související hnojení a sycení CO2 nebo může jít cestou bezúdržbového akvária bez přidávání CO2 a silného osvětlení, kde je sice výběr rostlin omezený, ale i tyto rostliny jsou při správném nastavení poměru živiny : CO2 : světlo nádherné.

Jde to?

Chcete mít pěkné skleněné akvárium se svěžími rostlinami, které je naprosto bez řas, ale zároveň nehodláte uměle dodávat CO2? Právě pro vás je potom určen tento článek.

Ze všeho nejdříve si musíte uvědomit, že existuje nějaký vztah mezi světlem, CO2 a živinami z hnojiv a přirozených producentů - ryb. Aby mohlo akvárium fungovat i bez CO2, musíme tento poměr vhodně nastavit. Světlo působí jako akcelerátor rychlosti růstu rostlin - urychluje fotosyntézu. Čím více světla je, tím rychleji rostliny porostou. Rostliny ale nerostou z vody. K tomu, aby mohly vytvořit listy a tkáň, musejí přijmout z vody živiny a CO2. Je tedy logické, že vysoká rychlost růstu klade vysoké požadavky i na množství CO2 a živin. Proto je nutné v silně osvětlených akváriích uměle sytit CO2, protože jeho přirozená hladina prostě a jednoduše nestačí. Stejně tak je v takto silně osvětlených akváriích nutné dodávat hnojivem živiny, protože jsou velice rychle spotřebovány rostlinami. Co se stane když hnojivo a CO2 nepřidáme? Stane se to, že je rostliny zcela vyčerpají a nebudou mít už z čeho růst. Problém je ale v tom, že je stále k růstu tlačí silné osvětlení a rostliny tak chřadnou a opadávají. Na jejich místo se proto dostanou řasy, které si vystačí i s málem živin, které ve vodě zbyly a díky silnému osvětlení se velice rychle rozšíří po celém akváriu.

 

Pokud tedy nechcete do akvária přidávat CO2, nesmíte dopustit, aby bylo světlo příliš silné. Pokud zvolíte optimální sílu osvětlení, k vyčerpání CO2 nedojde a rostliny porostou spokojeně dál.

Pojďme si založit takovéto modelové akvárium, které potřebuje jen minimální údržbu, nepotřebuje umělé dodávání CO2 a vystačí si jen s pár kapkami hnojiva týdně.

Technika a samotné akvárium

Jako naši modelovou nádrž zvolíme akvárium o objemu 100 litrů, což je pro začátečníka tak akorát. V takto velkém akváriu lze chovat většinu ryb.

Filtraci zvolíme co nejsilnější. Platí pravidlo, že filtrace není nikdy dost. Osobně se přikláním k vnějšímu filtru, který neruší pohled do akvária jako vnitřní filtry. Pro naše akvárium bych volil filtr o výkonu okolo 800 l/h s filtrační kapacitou alespoň 5 litrů. Jako nejspolehlivější a nejtišší považuji vnější filtry EHEIM - konkrétně bych volil filtr EHEIM Classic 2215 nebo ještě lépe 2217. Ve svých akváriích mám odzkoušeny i filtry Aqua Nova, které mají dle mého názoru výborný poměr cena/výkon. Věřte mi, že tato investice do kvalitního filtru se vám jistě vrátí. Raději si našetřete na kvalitní vnější filtr, než hyzdit akvárium škaredými vnitřními čerpadly a molitanem. Akvárium má potom úplně jinou kulturu. Výtok z filtru nasměrujte tak, aby docházelo k proudění v akváriu. Proud přináší živiny k rostlinám a sbírá výkaly ryb, které jsou přeneseny do filtru.

O síle osvětlení jsme již hovořili. Vyberte zářivkové osvětlení o síle maximálně 36 W. Pronaše 100 litrové akvárium bych volil toto osvětlení. Na trhu je celá řada osvětlovacích ramp, které se připevní na boční skla akvária. V dnešní době jsou velmi vhodná i LED světla - jejich výhodou je jednoznačně úspora energie a hlavně je lze pomocí stmívače zeslabit nebo zesílit dle potřeby. Pořiďte si spínací hodiny, které budou denně zapínat a vypínat osvělení automaticky - k dostání v supermarketech. Osvětlení mějte zapnuté 9 hodin denně, ne více, spíše méně. Nechceme aby rostliny vyčerpaly živiny a aby měli manažeři v ČEZu vysoké odměny :-)

Pokud je v místnosti s akváriem zima nebo dochází k větším výkyvům teplot, je vhodné přikoupit i topítko.

 

Substrát

Jakmile je technika připravena, můžeme začít.

Jako podklad můžete zvolit křemičitý štěrk o zrnitosti 1-3 mm. Doporučuji pod něj přidat zásobní substrát, ze kterého budou rostliny kořeny čerpat živiny. Toto je velmi vhodný způsob přihnojování. Jako zásobní substrát bych volil Dennerle Deponit Mix, který je opravdu kvalitní. Další možností je potom například Tetra Plant Complete Substrate nebo Tropica Plant Growth substrate. Jeden z těchto substrátů přikryjte minimálně pěticentimetrovou vrstvou křemičitého štěrku.

