Akvárium s řasokoulemi Více zde 02d 03h 21m 58s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Zakalená, kalná, mléčná voda v akváriu. Jak na čistou vodu v akváriu

V kategorii: Jak na čištění, odkalování, údržbu akvária

Spousta z nás se už někdy setkala s tím, že jsme ráno přišli k akváriu a zjistili, že voda v něm není tak čistá, jak byla. Někdy se stane, že je zelená nebo občas bílá a mnohdy taky hnědá. Odstranění těchto zákalů nebývá obtížné, ale musí se dodržet určitý postup, který si dnes pokusíme vysvětlit.

Začneme tím nejběžnějším a to je:

Hnědý zákal

- tento zákal bývá převážně způsobený kořeny, šiškami či listy stromů, které jsme si do akvária donesli jako dekoraci. Pro někoho je tento zákal vyhovující a někomu se naopak nelíbí. Toto zbarvení je však zcela běžné a v přírodě, ve které žijí vaše rybičky ani často jinou nežli hnědou vodu snad nenajdeme. Je spousta akvaristů, kteří tuto vodu vyžadují a to proto, že doma mají biotopní akvárium ve formě BlackWater a tam je toto zbarvení důležité a to už od slova „black“ jako černý nebo tmavý.

Jak se tedy zbavit hnědého zákalu v případě, že se nám nelíbí či se do akvária nehodí?
- proti tomuhle zbarvení musí zapracovat filtr a proto je vhodné koupit filtrační náplně, které vodu vyčistí. Jako nejúčinější z nich musím označit Seachem Purigen, který mi vodu udělal zpátky křišťálovou. Jeho údržba je jednoduchá – stačí jej jednou za několik měsíců regenerovat v roztoku SAVA. Nevyhazuje se tedy a lze jej opakovaně používat. Je to ideální řešení pro všechny, kterým se nelíbí hnědé zbarvení vody.

Dalším typem zákalu je bílý (nálevník)

- tento bílý nebo mléčný zákal bývá způsobený malými živočichy, kteří se ve vodě vytvoří třeba při překrmování nebo mnohdy v čerstvě založených akváriích, které nebyly založeny správnou cestou, ale ať se nám objeví nálevník jakkoli, musíme se ho zbavit.

Jak?

- nejjednodušší variantou může být UV lampa, ať už vnitřní nebo vnější filtry SUNSUN, které UV lampu mají. Ta zabírá proti nálevníkovy na 100 % stačilo ji nechat běžet přes noc a do rána byl nálevník fuč, ale preventivně je dobré nechat ji běžet ještě další noc a následně jednou týdně na pár hodin po každé výměně vody – tak lze snadno bojovat preventivně i se zelenou prachovou řasou a vodu budete udržovat stále čirou.

- dalším způsobem jak se zbavit nálevníka může být použití několika náplní ve filtru. Vhodnou kombinací těchto náplní je Seachem Stability + Purigen, které slouží jako taková první pomoc a zbaví nás všech nečistot i nálevníka. Stability jsou totiž bakterie v lahvičce, které nám filtr nastartují a má tak podstatně snazší úlohu v likvidaci nálevníka.

Dalším zákalem je zelený zákal neboli jednobuněčná řasa

- tento zákal bývá způsoben přehnojením, nebo špatnou biologickou rovnováhou v akváriu.

 

Jak se ho zbavit?

- důležitý je chod filtru, jeho správná funkčnost a účinnost. Proti tomuto zákalu nám může opět pomoci Seachem Purigen nebo UV lampa. UV lampa si se zeleným zákalem poradí takřka 100%, ale je velmi důležité zajistit nebo odstranit původce zeleného zákalu (snížit dávku hnojiva nebo snížit intenzitu osvětlení a hlavně nechat akvárium pořádně zaběhnout). UV lampu je vhodné mít neustále po ruce. Je to velmi dobrý pomocník a při pravidelném preventivním zapínání na několik hodin po výměně vody docílíte krásně čisté vody a omezíte růst řas na skle (stačí je před zapnutím UV lampy ze skla setřít. Následné zapnutí UV lampy způsobí likvidaci plovoucích spór řas).

Špinavá kalná voda a malé nečistoty, které v ní plavou

- tyto nečistoty můžou být cokoli ať už rozpadající se listy rostlin, výkaly ryb nebo něco jiného a bývají skoro v každém akváriu, někde je jich více a někde méně.

A jak je odstranit?

- správné náplně filtru nám určitě pomohou. Na tyto částečky jsou speciální filtrační vaty, které zachycují právě tyto malé nečistoty. Zbavit se jich lze i pomocí Seachem Clarity v kombinaci s bílou filtrační vatou.

Je důležité říci, že chceme-li se vyvarovat nežádoucím zákalům musí akvárium správně fungovat a proto je důležitá správná účinnost filtru a to především to, aby jel filtr v kuse 24hodin denně a nikdy se nevypínal (pouze při jeho údržbě). Jeho náplně jsou pak také velmi důležité, určitě je vhodné mít ve filtru Seachem Purigen, který funguje takřka zázračně a nějakou filtrační vatu. Dále také pravidelné přidávání Seachem Stability, který nám pravidelně do filtru dodává užitečné bakterie. A v neposlední řadě UV lampa, která by se měla pouštět na nějakou chvíli po každé údržbě nebo v jiných nepříjemných situacích. Velmi důležitá je také údržba akvária, o které se dočtete v našem článku „Jak na čištění akvária“. Při prevenci pomocí těchto způsobů se nemusíme bát, že by naše akvárium bylo kalné či špinavé.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde