butontop Akce! Osvětlení Aquatlantis easy led

Zakalená, kalná voda v akváriu. Jak na čistou vodu v akváriu

obrazek pod
Údržba rostlin a akvária

Spousta z nás se už někdy setkala s tím, že jsme ráno přišli k akváriu a zjistili, že voda v něm není tak čistá, jak byla. Někdy se stane, že je zelená nebo občas bílá a mnohdy taky hnědá. Odstranění těchto zákalů nebývá obtížné, ale musí se dodržet určitý postup, který si dnes pokusíme vysvětlit.

 

Začneme tím nejběžnějším a to je:

Hnědý zákal
- tento zákal bývá převážně způsobený kořeny, šiškami či listy stromů, které jsme si do akvária donesli jako dekoraci. Pro někoho je tento zákal vyhovující a někomu se naopak nelíbí. Toto zbarvení je však zcela běžné a v přírodě, ve které žijí vaše rybičky ani často jinou nežli hnědou vodu snad nenajdeme. Je spousta akvaristů, kteří tuto vodu vyžadují a to proto, že doma mají biotopní akvárium ve formě BlackWater a tam je toto zbarvení důležité a to už od slova „black“ jako černý nebo tmavý.

Hnědý zákal v akváriu


Jak se tedy zbavit hnědého zákalu v případě, že se nám nelíbí či se do akvária nehodí?
- proti tomuhle zbarvení musí zapracovat filtr a proto je vhodné koupit filtrační náplně, které vodu vyčistí. Jako nejúčinější z nich musím označit Seachem Purigen, který mi vodu udělal zpátky křišťálovou. Jeho údržba je jednoduchá – stačí jej jednou za několik měsíců regenerovat v roztoku SAVA. Nevyhazuje se tedy a lze jej opakovaně používat. Je to ideální řešení pro všechny, kterým se nelíbí hnědé zbarvení vody.

 


Dalším zákalem, se kterým se můžeme setkat je bílý (nálevník)
- tento bílý nebo mléčný zákal bývá způsobený malými živočichy, kteří se ve vodě vytvoří třeba při překrmování nebo mnohdy v čerstvě založených akváriích, které nebyly založeny správnou cestou, ale ať se nám objeví nálevník jakkoli, musíme se ho zbavit

Bílý zákal nálevník


Jak?
- nejjednodušší variantou může být UV lampa, ať už vnitřní nebo vnější filtry SUNSUN, které UV lampu mají. Ta zabírá proti nálevníkovy na 100 % stačilo ji nechat běžet přes noc a do rána byl nálevník fuč, ale preventivně je dobré nechat ji běžet ještě další noc a následně jednou týdně na pár hodin po každé výměně vody – tak lze snadno bojovat preventivně i se zelenou prachovou řasou a vodu budete udržovat stále čirou.
- dalším způsobem jak se zbavit nálevníka může být použití několika náplní ve filtru. Vhodnou kombinací těchto náplní je Seachem Stability + Purigen, které slouží jako taková první pomoc a zbaví nás všech nečistot i nálevníka. Stability jsou totiž bakterie v lahvičce, které nám filtr nastartují a má tak podstatně snazší úlohu v likvidaci nálevníka.Dalším zákalem může být zelený zákal neboli jednobuněčná řasa
- tento zákal bývá způsoben přehnojením, nebo špatnou biologickou rovnováhou v akváriu.

zelený zákal - jednobuněčná řasa


Jak se ho zbavit?
- důležitý je chod filtru, jeho správná funkčnost a účinnost. Proti tomuto zákalu nám může opět pomoci Seachem Purigen nebo UV lampa. UV lampa si se zeleným zákalem poradí takřka 100%, ale je velmi důležité zajistit nebo odstranit původce zeleného zákalu (snížit dávku hnojiva nebo snížit intenzitu osvětlení a hlavně nechat akvárium pořádně zaběhnout). UV lampu je vhodné mít neustále po ruce. Je to velmi dobrý pomocník a při pravidelném preventivním zapínání na několik hodin po výměně vody docílíte krásně čisté vody a omezíte růst řas na skle (stačí je před zapnutím UV lampy ze skla setřít. Následné zapnutí UV lampy způsobí likvidaci plovoucích spór řas).

 

Špinavá, kalná voda nebo malé nečistoty, které v ní plavou
- tyto nečistoty můžou být cokoli ať už rozpadající se listy rostlin, výkaly ryb nebo něco jiného a bývají skoro v každém akváriu, někde je jich více a někde méně.

Špinavá kalná voda v akváriu


A jak je odstranit?
- správné náplně filtru nám určitě pomohou. Na tyto částečky jsou speciální filtrační vaty, které zachycují právě tyto malé nečistoty. Zbavit se jich lze i pomocí Seachem Clarity v kombinaci s bílou filtrační vatou.

Je důležité říci, že chceme-li se vyvarovat nežádoucím zákalům musí akvárium správně fungovat a proto je důležitá správná účinnost filtru a to především to, aby jel filtr v kuse 24hodin denně a nikdy se nevypínal (pouze při jeho údržbě). Jeho náplně jsou pak také velmi důležité, určitě je vhodné mít ve filtru Seachem Purigen, který funguje takřka zázračně a nějakou filtrační vatu. Dále také pravidelné přidávání Seachem Stability, který nám pravidelně do filtru dodává užitečné bakterie. A v neposlední řadě UV lampa, která by se měla pouštět na nějakou chvíli po každé údržbě nebo v jiných nepříjemných situacích. Velmi důležitá je také údržba akvária, o které se dočtete v našem článku „Jak na čištění akvária“. Při prevenci pomocí těchto způsobů se nemusíme bát, že by naše akvárium bylo kalné či špinavé.

Aquascaping akvarium

 


PRODEJ PMDD
Facebook
NÁHODNÁ VIDEA
NÁHLED NÁZEV VIDEA ZHLÉDNUTÍ
SUMIDA AQUARIUM - údržba SUMIDA AQUARIUM -... 02.09. v 23:54 3365x
ADA Competition Entry by Mark Evans ADA Competition E... 02.02. v 21:55 3493x
Crystal Red Shrimp Crystal Red Shrimp 08.02. v 23:12 2214x
UK Nature Aquarium UK Nature Aquarium 19.02. v 15:48 2214x
Freshwater Planted Aquarium - Mystic | 迷 Freshwater Plante... 06.04. v 00:26 2214x
SERIÁL ČLÁNKŮ
rasy
 

Máte zájem abychom Vás informovali o nových článcích na webu, nových trendech v akvaristice a slevách? Tak se přihlašte do odběru novinek.

Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Table '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't exist