Výběr rostlin

Nyní je na čase vybrat rostliny. Jak jsem již psal výše, některé rostliny vyžadují silné osvětlení a přidávání CO2. Bez přidávání CO2 by rostly, ale byly by vytahané a nepěkné. Je tedy třeba vybrat takové rostliny, které se spokojí i se slabým osvětlením. Pokud ale vše správně zařídíte, porostou i takové rostliny nádherně a nedají prostor řasám. Vhodné rostliny pro naše modelové akvárium jsou tyto:

- vybírat můžeme ze všech rostlin rodu anubias

- dále jsou to kapradiny rodu microsorum:

microsorum pteropus

microsorum pteropus narrow

microsorum pteropus windelow

- vhodnou rostlinkou bude i sagittaria subulata

- velice vděčným druhem, který poroste i v akváriích s vysokým pH a nedostatkem CO2 je druh Vallisneria

- pokud budete mít v akváriu i nějaký kořen (kořeny kupujte jen ty pro akvaristiku určené), můžete k němu silonovým vlascem přichytit nějaký mech - například jávský mech, ten se po čase ke kořenu přichytí sám

- je vhodné na hladinu místit i nějakou plovoucí rostlinu, nechceme přece, aby bylo světlo příliš silné. Vhodnou je například salvinia natans

Na rostlinách se nesnažte šetřit a hned zpočátku osázejte co největší plochu dna. Nespoléhejte na to, že se to "nějak" rozroste. Rostliny urychlí záběh akvária a zamezí růstu řas.

Nyní již můžete akvárium napustit a zapnout veškerou techniku.Osvětlení nastavíme na 5 hodin denně a postupně zvyšujeme až na 8 až 9 hodin denně. Asi 3 týdny až měsíc po založení měňte pravidelně velká množství vody. Čím častěji a více, tím lépe. Já měním po založení polovinu vody obden a intervaly následně prodlužuji. Je to důležité z toho důvodu, že se ještě nestačily vytvořit užitečné bakterie ve filtru, které odbourávají odpadní látky, ze kterých rostou řasy a jsou škodlivé pro ryby. Protože se jedná o bezúdržbové akvárium, můžete výměny vody později výrazně omezit. Jednou za dva týdny vyměnit 1/3 vody by mělo stačit. Po měsíci můžete nasadit do akvária ryby - bakterie už budou v tu dobu vytvořeny.

Jak zabránit růstu řas

Řasy rostou pouze tehdy, pokud se

a) nedaří rostlinám

b) akvárium je špinavé z odpadních látek ryb

Rostlinám by se dařit mělo, protože jsme zajistili optimální poměr světla a živin. I když je akvárium opravdu bezúdržbové a rostliny tolik živin nepotřebují, doporučuji používat dvě hnojiva. Jednak jedno obsahující mikroprvky a draslík, které se do vody nemají jak dostat, protože je odstraňují ve vodárnách a z výkalů ryb se do akvária také nedostanou. Vhodná hnojiva pro tento účel jsou například EasyLife Profito, Dennerle V30 complete apod. Stačí jimi přihnojit vždy po výměně vody, aby se do vody dostaly nějaké živiny pro úspěšný růst rostlin. Pro naše akvárium bych určitě zvolil i hnojivo obsahující uhlík. Jelikož do akvária nedodáváme CO2, které uhlík obsahuje, je vhodné alespoň nějaké dávky uhlíku zajistit. Neříkám, že je to nezbytně nutné, ale hodně to pomůže, protože rostliny budou ještě vitálnější a řasa tím pádem nebude mít šanci. Výborná hnojiva s tekutým uhlíkem jsou Seachem Flourish Excel případně EasyLife EasyCarbo.

Doporučuji si pořídit testy na NO3 (dusičnany) a PO4 (fosforečnany). Pokud totiž nebude v akváriu přiměřené množství ryb, může se stát, že rostliny vypotřebují i tyto živiny, které jsou produkovány z výkalů ryb a potom by začaly chřadnout a začala by růst řasa. Pokud by koncentrace těchto dvou živin padly podle testu pod 10 mg/l u NO3 a pod 0,2 mg/l u PO4, začněte neprodleně přihnojovat hnojivy obsahující tyto živiny. Používejte pouze kvalitní a spolehlivé testy.

Abychom zajistili bod b), nesmíme akvárium přerybnit, mít kvalitní filtr (viz výše) a alespoň občas vyměnit vodu a odstranit výkaly ryb - filtrace totiž není všemohoucí.

Údržba

- jednou týdně až dva týdny protrhejte rostliny, odstraňte nějaké plovoucí rostliny případně přesaďte rostliny. Každý takovýto zásah do substrátu a zvíření kalu musí následovat velká výměna poloviny vody, aby ze zvířených nečistot nemohly profitovat řasy. Současně odkalte dno - neprovádějte hloubkové odkalování, pouze odstraňte výkaly z povrchu štěrku.

- po výměně vody přidejte hnojivo s mikroprvky a draslíkem

- jednou měsíčně změřte množství NO3 a PO4 a podle toho zareagujte případným přihnojením

- denně krmte ryby a přidávejte Flourish Excel nebo EasyCarbo

Jak jde vidět, akvárium vyžaduje jen minimum času. Pokud tato jednoduchá pravidla dodržíte, můžete se těšit z kásného rostlinného akvária, které bude vytvářet přítelské prostředí rybám a znemožní růst řasám.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde